Kā labāk dzīvot

Mans nams ir mana pils, bet kāds gaiss ir mūsu pilīs?

Kā labāk dzīvot

Kā apsildīsim savus mājokļus tuvākajā nākotnē?

Kā izvēlēties izdevīgāko elektroenerģijas piedāvājumu, ko apsvērt pirms tirgotāja maiņas?

Kā izvēlēties savam elektrības patēriņam izdevīgāko piedāvājumu. Ekspertu ieteikumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pirms līguma noslēgšanas ar elektroenerģijas piegādātāju, noteikti jāveic izpēte – jāievada savi elektrības patēriņa dati tarifu kalkulatorā un jāsalīdzina piedāvājumi. Tālāk piedāvājums jāprecizē pie konkrētā pakalpojumu sniedzēja, rūpīgi jāiepazīstas ar līguma noteikumiem, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" ieteica eksperti. 

Arvien vairāk cilvēku izvēlas par elektrību maksāt nevis līgumā noteiktu fiksētu cenu, bet izvēlas biržas cenai piesaistītus līgumus – lai ietaupītu naudu par elektroenerģiju, seko līdzi elektroenerģijas cenai biržā un veido savus patēriņa paradumus pēc tās.

"Triks ar biržas cenu ir tāds, ka pīķa stundās no rītiem un vakaros cena var būt trīs, četras, pat desmit reizes augstāka nekā citā dienas laikā,"

stāstīja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) Enerģētikas departamenta Tirgus uzraudzības nodaļas vecākais tirgus uzraudzības eksperts Reinis Āboltiņš.

Līdz ar to šādā veidā iespējams, piemēram, veļas mašīnu vai trauku mazgājamo mašīnu izvēloties slēgt laikā, kad cena ir zemāka. Elektroenerģijas cenām biržā iespējams sekot līdzi "NordPool" interneta vietnē.

Kopumā šobrīd ir reģistrēts vairāk nekā 20 elektroenerģijas tirgotāju, kas piedāvā savus pakalpojumus Latvijā, tiesa, ne visi apkalpo mājsaimniecības, specializējoties uz uzņēmumiem, taču izvēle tāpat ir diezgan liela, atzina SPRK Enerģētikas departamenta Tirgus uzraudzības nodaļas vadītāja Jānis Negribs. 

Lai izvēlētos savam elektroenerģijas patēriņam izdevīgāko piedāvājumu, viņš ieteica sākt ar izpēti internetā, proti, ievadīt savus elektrības patēriņa datus kādā no vietnēm, kur pieejams tarifu salīdzinājums, piemēram, www.energija24.lv vai www.elektroenergija.lv un skatīties, kādu piedāvājumu kalkulatori sarēķina.

Tiesa, kalkulatori ne vienmēr strādā pavisam precīzi, tāpēc tālāk Negribs ieteica izvēlēties, piemēram, trīs interesantākos piedāvājumus un doties uz katra konkrētā tirgotāja mājaslapu, kur šos datus precizēt. 

Protams, analizējot piedāvājumus, vērtēt var arī tirgotāja piedāvāto servisu.

Piemēram, biržas cenai piesaistīta līguma gadījumā noderīgas ir tirgotāja veidotas aplikācijas, kas proaktīvi nosūta paziņojumus par biržas cenas izmaiņām.

Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) Patērētāju tiesību uzraudzības departamenta direktore Ieva Baldiņa ieteica sazināties ar konkrēto enerģijas tirgotāju, noskaidrot visus neskaidros jautājumus, jo varbūt kādām patērētāju grupām ir pieejamas atlaides vai īpaši piedāvājumi, papildu pakalpojumi.  

Viņa atgādināja, ka jāņem arī vērā arī tas, ka cena par elektroenerģiju tiek veidota no vairākām komponentēm, un jāpievērš uzmanība arī iespējamajiem līgumsodiem.

Gadījumā, ja tiek slēgts līgums ar fiksētu elektrības cenu, rūpīgi jāiepazīstas ar noteikumiem par to, cik reizes gada laikā šo cenu tirgotājs drīkst mainīt un cik ilgā laikā pirms cenu maiņas jūs tiksiet par to informēti. 

Baldiņa atgādināja, ka elektroenerģijas tirgotāju patērētājs drīkst mainīt līdz katra mēneša 15. datumam. Turklāt, ja patērētājs ir saņēmis tirgotāja zvanu ar piedāvājumu un šim piedāvājumam ir piekritis jeb noslēdzis tā saucamo distances līgumu pa telefonu, tad patērētājs no šī līguma nākamo 14 dienu laikā drīkst atteikties bez līgumsoda. 

Āboltiņš gan uzsvēra, ka katru jaunu piedāvājumu vajadzētu pamatīgi apsvērt un uzreiz neko neapsolīt – labāk atbildēt, ka jums vēl ir vajadzīgs laiks piedāvājuma apdomāšanai. Tāpat vienmēr rūpīgi jāizpēta savs līdzšinējais līgums. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti