Četri tūkstoši latu – tik lielu summu sniegotajā Ziemassvētku rītā 2009. gadā zaudēja vairāki Kurzemes veikali, jo tos apzaga. Zaudētā summa ir pamatīga, ja atceramies, ka toreiz minimālā alga bija vien 180 latu. Arī 2021. gada Ziemassvētkos zagļi apciemojuši piecas mājvietas.
Noziedznieki katram mērķim velta no 15 līdz 30 minūtēm. Iekšā tiek pa atvērtām durvīm. Ja tās ir ciet, tad uzlauž vai ierāpjas pa logu. Visbiežākais zagļu guvums ir nauda, rotaslietas un tehnika – datori, telefoni, instrumenti.
Kā sevi pasargāt?
Pirms došanās prom aiztaisi logus, aizvelc aizkarus un aizver durvis. Palūdz kaimiņiem pieskatīt savu māju vai dzīvokli. Vērtīgas mantas glabā drošākā vietā, piemēram, seifā. Ja ir iespēja, ierīko signalizāciju un izvieto videonovērošanas kameras.
Ko labāk nedarīt?
- Nestāstīt pārāk daudz svešiniekiem. Padomā, vai tiešām ir vērts publicēt sociālajos tīklos, ka esi prom un kur atrodies.
- Pat ja paliec mājās, aizslēdz durvis, jo, kamēr svini, vari nedzirdēt, ka kāds šiverē dzīvokļa priekšnamā.
- Nepaliec vienaldzīgs, ja redzi, ka pie mājas dežūrē kāda aizdomīga mašīna vai cilvēku grupa, jo zagļi bieži iepriekš izpēta iespējamo nozieguma vietu.
- Neslinko, piezvani policijai 110, jo tas var novērst laupīšanu.
Valsts policijas statistika arī liecina, ka, salīdzinot ar 2022. gadu, zādzības no mājokļiem samazinājušās par 13,47%.
No šogad deviņos mēnešos fiksētajām zādzībām 43% izdarītas no dzīvokļiem, 22% – no privātmājām, 35% no vasarnīcām, dārza mājiņām, pagrabiem, garāžām, šķūņiem, jaunbūvēm un citām telpām.
Savukārt, runājot par iekļūšanu, sadalījums ir šāds:
- 31% – brīva piekļūšana
- 20% – durvju uzlaušana
- 21% – iekļūšana caur logu/balkonu
- 9% – durvju slēdzenes bojāšana
- 2% – atslēgas piemeklēšana
- 17% – cits