Kā labāk dzīvot

Cik droši ir būt velosipēdistam?

Kā labāk dzīvot

Vakcinācijas temps pieaug, tomēr vakcinēto arvien salīdzinoši maz

Trubas vai caurules? Skaidro valodnieki

Produkts, likumdošana, caurule – kā pareizi lietot šos vārdus?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

"Izplūdušu" svešvārdu – piemēram, "produkts" – nozīmi valodā jācenšas sašaurināt, Latvijas Radio 1 raidījumā “Kā labāk dzīvot” stāstīja filologs Andrejs Veisbergs. Tāpat viņš ieteica izvairīties no sarunvalodas vārda "truba" izmantošanas literārā valodā. Savukārt filoloģe Dite Liepa uzsvēra, ka nav pareizi sacīt "to nosaka likumdošana", jo likumdošana ir process.

Teātra izrādi ieteicams nesaukt par produktu

Vārda “produkts” lietojums ir pārspīlēts, atzina filoloģe Dite Liepa, jo to mēdz izmantot, piemēram, kopā ar vārdiem "teātris", "kultūra", "māksla".

“Šis vārds ir hipertrofēts (pārspīlēts), izstiepts visos virzienos bezgala tālu, un faktiski tā nozīme ir, ka produkts tagad ir viss, ko var pārdot vai ko var izveidot.

Dažreiz tas kļūst pilnīgi komisks, piemēram, tiek piedāvāti ''kapu produkti,” sacīja filologs Andrejs Veisbergs, piebilstot, ka tieši tāpat arī "biļešu produkti", viņaprāt, ir pārspīlējums.

Profesors gan atzina, ka vārds “produkts” neattiecas tikai uz pārtiku, tomēr tā nozīmi vajadzētu sašaurināt.

Truba vai caurule?

Filologi apstiprināja, ka pareizi ir izmantot vārdu “caurule”. “Agrāk mēs to [vārdu "truba"] sauktu par barbarismu, tagad es to tā nesauktu. Es teiktu, ka tas ir vienkāršrunas, sarunvalodas vārds.

Tas, protams, nav rupjš, bet literārā valodā un rakstiskā tekstā vajadzētu izvairīties,” vārda “truba” lietošanu latviešu valodā komentēja Veisbergs.

Likumdošana ir process

“”Likumvide” būtu jauks vārds, ar ko varētu aizstāt “normatīvos aktus”, “normatīvo regulējumu”,” ieteica Liepa, pastāstot, ka šos vārdus var lietot, bet “likumvide” ir sinonīms, ar ko bagātināt savu valodu.

“Problēma, ka ļoti bieži saka frāzi “to nosaka Latvijas likumdošana”. Pareizi būtu sacīt, ka to nosaka Latvijas normatīvie akti, normatīvais regulējums, likumi, tiesību normas vai likumvide, jo likumdošana ir process,” sacīja filoloģe.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti