Kā labāk dzīvot

Nelūgtais ciemiņš - multiplā skleroze: kā sadzīvot ar slimību

Kā labāk dzīvot

Eksperts: Šobrīd sabiedriskais nosodījums dzērājšoferiem ir nepietiekams

Ieteikumi mājas plānojuma veidošanai un jaunbūves vietas izvēlei

Arhitekte: Padomju laikos veiktās pārbūves saskaņot ir vienkāršāk, nekā jaunās

Uzsākot jaunas mājas būvniecību, būtiskākais ir atbilstoša zemes gabala iegāde, kuras laikā noteikti jākonsultējas ar speciālistiem. Māju pārbūvējot, svarīgi rēķināties ar to, kas paveikts līdz šim. Ja ēkai padomju laikos veiktās piebūves nav nodotas ekspluatācijā, to izdarīt nav sarežģīti, grūtāk ir ar jaunākām pārbūvēm, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" skaidroja arhitektes Agate Eniņa un Gunta Ābele.

ĪSUMĀ:

  • Pirms mājas celšanai nolūkota zemes gabala iegādes ieteicams konsultēties ar speciālistu, piemēram, arhitektu, lai izvērtētu dažādus riska faktorus.
  • Būvniecību drīkst sākt tikai pēc pilnas projekta dokumentācijas saskaņošanas.
  • Senas, pirms aptuveni 40-50 gadiem veiktas pārbūves vai piebūves, ja tās ir drošas, legalizēt nav sarežģīti. 
  • Legalizēt jaunākas, bez dokumentācijas veiktas pārbūves, ir krietni sarežģītāk.
  • Ir situācijas, kad saskaņojumus iegūt nav iespējams, un piebūve ir jānojauc.

Kā veidot mājas plānojumu, ceļot vai pārbūvējot māju, lai jau ar pirmo reizi to uzbūvētu sev, nevis, kā teicienā sacīts, ienaidniekam? Protams, pirmais ir vietas izvēle. Būtu labi, ka tā vieta, kur jūtamies labi un vēlamies būvēt māju, atrastos arī salīdzinoši tuvu darba vietai un skolām. 

Pirms īpašuma iegādes vēlams konsultēties ar speciālistu

Zemes gabala meklēšana ir ilgs process, kura laikā vajadzētu paļauties uz speciālistu ieteikumiem. Būtu labi pirms iecerētā zemes gabala iegādes pieaicināt vairākus speciālistus, lai izvērtētu dažādus riska faktorus. Piemēram, vai zemi nesaista kādi apgrūtinājumi – elektropārvades līnija, meliorācijas grāvji vai kas cits.

"Tas ir ļoti būtisks jautājums, un mēs esam saskārušies dzīvē ar to, cik neveiksmīgi ir nopirkti šie zemes gabali.

Es tiešām ieteiktu pirms zemes gabala iegādes konsultēties ar speciālistu, es teiktu, ar arhitektu. Ir jāizpēta viss, kas tur var būt un iznirt nākotnē.

Tur var būt tik daudz neredzamu lietu. Pusi zemesgabala kādreiz atņem sarkanā līnija, kas tur nav uzzīmēta, bet ko var atrast dokumentos, teritoriālajos plānojumos," uzsvēra Ābele. 

Kad zeme iegādāta, var domāt par speciālista meklēšanu tieši mājas būvniecībā. Te var uzklausīt arī draugu ieteikumus. Tam seko nākamie soļi, saistīti ar darbiem mājas būvniecības procesā.

"Ir daudz un dažādas iespējas. Atkarībā no tā, cik daudz un ko mēs gribam darīt, mums ir dažādas procedūras jāiziet. Viena procedūra ir jaunbūvei. Mums ir nepieciešams arhitekts, kurš zīmē metu, sniedz būvvaldē būvprojektu sākuma minimālajā sastāvā, saskaņo, piesaista citus speciālistus, tostarp būvinženieri, izveido pilnu būvprojektu un saskaņo pašvaldībā vēlreiz. Pēc tam, kad mums ir saskaņota pilna projekta dokumentācija, mēs drīkstam sākt būvniecību," skaidroja Eniņa. 

Noilguma dēļ senas pārbūves legalizēt ir vienkāršāk

Pavisam cits stāsts ir par ēku atjaunošanas darbiem vai remontdarbiem. Ja ir vēlme ēkai veikt tikai nelielus uzlabojumus, procedūras ir vienkāršotas, bet situācijas var būt dažādas. Ēkai var būt piešķirts arī vēsturiskas ēkas vai arhitektūras pieminekļa statuss. 

Tāpat jārēķinās ar to, kas ar ēku ir izdarīts līdz šim. Dzīvojamā ēka vai kāda tās piebūve – pagrabs vai veranda – var nebūt nodota ekspluatācijā. Senas, piemēram, jau padomju laikos veiktas pārbūves vai piebūves, ja tās ir drošas, legalizēt nav sarežģīti. 

"Ir tādas atsevišķas situācijas, kas attiecas uz padomju laikos veiktu būvniecību, kur ir iespējams iesniegt dokumentāciju, un tā legalizācija ir diezgan vienkārša. To jau pieņem praktiski kā esošu [pārbūvi].

To varētu nosaukt par noilgumu, jo mums ir grūti pār-saskaņot kādas 40-50 gadus senas pārbūves. It sevišķi, ja tās ir drošas, ja tās nekaitē konstrukcijām, tad legalizācija bieži vien ir vienkārša," norādīja Eniņa. 

Lai to paveiktu, vispirms jāsāk ar zvanu būvvaldei. Būvvaldes speciālistiem jāizstāsta situācija, un viņi ieteiks, kā konkrētajā situācijā vislabāk tālāk rīkoties. 

Saskaņot jaunākas pārbūves ir krietni sarežģītāk

Eniņa atzina, ka legalizēt jaunākas, bez dokumentācijas veiktas pārbūves, ir jau krietni sarežģītāk.

"Sarežģītāk ir ar salīdzinoši jaunām pārbūvēm. Tagad mēs ļoti labi redzam, ka cilvēki steidz nodot ekspluatācijā iepriekš ekspluatācijā nenodotas ēkas vai nelegālās pārbūvēs cietušas ēkas. Tajā situācijā tiek pieņemts, ka šī pārbūve uz vietas dabā neeksistē. Tad mums kā arhitektiem ir jāveido projekts atbilstoši tam, kas dabā ir realizēts, un jāsaskaņo šis projekts pēc pilnas procedūras pašvaldībā," Eniņa skaidroja. 

Ir situācijas, kad saskaņojumus iegūt nav iespējams, un, iespējams, piebūve ir jānojauc un jāprojektē no jauna, kas ir visai sarežģīti.

Vienlaikus tas ir cilvēku pašu interesēs – pārliecināties par savu un savas ģimenes drošību, uzsvēra Ābele.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti