Kā labāk dzīvot

Gaidāmie augstie apkures tarifi rada bažas: vai līdzēt var tiešie norēķini

Kā labāk dzīvot

Pļaujmašīnas izvēle: kā zināt, kura kalpos gadiem, kur tikai pāris sezonas

Kas jāzina par pensiju 2. līmeņa uzkrājumiem?

Ekspertes: Pareizas izvēles pie 2. pensiju līmeņa – saulainākas vecumdienas un lielāks uzkrājums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lai arī cilvēki kopumā gatavojas pensijas vecumam, tomēr regulāru interesi par saviem uzkrājumiem 2. pensiju līmenī cilvēki mēdz neizrādīt. Tomēr tad, ja saistībā ar ieguldījumiem 2. pensiju līmenī izdara pareizās izvēles, var tikt pie lielāka uzkrājuma, tāpēc ieinteresētībai par to būtu jābūt jau no pirmās dienas. Tā Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" skaidroja finanšu nozares ekspertes.

ĪSUMĀ:

  • Nesen darba gaitas uzsākušie mēdz neinteresēties, kurā plānā noguldīta viņu nauda.
  • Taču pie pareizas un savam dzīves ciklam piemērotas izvēles var palielināt savu uzkrājumu.
  • Tagad 2. līmenī uzkrāto var nodot mantojumā vai pievienot citas personas kapitālam.
  • Arī šajā ziņā finanšu nozares eksperti mudina cilvēkus izdarīt sev piemērotu izvēli.

Pensiju 2. līmenis dod iespēju veidot papildu uzkrājumus pensiju 1. līmeņa nodrošinātajai valsts vecuma pensijai. Tā mērķis ir palielināt pensiju kapitālu un pensijas lielumu, daļu no sociālajām iemaksām uzkrājot un ieguldot finanšu un kapitāla tirgū – vērtspapīros un banku noguldījumos. 

Kopumā cilvēki gatavojas pensijas vecumam, un lielākā daļa paļaujas uz pensiju 2. līmeni kā nozīmīgu ienākumu avotu vecumdienās, taču regulāru interesi par saviem uzkrājumiem pensiju 2. līmenī izrāda vien 15% cilvēku un, piemēram, 62% respondentu neuzticas pensiju sistēmas ilgtspējai, liecina Finanšu nozares asociācijas aptaujas dati.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) Fondēto pensiju shēmas administrēšanas daļas vadošā eksperte Ilze Vindele norādīja, ka tas varētu būt saistīts ar to, ka cilvēki, kas tikko uzsākuši darba gaitas, neinteresējas par to, kādā plānā atrodas.  

"Būtiskākais, ka šai ieinteresētībai par mūsu pensiju būtu jābūt no pirmās dienas. Es vēlreiz gribu uzsvērt, ka mēs krājam vairākas desmitgades. Mūsu darba mūžs ir 40 gadi un vairāk, līdz ar to pēc būtības, ja mēs izdarām pareizās izvēles atbilstoši savam dzīves ciklam, šis uzkrājums galu galā ir lielāks un mūsu vecumdienas ir saulainākas," viņa uzsvēra. 

Viņai piekrita arī Finanšu nozares asociācijas priekšsēdētāja Sanita Bajāre:

"Ieguldīšana notiek automātiski no katra darba ņēmēja, bet ir svarīgi pasekot un sekot līdzi tam, kurā dzīves ciklā esam un kurā plānā ieguldām, jo ļoti var atšķirties uzkrāto līdzekļu apjoms."

Viņa skaidroja, ka aprēķins liecina, – ja cilvēks sāk strādāt algotu darbu 23 gadu vecumā un strādā līdz 65 gadu vecumam ar bruto algu 1000 eiro, kuru gadā palielina par 2%, visu mūžu atrodoties konservatīvā plānā, uzkrājums būs ap 42 tūkstošiem eiro 2. pensiju līmenī. 

Savukārt, ja tiek izmantota dzīves cikla pieeja un cilvēks ilgāk atrodas aktīvā plānā, viņš uzkrājumus var palielināt līdz pat 90 tūkstošiem un vairāk. 

Daudzi pensiju pārvaldītāji šobrīd piedāvā dzīves cikla plānus, kuriem pašam nav jāseko līdzi – finanšu tirgus profesionāļi konstatē, kad cilvēkam vajag pārlikt resursus no aktīvajiem plāniem uz sabalansētajiem vai konservatīvajiem, skaidroja Bajāre.

Ekspertes vērsa uzmanību – Latvijā uzkrājumus vairāk nekā 40 gadu garumā vēl cilvēki nav veidojuši, jo līdzšinējā pensiju sistēma ir ieviesta tikai pēc neatkarības atjaunošanas, taču pasaules pieredze rāda, ka tas strādā, un veiktie pētījumi liecina, ka no 70 valstīm Latvijas pensiju sistēma ir novērtēta kā 13. labākā, uzsvēra Bajāre, piebilstot: "Mēs esam galvgalī, šī sistēma ir konkurētspējīga."

Svarīgi atcerēties, ka 2. pensiju līmenis ir ienākums līdz mūža beigām. Tas nav paredzēts izmaksāšanai uzreiz, tā ir daļa no pensiju sistēmas, to var pievienot pie vecuma pensijas vai iegādāties mūža polisi. 

Speciālistes arī atgādināja, ka 2. pensiju līmeņa dalībniekam pirms vecuma pensijas pieprasīšanas ir tiesības izvēlēties, kas notiek ar 2. līmeņa kapitālu, ja viņš nomirst pirms vecuma pensijas piešķiršanas.

Ir trīs izvēles:

  • Pensiju speciālais budžets. Tā ir izdevīga tiem, kam ir mazi bērni, jo 2. līmenī uzkrātais kapitāls tiks ņemts vērā apgādnieka zaudējuma pensijas aprēķināšanai;

  • Norādītā persona. Šī izvēle izdevīga tiem, kuriem ir laulātais, dzīves partneris, un vēlas nodrošināt viņam lielāku vecuma pensiju nākotnē. Uzkrāto kapitālu pievienos norādītās personas 2. līmeņa uzkrājumiem. Būtiski, lai norādītā persona būtu 2. pensiju līmeņa dalībnieks, un tam nav obligāti jābūt radiniekam, tas var būt arī draugs vai kaimiņš; 

  • Civillikuma izvēle. Otrā līmeņa uzkrāto kapitālu ņems vērā kopējā mantojuma masā un tiks izmaksāts mantiniekiem, kurus nosaka zvērināts notārs.

Nomirstot cilvēkam pensijas vecumā, kurš pats nav iztērējis visu uzkrājumu, kārtība paredz – ja cilvēks ir izvēlējies pievienot savu uzkrājumu pensiju 1. līmenim, tas aiziet kopējā budžetā un tiek solidāri izmantots pensiju izmaksai citiem pensionāriem.

Ja ir izvēlēta mūža polise un attiecīgi arī labuma guvējs, tad uzkrātos līdzekļus saņems norādītā persona.

Ekspertes mudināja cilvēkus izdarīt sev piemērotu izvēli, jo gadījumā, ja šāds iesniegums nav iesniegts un ir apgādājamie, nauda aiziet pensiju speciālajā budžetā un apgādnieka zaudējuma pensijā; ja nav apgādājamo, nauda aiziet budžetā citu pensiju izmaksai.

"Nav ziņu, cik cilvēku ir noslēguši minēto vienošanos, bet dati liecina, ka 2021. gadā 15 miljoni eiro tika pārskaitīti speciālajā budžetā, kur nebija noslēgts nekāds līgums.

Tikai 1,2 miljoni eiro tika pievienoti 258 personām viņu fondētās pensijas kapitālam un 1,4 miljoni eiro nodoti mantojumā atbilstoši Civillikumam, pārskaitot 418 mantiniekiem," norādīja Bajāre.

Iespējams gan, ka tā ir cilvēku izvēle, ka uzkrāto kapitālu pievieno speciālajam pensiju budžetam, jo ir mazi bērni, un tad nepieciešamības gadījumā var izvēlēties apgādnieka zaudējuma pensiju. Savukārt ja bērni ir sasnieguši 16, 17 gadu vecumu, tad labāk veikt izvēli par labu Civillikumam vai norādītājai personai. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti