Rīta Panorāma

Zviedrijā gatavojas iegūt metālus no Baltijas jūras gultnes

Rīta Panorāma

Telefonintervija ar LU SZF Politikas zinātnes nodaļas profesoru Juri Rozenvaldu

Romantiskie krāpnieki. Kā neiekrist mīlestības lamatās?

Romantiskie krāpnieki: Iekrītot mīlestības lamatās, var zaudēt pat 50 tūkstošus eiro

Ik mēnesi policijā vēršas 24 cilvēki, kurus apkrāpuši tā saucamie romantiskie krāpnieki. Naudas summas, kas tiek izkrāptas, svārstās no dažiem simtiem un tūkstošiem līdz pat 50 tūkstošiem eiro. Šāda veida krāpšanas notiek interneta vidē un par sava "donžuāna" godīgumu vajadzētu pārliecināties, piemēram, pārbaudot viņa foto internetā, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" ieteica Valsts policijas Prevencijas vadības nodaļas vadītājs Andis Rinkevics.

Romantiskie krāpnieki ar savu upuri iepazīstas sociālajos tīklos. Pēc tam notiek pat mēnešiem ilga sarakste gan internetā, gan "Whatsapp" vai citā saziņas rīkā  parasti angļu valodā. Tiek izgudroti gana ticami argumenti, kāpēc nu jau virtuālajā vidē par pāri kļuvušās personas šobrīd nevar satikties.

"Viņš ir armijas virsnieks Turcijā, dienē NATO spēkos, tāpēc viņš pie jums nevar atbraukt. Tikšanās varētu būt pēc pusgada  vai ilgāka laika," kādu no shēmām skaidroja Valsts policijas Prevencijas vadības nodaļas vadītājs Andis Rinkevics.

Visbiežāk ir tikai sarakste, reizēm arī telefona zvani. Vienmēr būs ļoti ticams arguments, kāpēc videozvani nav iespējami.

"Viņi ir ļoti izskatīgi, ar ļoti labu miesas būvi, jo dienē kādā militārā organizācijā vai strādā kādā naftas ieguves vietā. Viņi ceļo daudz. Dzīve izskatās ārkārtīgi krāšņa. Cietušais laikam tam sapnim notic," stāstīja Rinkevics.

"Ja sievieti ir pārņēmusi mānīgā sajūta, ka mēs jau esam pāris, pat tad, ja neesam realitātē tikušies, tad viņa tiešām sāk justies kā pāris," norādīja Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas katedras docents Artūrs Utināns. "Nauda gandrīz ir kopēja, tagad es viņam aizdošu, pēc tam viņš man aizdos."

Policijā līdz šim reģistrēti gadījumi ar apkrāptām sievietēm, bet noteikti pēc līdzīgas shēmas naudu izkrāpj arī no vīriešiem. Krāpnieki lieliski pārzina psiholoģiju.

Ir divi tipiskie scenāriji kā viss notiek. "Viens ir šis cilvēks lūdz palīdzību kaut kādā finansiālā plāksnē. Nepieciešama nauda, lai kaut ko nokārtotu, lai jūs pēc tam varētu satikties," paskaidroja Rinkevics.

Otrs veids ir saistīts ar šantāžu. "Jūs faktiski dzīvojat pilnvērtīgu dzīvi. Abi apmaināties ar bildēm. Šīs personas vēlas saņemt jūsu kailfoto, uzzināt kaut kādas detaļas par jums, noslēpumus, ļoti personiskas lietas," situāciju raksturoja Rinevics. "Tad pēc kāda laika ir lūgums pēc finansiālas palīdzības. Ja atsakāties naudu sūtīt, jūs sāk šantažēt. Vai arī šantāža pēc bilžu saņemšanas ieslēdzas uzreiz."

Ja notikusi krāpšana, nepieciešams sazināties ar policiju un savu banku.

"Cilvēks pats ir atdevis naudu. Pats aizskaitījis," stāstīja "Citadele" Informācijas tehnoloģiju drošības daļas vadītājs Roberts Birzgalis. "Visos krāpšanas gadījumos bankas pusē ir komanda, kas seko līdzi šiem gadījumiem. Ir mums daudz bloķētu šo maksājumu.

Jebkurā gadījumā jārēķinās, ka parādās jauni veidi, nianses, kuras mēs spējam uztvert tikai tad, kad ir ziņojumi. Tāpēc ir ļoti svarīgi ziņot par šādiem gadījumiem, cik ātri vien iespējams."

Iesaistoties romantiskās attālinātās attiecībās, policija aicina otras personas profilā vai atsūtītās bildes pameklēt internetā.

"Šo krāpnieku bildes [vajadzētu] ielikt internetā reversā meklēšanā," ieteica policijas pārstāvis Rinkevics. "Krāpnieki savas bildes neliek. Tās ir internetā paņemtas citu cilvēku bildes."

Policijā stāsta, ka nekādā gadījumā nevajadzētu pakļauties šantāžai. Romantiskajam krāpniekam atrast nākamo upuri ir vieglāk, nekā uzņemties risku, publicējot jūsu bildes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti