Panorāma

Barikādēs, smērējot sviestmaizes!

Panorāma

Piemin barikādēs kritušos

Tukumnieki – ar retro spēkratu

Tukumnieki barikādēs – ar retu spēkratu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Tāda auto, kāds bija viņiem, nebija nevienam citam. Tukuma seno spēkratu stacijas vīri uz Rīgas barikādēm devās ar 70. gados ražotu čehu militāro auto. Tādi bija redzami arī kadros no militārā konflikta Afganistānā. Viena no barikāžu laika četrotnes vairs nav mūsu vidū. Taču tieši viņa – profesionāla fotogrāfa Gunta Jēkabsona – melnbaltajās bildēs turpina dzīvot to dienu mirkļi. 

Tukumnieki Latvijas Televīziju sagaida ar karstu kafiju. Pat toreiz – pirms 30 gadiem, kad ziepes un degviela bija par taloniem, viņi zināja, kā garšo īsta pupiņu kafija. "Tukumā tajā laikā bija kafijas cehs, un visi, kā normāli cilvēki, bišķiņ pazagās  – varēja nopirkt no rokas," pastāstīja barikāžu dalībnieks Viesturs Alberings.

Barikāžu laiks bija viņu kafijas naktis. Pa dienu – viens ugunsdzēsējs, otrs – medicīnas tehniķis. Bet katru nakti kā Tukuma seno spēkratu sekcijas aktīvisti kopā ar savu lepnumu – militāro auto –  sargāja Vecrīgu pie Arsenāla. Pēc krāsas – spoks – oranžs ar zilu. Medicīnas transports. 

Spilgta epizode saistās ar brīdi, kad sešos no rīta iegājuši Doma baznīcā sasildīties. Bijis jākrīt uz ceļiem, un viens draugs no pārguruma visu laiku midzis ciet. Pašiem nākuši smiekli.

Visbīstamākā šķitusi nakts uz 17. janvāri. Tad Persijas līcī sākās operācija ''Tuksneša vētra'' – Kuveitas karš. To ziņoja radio. Un kādā brīdī sapratuši, ka pie ugunskura ir vieni paši.

"Liels ugunskurs bija. Un visi sabēg iekšā, un mēs paliekam vieni. Un uzreiz sākās sazvērestības teorija. Vieni, pliki – kā cāļus paņems," atceras barikāžu dalībnieks.

Visi četri bija arī Bastejkalnā naktī, kad lodes sašķēla gaisu un kinooperatoru dzīves. 

Barikāžu dalībnieki uzsver, ka bijusi milzīga kopības sajūta, kas pārspējusi bailes.

Kafija ir karsta. Kāju pirksti – pārsaluši. Drauga uzņemtās barikāžu laika fotogrāfijas ir melnbaltas. Bet atmiņām krāsu netrūkst.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti