Sadaļas Sadaļas

4. studija

4. studija

4. studija

Vai internetveikals drīkst noteikt minimālo pirkuma summu?

Vai likums aizliedz bērniem vieniem iepirkties veikalā?

Vai likums aizliedz bērniem vieniem iepirkties veikalā?

"Vai vecāki vairs nevar sūtīt bērnus vienus uz veikalu?" – šādu jautājumu Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija" saņēma no vairākām mammām dažādās Latvijas pilsētās. Viņas bērniem lūgušas atnest pārtikas produktus no veikaliem, bet gala rezultātā atvases atnākušas mājās asarām acīs, jo pieaugušie viņus no veikala izdzinuši. Tāpēc ir jautājums, no kāda vecuma bērns drīkst iepirkties veikalā patstāvīgi, un vai veikalu darbinieki nepārspīlē ar savu attieksmi pret mazajiem pircējiem?

Šobrīd valstī noteiktie ierobežojumi paredz, ka bērns līdz 12 gadu vecumam drīkst kopā ar vienu no vecākiem iepirkties veikalā. Ja bērns, vecāku sūtīts, veikalā ierodas viens, nav nekādas garantijas, ka nepilngadīgais pircējs tiks vispār tirgotavā ielaists. Šādas situācijas piedzīvojušas ģimenes teju visā Latvijā, un šis fakts liek uzdot neērtu jautājumu – vai tiešām vecāki pārkāpj likumu, bērnu vienu sūtot iepirkties?

"Es palūdzu bērnam, lai viņš aiziet uz veikalu, nopērk sev saldējumu, jo ārā bija smuks laiks, un atnes man koliņu, jo es biju pārgurusi un gribējās kaut kādu cukuru. Iedevu bērnam naudu, un aizgāja abas divas – septiņgadīgā un deviņgadīgā meita. Meita nāk atpakaļ, asaras acīs, viņa neesot ielaista un apkalpota. Viņa pat nebija prasījusi bērniem, cik jums gadu," stāstīja Ramona no Jelgavas.

Elīna no Liepājas vēstulē "4. studijai" klāstīja: "Arī manu bērnu neielaida veikalā. Man gan tas lielu lomu šobrīd nespēlē, bet, padomājot, ka ja nu tomēr kaut kas atgadās vai esmu darbā, un bērns vēlas nopirkt ēdienu, tad tas nav iespējams."

Tāpat Laine no Liepājas vēstulē rakstīja: "Draudzenes meitu (8 gadi) aizsūtījām uz veikalu pēc pudeles ketčupa. Gaidām meiteni atpakaļ, un bērns atnāk ar asarām acīs. Stāsta, ka tikusi izdzīta no veikala. Sieviete, kas apsargā veikalu un liek cilvēkiem paņemt groziņus, nav ielaidusi. Teikusi, ka nedrīkst iet veikalā un jautājusi, kur mamma esot," stāstīja viena no sašutušajām sievietēm Laine no Liepājas. 

Apkopojot sašutušo vecāku sūdzības, ir skaidrs, ka bērniem bez mammas vai tēta klātbūtnes liedz atrasties ne tikai piemājas tirgotavās, kurās ir stingri regulēts pircēju skaits, bet arī populārākajos lielveikalos.

"Stājoties spēkā jaunajiem valdības drošas tirdzniecības noteikumiem, mūsu kolēģi un apsardzes darbinieki ļoti skrupulozi seko līdz cilvēku plūsmai veikalos. Šajā gadījumā apsardzes darbinieks gan ir nedaudz pārcenties, taču tas ir vairāk radies pārpratuma rezultātā, rūpējoties par mūsu visu, tajā skaitā – bērnu drošību. Lai izvairītos no šādiem pārpratumiem turpmāk, esam veikuši kolēģu instruktāžu par jaunajiem drošības noteikumiem," klāstīja SIA "Maxima Latvija" komunikācijas vadītāja.

Tikmēr “Rimi Latvija” vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste Elīna Šakirova sacīja: "Vispirms es gribētu atvainoties mūsu klientiem par nepatīkamo pieredzi mūsu veikalos. Mēs vēršam uzmanību uz to, ka bērni var patstāvīgi doties uz mūsu veikaliem, un galvenais noteikums, kas būtu jāievēro, ka bērniem no 7 gadu vecuma ir nepieciešama maska un arī viņi ņem groziņu vai iepirkumu ratus, dodoties uz veikalu. (..) Mēs pieļaujam domu, ka mūsu apsardzes kompānija ir kļūdaini interpretējusi likumu. Jāsaka, ka likumi vienu brīdi gana bieži mainījās, un varbūt ir notikusi kāda kļūda interpretācijā. Bet mēs vēlreiz esam visus apsardzes darbiniekus informējuši par to, kāda ir kārtība, šobrīd apmeklējot "Rimi" veikalus."

Bērnu tiesību aizstāvji atgādina, ka likums ļauj bērnam atrasties vienam mājās bez vecāku uzraudzības no 7 gadu vecuma. Tātad arī iepirkties veikalā nevajadzētu būt problēmām.

Pēdējā laika pieredze gan liecina ko citu, atzina Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā (VBTAI).

"Mēs esam saņēmuši vienu iesniegumu, kur mamma sūdzējās, ka bērnu izraidīja no grāmatnīcas. Visa šī paša iemesla dēļ, kad pārdevēja palūdza atgriezties kopā ar vecākiem, jo bērns viens pats nedrīkstēja nākt," stāstīja VBTAI pārstāve Evija Rācene.

Inspekcijā norādīja, ka aizliegums bērnam vienam iepirkties veikalā var tikt definēts pat kā bērnu tiesību pārkāpums.

"Ja viņš ievēro visus nosacījumus, kādi ir paredzēti veikalā, ja viņš ienāk ar masku, ja viņš dezinficē rokas, ja viņam ir atsevišķs iepirkumu groziņš, tad, manuprāt, nav nekāda pamata apsargam bērnu izraidīt no veikala, jo viņš drīkst iepirkties, ja viņu mamma ir palūgusi atnākt iegādāties. Tātad mamma uzņemas atbildību, ka viņš var nākt uz to veikalu un pirkt," stāstīja VBTAI speciāliste.

Pirms Covid-19 neviens bērniem veikalā nejautāja vecumu un neliedza iepirkties. Tas ikvienam šķita normāli. Šobrīd pieaugušo pasaulē valda saspringums un jauni likumi, un viens no tiem liedz bērnam vienam spert kāju pār veikala slieksni līdz 12 gadu vecumam. Vai Covid-19 izplatības ierobežošanā šis aizliegums būs spēlējis būtisku lomu, rādīs laiks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ikdienai
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt