Radio arhīvu dārgumi: Padomju dziesmu ansamblis – jauncelsmes un sasniegumu slavinātājs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Sagaidot Latvijas Radio 90. jubileju, ielūkojamies Latvijas Radio vēsturē un skaņu ierakstu arhīvā. 1953. gadā no Maskavas atceļoja aicinājums likvidēt visus Baltijas republiku Radio korus.

 

Ja Igaunija bija cīnījusies pret šādu rīkojumu un prata saglabāt savu Radio kori, tad Latvijas Radio toreizējais priekšnieks Indriķis Lēmanis likvidācijai piekrita, jo Radio koris taču dziedot tikai tautasdziesmas un rekviēmus, tad jau labāk aktivizēt masu dziesmas izplatību. Tā uz laiku beidzās Radio kora pastāvēšana, taču no tā dziedātājiem tika komplektēta mobilāka vienība ar konkrētu mērķi – iemūžināt gan jau iepriekšējos gados radītas, gan jaunkomponētas padomju un jo sevišķi latviešu autoru strādniekiem un kolhozniekiem adresētās masu dziesmas. Visticamāk, ka ne jau no laba prāta Teodors Kalniņš kļuva arī par jaunizveidotā vokālā ansambļa vadītāju. Tas ieguva lepnu nosaukumu - Radioinformācijas galvenās pārvaldes Padomju dziesmu ansamblis.

50. gadu vidū šādi padomju dziesmu ansambļi bija modē, tādi darbojās pie pilsētu un rūpnīcu kultūras namiem, arī augstskolās, aktīvi koncertēja, bet radiokomitejas kolektīva uzdevums, protams, bija jaunu skaņdarbu iemūžināšana. Dziesmas tika veltītas gan kolhozu dzīvei, gan strādnieku šķiras aktualitātēm, padomjzemes jauncelsmei un sasniegumiem, ieskaņotas arī senākas revolucionārās dziesmas, padomju autoru skaņdarbu tulkojumi. Padomju dziesmu ansambļa priekšnesumi radio programmā iekļauti, jau sākot ar 1953. gada februāri stundas ceturksni garos koncertos, un bieži vien ansamblim pievienojās solisti – tā laika izcilākie dziedātāji, to vidū LPSR Operas un baleta teātra lielākās zvaigznes Vera Davidone, Pēteris Grāvelis, Miķelis Fišers, Aleksandrs Daškovs, vēlāk arī Maigurs Andermanis, Jānis Zābers, Kārlis Zariņš un citi.

Kaut gan 1957. gadā tika pieņemts lēmums atjaunot Latvijas Radio kori, kā nosacīta vienība šis radio padomju dziesmu ansamblis savu darbību turpināja. Turpmāk tas bija speciāli uz ierakstiem sasaukts kolektīvs joprojām ar izciliem solistiem priekšgalā, ar ansambli sadarbojušies arī Leonarda Daine, Laima Andersone-Silāre, Druvis Kriķis, Gurijs Antipovs, Kārlis Miesnieks un citi redzami dziedoņi. Pēdējie Latvijas Radio padomju dziesmu ansambļa ieraksti radio skaņu arhīvā datēti ar 1985. gadu.

Ierakstā  - 1956. gadā ieskaņotā Induļa Kalniņa „Dziesma Dzimtenei”, dzied  Elvīra Volšteine kopā ar padomju dziesmu ansambli.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti