Revidents

Ko darīt, ja internetā pasūtītā prece netiek piegādāta?

Revidents

Kam pievērst uzmanību, iegādājoties ziedus?

Revidents. Kā parūpēties par grieztiem ziediem?

Kā iegādāties vissvaigākos ziedus. Floristes padomi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Tirdzniecības vietā jānopēta viss augs – no kātiņa līdz ziedlapām. Turklāt zieda kvalitāti var vērtēt ne tikai pēc svaiguma pakāpes – uzmanība jāpievērš arī mehāniskiem bojājumiem jeb dažādām skādēm, var būt nodarītas transportēšanas laikā, Latvijas Televīzijas raidījumā “Revidents” skaidroja Bulduru Dārzkopības vidusskolas floristikas pasniedzēja Ineta Ozoliņa-Skrūzmane.

Ja kāta griezuma vieta ir gluda, tīra un zaļa, tas nozīmē, ka zieds ir nesen griezts un, to pareizi kopjot, izturēs ilgāku laiku.

Kāts un lapas

Uzmanību jāpievērš arī zieda kāta garumam: “Kāta garums, protams, ir atbilstošs auga sugai un veidam, bet, ja mēs izvēlamies rozīti ar garāku kātu, tad ir jāsaprot, ka šai rozītei būs vajadzīgs ilgāks laiks, lai “uzpumpētu” ūdeni no trauka [līdz ziedam], nekā tai, kurai kāts ir īsāks.”

Tālāk jānovērtē arī zieda lapas. Jo tās veselākas, jo ilgāk augs izdzīvos. Eksperte aicināja saprast, ka augs visas savas rezerves tērē, lai sāktu ziedēt un ražot sēklas – proti, lai vairotos. Taču, ja kāda tā daļa ir bojāta, tas, gluži kā cilvēks slimojot, darīs visu, lai izdzīvotu.

“Kad ir šāds bojājums, tad, protams, ziedam paliek arvien mazāk [barības vielu], jo viss tiek iztērēts lapām un mirstošajam, vīstošajam,” paskaidroja Ozoliņa-Skrūzmane.

Tieši tāpēc bojātās lapas esot jānogriež. Vēl eksperte mudināja apskatīt kauslapiņas – ja tās vērstas uz leju, zieds, visticamāk, ir vecs.

“Tas ir atkarīgs no šķirnes īpatnības. Bet kauslapiņas, kas ir stabili vērstas uz augšu un pieguļ ziedlapām – [tās ir] ļoti kvalitatīvas, korektas. Tas nozīmē, ka zieds turēsies ilgi,” atzina floriste.

Ziedi

Tikmēr, papētot ziedus, uzmanība jāpievērš tam, cik tas ir izplaucis un vai no tā jau birst putekšņi.

“Kallai ļoti labi redzam, ka ir putekšņlapu vālīte iekšā. Tajā brīdī, kad uz tās parādās tādas pūciņas, mazi, mazi puteklīši, redzam, ka tā jau ir izplaukusi. Un pēc tā mēs varam spriest, ka šis [zieds] jau ir savā gala stadijā,” pauda eksperte.

Mehāniski bojājumi

Uzmanība jāpievērš arī mehāniskiem bojājumiem, ko ziedā var viegli atpazīt kā brūnas lūzuma vietas, kas radušās trieciena rezultātā. Piemēram, lidmašīna nosēžas, kastes sakustas un zieds atsitas pret kastes malu.

Bojājumi jo īpaši izceļas gaišākas krāsas ziedos tad, kad tie nonāk mitrumā vai ir smidzināti ar ūdeni.

“Šādus ziedus es laikam neieteiktu pirkt. Protams, viņš vērsies vaļā. Ja mēs viņu apstrādāsim, viss būs kārtībā – nogriezīsim mazliet kātu, nolasīsim zaļās lapas, bet bojājumus mēs neizmainīsim. Un, ja tie ir visās ziedlapās, tad, diemžēl, jā – tā ir problēma,” vērtēja Ozoliņa-Skrūzmane.

Pušķi

Pērkot ziedu pušķus, iespēju robežās jāpēta viss iepriekš minētais. Taču jāņem arī vērā tas, ka parasti tajos ir salikti dažādas attīstības pakāpes ziedi – vieni knapi izplaukuši, bet citi jau ziedēšanas pilnbriedā.

“Tad mums rodas mīts par to, ka [pušķos] pārdod vecus ziedus, jo kāds no tiem ir gadījies no īsdzīvotājiem vai ar kādu bojājumu… Vai, pušķi sienot, ir gadījies negadījums un aizlauzts kāds kāts,” skaidroja eksperte.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti