Rīta Panorāma

Pašmāju mūziķe Ezia izdod singlu "Closing Doors"

Rīta Panorāma

Hanteram Baidenam izvirzītas vairākas apsūdzības

Intervija ar Labklājības ministrijas valsts sekretāri Elīnu Celmiņu

Ar «Dažādo kurpju dienu» aicina atbalstīt deinstitucionalizācijas mērķa grupas

Piektdien, 15. septembrī, ikviens Latvijas iedzīvotājs ir aicināts vilkt katrā kājā atšķirīgu apavu, simboliski paužot savu atbalstu deinstitucionalizācijas mērķa grupām – bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un viņu ģimenēm, cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem, informēja Labklājības ministrijā.

Īpaši pasākumi piektdien notiek Rīgā, Jelgavā, Valmierā, Ventspilī un Ludzā, bet "Dažādo kurpju diena" tiks iedzīvināta arī sociālajos tīklos un citviet Latvijā.

"Ikviens ir unikāls, katrs cilvēks ir personība ar savām vēlmēm un vajadzībām, un arī tie līdzcilvēki, kuri šķiet svešādi, atšķirīgi un nesaprotami, vēlas būt mīlēti, pieņemti un saprasti – tāpat kā katrs no mums. Aizspriedumi un noraidoša sabiedrības attieksme ir lielākā barjera bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un viņu ģimenēm, cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem veidot dzīvi ārpus institūcijām un iekļauties sabiedrībā. Labklājības ministrija kampaņā "Iekāp otra kurpēs!" aicina ikvienu iejusties līdzcilvēku situācijā un atrast nevis atšķirīgo, bet gan kopīgo," norādīja kampaņas autori.

Ministrijā vēstīja, ka 15. septembrī ikviens var paust savu atbalstu un parādīt to arī citiem, uz visu dienu vai kādu brīdi uzvelkot katrā kājā atšķirīgu apavu, vēstot par to sociālajos tīklos, bet tiem, kuri pauž izbrīnu, atgādinot – katrs vēlas būt saprasts un pieņemts, un atšķirīgais mūsos nav iemesls atstumt un novērsties.

Labklājības ministrijas valsts sekretāre Elīna Celmiņa Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" par kampaņu stāstīja: "Galvenais aicinājums ir paust atbalstu dažādībai, sabiedrības iekļaušanai, cilvēku ar invaliditāti un bērnu, kuri ir ārpusģimenes aprūpes, iekļaušanai mūsu vidū."

Viņa skaidroja, ka ar to, ka šodien valkājam dažādas kurpes, mazliet iekļaujamies viņu kurpēs – kā tas ir, kad tu esi atšķirīgs, kā tas ir, kad tev uzdod jautājumus, kā tas ir, kad uz tevi skatās un pēta.

"Man šorīt tāda pieredze arī bija – braucu ar divām dažādām kurpēm, blakus sēž pāris, un es jūtu, ka no sākuma viens uz mani paskatās, piebaksta blakussēdētājai, viņa ar vieglu smaidu skatās, bet neko nejautā," sacīja Celmiņa.

Vaicāta, kas ir lielākie šķēršļi, kas traucē iekļauties dažādiem cilvēkiem, ministrijas valsts sekretāre izcēla divas lietas – pakalpojumu attīstības trūkums un sabiedrības attieksme.

"Lielais deinstitucionalizācijas projekts jeb cilvēku iekļaušana kopienā tieši uz to arī bijusi vērsta – gan mainīt sabiedrības attieksmi, gan veidot jaunas pakalpojumu vietas. Pēdējo gadu laikā visā Latvijā tādas arī radītas – tie ir dienas aprūpes centri, grupu mājas, specializētās darbnīcas, ģimeniskai videi pietuvinātas vietas bērniem, kuri nevar augt savā ģimenē," viņa skaidroja.

Savukārt, runājot par līdzcietību, Celmiņā secināja, ka sabiedriskās domas pētījumi uzrāda nelielu, bet pozitīvu izmaiņu šajā jomā, tāpēc, viņasprāt, sabiedrības informēšanas pasākumi ir nozīmīgi un nedrīkst apstāties, jo sabiedrības doma mainās salīdzinoši lēni. "Bet pamazām mainās," piebilda ministrijas pārstāve.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti