Kā labāk dzīvot

Radīta kvalitātes zīme veselīgu pārtikas produktu ērtākai atpazīšanai

Kā labāk dzīvot

Nieres ir pelnījušas mūsu rūpes un uzmanību

Laiks iesniegt gada ienākumu deklarācijas

Gada ienākumu deklarāciju iesniegšana – jautājumi un atbildes

Visiem gada ienākumu deklarācijas jāiesniedz elektroniski, bet to var izdarīt arī klātienē, piesakoties uz konsultāciju Valsts ieņēmuma dienestā (VID). Cilvēku, kas vēlas izmantot šādu iespēju, ir daudz, un Rīgā veidojas rindas pat vairākus mēnešus uz priekšu, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" stāstīja VID Nodokļu pārvaldes Klientu apkalpošanas daļas Rīgas 4. nodaļas vadītāja vietniece Natālija Konopecka un VID Nodokļu pārvaldes Fizisko personu deklarāciju uzskaites daļas vadītāja Dace Ķirse-Ķirša.

Ienākumu deklarāciju par 2023. gadu VID jau paguvuši iesniegt vairāki desmiti tūkstoši Latvijas iedzīvotāju. Šogad īpaši aktuāli ir digitālās drošības jautājumi. 

"Cert.lv" kiberdrošības eksperts Armīns Palms atklāja, ka jau pirms deklarāciju iesniegšanas termiņa sākuma konstatēts, ka tiek veidotas viltus mājaslapas, kas vizuāli līdzīgas EDS sistēmai. Kopumā jau identificēti vairāk nekā 20 resursi, kas domāti, lai apkrāptu Latvijas iedzīvotājus. 

Palms atgādināja, ka iedzīvotāju aizsardzībai "Cert.lv" izstrādājis speciālu DNS ugunsmūri, kas kalpo kā pirmais aizsardzības mehānisms krāpšanas gadījumos, kad nākas uzdurties viltus mājaslapām. Viņš aicināja sekot instrukcijai "Cert.lv" mājaslapā, lai šo programmu iestatītu gan savā datorā, gan telefonā. 

Arī VID pārstāves uzsvēra, ka Valsts ieņēmumu dienests nekad nesūta īsziņas, piekļuves kodus vai saites, kas jāatver. 

Ja būs nepieciešamība sazināties, uz VID sistēmā reģistrēto e-pastu tiks nosūtīts paziņojums, ka konkrētajai personai EDS sistēmā ir pienākusi vēstule. Arī pati vēstule e-pastā nebūs redzama, tikai aicinājums apmeklēt EDS un attiecīgi tur veikt visas darbības un saraksti ar VID. 

Gada ienākumu deklarācija – jautājumi un atbildes

Kad gada ienākumu deklarācija jāiesniedz obligāti? 

"Obligāti gada ienākumu deklarācija jāiesniedz iedzīvotājiem, kuri ir veikuši saimniecisko darbību, tajā skaitā individuālo uzņēmumu īpašniekiem, individuālo komersantu īpašniekiem, zemnieku saimniecību īpašniekiem un parastajiem cilvēkiem, kuri reģistrējuši saimniecisko darbību VID kā kādu profesionālo darbību. Tāpat arī iedzīvotājiem, kuri guvuši gada laikā neapliekamos ienākumus kopsummā virs 10 tūkstošiem. Neapliekamie ienākumi ir, piemēram, personīgās mantas pārdošana, kā arī nekustamā īpašuma darījumi, kuri atzīti par neapliekamiem," skaidroja Konopecka. 

Tāpat gada ienākumu deklarācija obligāti jāiesniedz personām, kas guvušas ienākumus ārpus Eiropas Savienības, tajā skaitā jūrniekiem, kā arī iedzīvotājiem, kuri gūst ienākumus, kam piemēro samazinātu nodokļu likmi – 10%.

Deklarācija obligāti jāiesniedz arī tiem, kuriem veidojas iedzīvotāju ienākumu nodokļa piemaksa progresīvas iedzīvotāju likmes un gada diferencētā neapliekamā minimuma dēļ. 

"Bet te mēs varam no savas puses piebilst to, ka personām, kurām veidojas piemaksa diferencētā neapliekamā minimuma dēļ, deklarācija tiks izveidota arī no VID puses, ja persona savlaicīgi to neiesniegs. EDS būs paziņojums par to, ka veidojas piemaksa un tā jāsamaksā līdz tādam un tādam datumam," norādīja Konopecka.

Cik ilgi var iesniegt gada deklarāciju, ja tā jāiesniedz obligāti? 

Ienākumu deklarācijas par 2023. gadu tiek pieņemtas no šī gada 1. marta. Tie, kam tās jāiesniedz obligāti, to var izdarīt līdz šī gada 1. jūnijam – ja kopējie ienākumi nepārsniedz 78 100 eiro. Ja kopējie ienākumi pārsniedz šo summu, deklarācijas jāiesniedz no 1. aprīļa līdz 1. jūlijam. 

"Ir svarīgi ievērot šos termiņus, jo līdz 1. aprīlim mums vēl nav visu datu, lai varētu sagatavot deklarācijas tām personām, kuru ienākumi ir virs 78 100 eiro kopsummā gadā," norādīja Konopecka. 

Vai var deklarāciju iesniegt klātienē?

"Mums ir pieņemts valsts likums, ka deklarācijām jābūt elektroniski, bet, protams, ir noteikta cilvēku grupa, kas nevar līdz galam izmantot datoru vai ir kādas citas problēmas – tad VID nodrošina klātienes pieņemšanu un palīdz iesniegt deklarāciju elektroniski pie VID datoriem. Bet te jāpievērš uzmanība tam, ka

cilvēku, kuri deklarāciju grib iesniegt klātienē, izmantojot VID palīdzību, tomēr ir samērā daudz – veidojas rindas. Tūlīt un tepat nevar tikt VID uz klātienes pieņemšanu, tā notiek tikai pēc pieraksta, un šobrīd pieraksts Rīgā jau ir pilns trīs vai četrus mēnešus," skaidroja Konopecka. 

Vienlaikus, ja citu iespēju iesniegt gada ienākumu deklarāciju nav, Konopecka aicināja neatmest ar roku un tāpat pieteikties konsultācijai arī par spīti garajām rindām – ārpus rindas iesniegt deklarāciju klātienē nebūs iespējams, taču ļoti bieži cilvēki atsaka savus pierakstus un parādās brīvas vietas. 

Kāpēc nestrādā mobilā lietotne, kurā varēja iesniegt čekus par attaisnotajiem izdevumiem? 

"Diemžēl sanāca tā, ka "Google Chrome" pamainīja savus tehniskos risinājumus, un mūsu programma jau neatbilst, nesaslēdzas ar tiem risinājumiem. "Apple" telefoniem aplikācija joprojām strādā, bet ar "Android" diemžēl nesaslēdzas. Cik man zināms, VID jau sāka izstrādāt jaunu lietotni, tāpēc ka jaunu, kā es noprotu, izstrādāt un iekļaut jaunas funkcijas būs lietderīgāk, nekā veco pielāgot un mēģināt glābt. Būs risinājums, pie tā strādā, tas ir laika jautājums," norādīja Konopecka.

Vienlaikus čekus EDS sistēmā var pievienot arī no telefona, neizmantojot lietotni, bet ienākot EDS mājaslapā caur interneta pārlūkprogrammu. Kad fotogrāfijas ar čekiem pievienotas un saglabātas, no EDS sistēmas telefonā var iziet, un turpināt deklarāciju iesniegt datorā, ja tā ir ērtāk.

Vai ir medicīnas iestādes, kas sūta čekus VID automātiski, vai viss jāiesniedz pašam?

"Šobrīd ir apmēram 400 medicīnas iestādes, kuras iesūta e-kvītis. Ja mums ir ienākusi e-kvīts, ja cilvēks devis atļauju šai medicīnas iestādei to nosūtīt VID tālākai izmantošanai, tad šīs e-kvītis jau automātiski ielasās gada ienākumu deklarācijā, un tur vairs nav jāpievieno otrreiz tā klāt," norādīja Ķirse-Ķirša.

Vienlaikus Konopecka ieteica vienmēr pārbaudīt, vai tiešām visi čeki no apmeklētajām veselības iestādēm VID deklarācijā uzrādās: "Tomēr pārlasiet un paskatieties, vai tiešām viss ir. Ja nav – tad vienojam manuāli, ja kvītis ir uz rokām."

Vai deklarāciju var labot, ja tā jau iesniegta?

"Trīs gadu laikā ir iespējams precizēt deklarāciju. Mēs joprojām pieņemam 2020. gada deklarācijas," norādīja Konopecka. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti