Kā labāk dzīvot

Izmaiņas likumā ļauj apsaimniekotājam bez īpašnieka atļaujas iekļūt viņa dzīvoklī

Kā labāk dzīvot

Klimats kļūst arvien siltāks. Tomēr Latvijā nevarēs audzēt apelsīnus un olīvas

Valodu apguve - trenējam atmiņu, bagātinām sevi kulturāli

Valodniece: Akcents svešvalodās nav nekas slikts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Akcents svešvalodās ir mums visiem – pat ja vārdu izruna ir perfekta, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” pauda Ventspils Augstskolas lektore un pētniece Aiga Veckalne. Akcents nav nekas slikts, taču, ja citi nesaprot teikto, tad ir jāpiedomā pie izrunas svešvalodā.

Pētniece uzsvēra, ka ir svarīgi atšķirt izrunu no akcenta. "Pat ja mums ir perfekta vārdu izruna, mums, visticamāk, būs akcents, [no kura] sapratīs, ka esam, piemēram, no Baltijas," sacīja Veckalne, iedrošinot, ka akcents ir brīnišķīga parādība.

Akcents bieži vien mēdz slēpties intonācijā, uzsvarā vai burtu izrunā, kas ir raksturīgs savai dzimtajai valoda.

Tulkošanas uzņēmuma “Skrivanek” vadītājs Vasilijs Ragacevičs izrunas uzlabošanai ieteica izmēģināt dažādas valodu apguves aplikācijas, kurās var klausīties vārdu izrunu un atkārtot to,  līdz esi apmierināts ar rezultātu.  Tāda aplikācija ir, piemēram, "Duolingo", kurā lielo kopienu valodas var apgūt arī dažādu spēļu veidā, apgūstot vārdiņus, dziedot, skatoties videoklipus. 

“Skrivanek” vadītājs Rugacevičs piekrita izteicienam, ka cilvēks ir apguvis valodu tad, kad tajā viņš spēj domāt. "Tas ir zemapziņas process – cilvēks pilnīgi jūt šo valodu un ir noticis "klikšķis", ir valodas izjūta," viņš pauda.

Atbildot uz jautājumu, vai mūsdienās valodas joprojām iesaka apgūt, “iekaļot” vārdus, Latvijas Universitātes Profesionālās maģistra studiju programmas „Rakstiskā tulkošana” lektore Helēna Gizeleza sacīja, ka pašai nav zināms cits veids, kā iemācīties jaunus vārdus.

Savukārt Ragacevičs ieteica pieiet tam radoši: "Doties uz ārzemēm, aiziet uz kādu veikalu, mēģināt iepirkties, pārdevējam ko pārprasīt. Šādas stresa situācijas piespiež mūs ļoti labi  valodu atcerēties."

"Ja esam iesācēji, necenšamies sākt ar ziņu kanāla skatīšanos. Sākam ar multfilmām, raidījumiem bērniem, jo [tur] valoda ir vienkārša, ļoti skaidri un pareizi izrunāta," teica Ragacevičs.  

Tāpat ieteicams atrast kādu sarunu partneri vai interešu pulciņu, kur runā apgūstamajā valodā. Tur ir ieteicams uzdot jautājumus un lūgt pakomentēt, kādēļ konkrēto vārdu tā izrunā un vai tas ir literāri pareizi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti