Panorāma

Mēģinās atgriezt bezpajumtniekus sabiedrībā

Panorāma

Panorāma

Ko darīt ar demontētajiem pieminekļiem?

Demontētos padomju pieminekļus gatava noglabāt Mākslinieku savienība

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 1 mēneša.

Ne vien Rīga, bet lielais vairums Latvijas pašvaldību ķērušās pie padomju režīmu slavinošo pieminekļu demontāžas. Plānojot nojaukšanas darbus, pašvaldībām jārisina arī jautājums – ko iesākt ar pieminekļiem pēc to demontāžas? Palīgā pieteikusies Latvijas Mākslinieku savienība, kas gatava tos noglabāt savā depozītā.

Tā sauktais Mākslinieku nams ir vieta, kur padomju laikā līdztekus citiem mākslas darbiem tapa arī režīma iestāžu pasūtītie ideoloģiskie pieminekļi, izrādot kādreizējās darbnīcu telpas, pastāstīja savienības vadītājs Igors Dobičins.

"Neizbēgami, jo šeit bija, kā saka, – ražotne. Kombināts "Māksla". Tā bija vienīgā vieta, kas realizēja darbus," pastāstīja Dobičins.

Tādēļ savā ziņā pat likumsakarīgi, ka mūsdienās Mākslinieku savienība izteikusi gatavību savā depozītā noglabāt padomju pieminekļus, no kuriem pašvaldības cenšas atbrīvoties. Vēl jo vairāk tādēļ, ka zem ideoloģiskā uzslāņojuma bieži vien slēpjas mākslas vēsturei nozīmīgs veikums. 

"Protams, ideoloģiski tā var būt, ka šis darbs nesader ar šīs dienas vidi un šīs dienas prasībām. Mēs varam atdalīt šo ideoloģisko jomu un skatīties uz mākslas darbu, izpildījuma kvalitāti, uz kompozīciju, kā viņš izveidots. Tas būtu jānofiksē, jo šīs kvalitātes jau ir pārmantojamas," norādīja Dobičins. 

Viena no vietām, kur demontētie padomju pieminekļi varētu tikt izvietoti, ir Mākslinieku savienības radošais kvartāls Rīgā, Gaujas ielā. Tur tie varētu kalpot par uzskates materiālu jaunajiem tēlniekiem un pētījumu objektu mākslas zinātniekiem vai vēsturniekiem. 

Viena no pirmajām pašvaldībām, kas izrādījusi interesi par Mākslinieku savienības piedāvājumu, ir Ropažu novads, kas plāno demontēt vairākus padomju pieminekļus. Tostarp vienu no Latvijas pēdējiem atlikušajiem "leņinekļiem", kas atrodas Muceniekos, kā arī sarkanarmiešiem veltīto stēlu pie pašas Rīgas robežas. 

"Es atvainojos, ja mēs šo demontētu, kur mēs to liktu? Zemē ieraktu? Nu tad mēs piesārņotu zemi! Tāpēc šis Mākslinieku savienības piedāvājums veidot savdabīgu depozītu, uzkrājot to kultūras vai mākslas pieredzi viņiem zināmā vietā, ir ļoti labs risinājums," komentēja Ropažu novada domes priekšsēdētājas vietnieks Haralds Burkovskis (Nacionālā apvienība).

Interesi izrādījušas arī citas pašvaldības, piemēram Smiltene. Tāpat Mākslinieku savienība būtu gatava depozītā noglabāt arī atsevišķus Uzvaras parka monumenta fragmentus. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti