4. studija

Kāda ir 2024.gada sēne - zilzaļā hlorociborija?

4. studija

Ko slēgto pasta nodaļu vietā "Latvijas Pasts" piedāvā klientiem?

Kur var nodot nolietotās spuldzes?

Kur var nodot izdegušās spuldzes?

Kur var nodot nolietotās spuldzes, un vai maz kādam ir noteikts pienākums nolietotās spuldzes tik tiešām pieņemt, lai nebūtu tās vienkārši jāizmet atkritumu konteinerā? 

Spuldzes var nodot bez maksas. 

SIA "CleanR" Klientu apkalpošanas departamenta vadītājs Reinis Zarāns norādīja: "Mēs aicinām visu veidu spuldzes, tai skaitā arī volframa spuldzes jeb šīs kvēlspuldzes, kuras mūsdienās jau mazāk izmanto, bet arī šīs kvēlspuldzes vest uz mūsu šķirošanas laukumiem. Tie atrodas gan Rīgā, gan Jūrmalā, gan Ķekavā, gan Ropažu novadā. Tie ir tādi publiskie šķirošanas laukumi, kur ir pieejami speciālie spuldzēm domātie  konteineri, kur arī droši šīs spuldzes var nodot. Ir arī radīta ļoti laba mājaslapa "skiroviegli.lv", kur ir visā Latvijā redzami šie punkti un, speciāli atlasot sev vēlamo atkritumu veidu, ir iespējams atrast, kur tad pie mājas ir tuvāk, piemēram, spuldzes izmest."

Bet vai tirgotājiem, kuri spuldzes pārdod, ir pienākums pieņemt nolietotās?

Biedrības "Zaļā brīvība" valdes priekšsēdētājs atzīmēja: "Jā, vispār visas spuldzes var nodot atpakaļ tirgotājiem: tiem, kas tirgo elektropreces, tiem, kas tirgo spuldzītes, ir arī pienākums ņemt atpakaļ tās, kas nestrādā, respektīvi, tad, kad iegādājas jaunas, var nest arī atpakaļ vecās. It sevišķi dzīvsudraba – tās, kas bija tās gāzes uzpildes spuldzes, jo šis dzīvsudrabs ir smagais metāls, kas ir bīstams cilvēku veselībai un tāpēc nebūtu labi, ka mēs saplēšam kaut kur un, ja mēs iemetam sadzīves atkritumos, tad visdrīzāk tās saplīsīs un tur būs gan šī dzīvsudraba noplūde, gan apdraudējums cilvēkiem, kas strādā ar šiem atkritumiem, ar šiem stikliem, kas tur paliek iekšā."

Tiesa, speciālas kastes, kas paredzētas tieši spuldzīšu nodošanai, atrast var ļoti reti. Pārsvarā ir vien izlietoto bateriju un mazās elektronikas nodošanas punkti.

"Pārsvarā ir šiem tirgotājiem, kas pārdod spuldzes, un var redzēt, ka būvmateriālu preču veikaliem ir konteineri spuldzēm. Pārtikas preču veikaliem vairāk būs baterijas, bet būvmateriālu preču veikaliem ir vietas, kur ir konteineri, piemēram, dienas gaismas lampām – tās tievās, garās, tās ir tāds ļoti kaitīgs un bīstams atkritums, un tad parasti ir galvassāpes, kur to var izmest," sacīja Zarāns.

Savukārt Brizga piebilda: "Jā, diemžēl tādas labas infrastruktūras, kā nodot šīs spuldzes, īsti nav. Šīs dzīvsudraba spuldzes jānodod tur, kur ir bīstamie atkritumi – ir dažādas speciālās vietas, pie lielveikaliem ir paredzētas speciālas vietas bīstamajiem atkritumiem, kur var nodot. Vai arī tiešām prasīt pārdevējiem vai zāles konsultantiem, kā mēs varam nodot. Viens iemesls ir arī nemest tajos konteineros, kas ir paredzēti elektroprecēm, kas veikalos ir priekš sīkās elektronikas, kur vecos mobilos telefonus var izmest un citas lietas, jo tur tās spuldzes arī visdrīzāk saplīsīs, ja kāds tām pa virsu uzmetīs savu telefonu."

Bet kā vislabāk atbrīvoties no tukšajām šķiltavām, un vai tās arī ir jāmet kādos speciālos konteineros? Zarāns skaidroja: "Šķiltavas gan drīkst mest sadzīves atkritumu konteinerā, bet ar vienu nosacījumu, ka tā gāze tomēr ir izlietota. Ja šķiltavās tomēr ir gāze, tad kaut kā ir jācenšas tā izdedzināt, bet, ja ir šķiltavas bez gāzes, tad droši var mest sadzīves atkritumu konteinerā."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti