Dienas ziņas

Ar latviešu dāvinātu NMPD auto izglābj karavīru Ukrainā

Dienas ziņas

Pēc 45 gadu gaidīšanas sāk labot ceļu no Zemītes uz Zanti

Kandavnieki nevēlas būt kopā ar Tukuma novadu

Kandavnieki nevēlas būt kopā ar Tukuma novadu

Daļa Kandavas novada iedzīvotāju, pēc novadu reformas divus gadus esot vienā apvienotā novadā ar Tukuma novadu, saskata vairāk problēmu nekā uzlabojumu. Aktīvākie iedzīvotāji iesnieguši Saeimai, valdībai un arī vietvarai lūgumu atjaunot iepriekšējo Kandavas novadu. Atbildīgajā ministrijā saka, ka sākumā jāizvērtē visu pušu viedoklis un ekonomiskie ieguvumi, kā arī zaudējumi, un tikai tad var domāt par izmaiņām likumā. 

Kandavas novadu Tukuma novadam pievienoja 2021. gadā, kad tika ieviesta reģionālā reforma. Šajā laikā daļa kandavnieku secinājuši, ka solīto labumu nav, kļuvis vēl sliktāk. 


Iniciatīvas autore, Kandavas pagasta konsultatīvās padomes vadītāja Signe Ezeriņa: "Viņiem nav bijusi tāda saimnieciska domāšana, jo kultūras nams ir bēdīgs, sporta halles nav, mūzikas skola Tukumā vispār zem katras kritikas."

Kandavas iedzīvotāja Anita: "Labāk noteikti vieniem pašiem atsevišķi. Gribam, lai mums kaut kas vairāk notiek. Mums tagad tā kā  pamazāk viss ir."

Tukumnieks Agris: "Es domāju, ka tas būtu labāk, ka viņus atvienotu. Pašiem sava nauda, sava darīšana kā agrāk."


Gan kandavnieki, gan Tukuma iedzīvotāji savākuši vairāk nekā 2000 parakstu par Kandavas novada atdalīšanu no Tukuma novada. Vēstule iesniegta gan Saeimā, gan Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM), gan arī vietvarā. Tur saka – esam pieņēmuši zināšanai, bet nav mūsu kompetence par to lemt. 

Tukuma novada domes priekšsēdētājs Gundars Važa (Latvijas reģionu apvienība) rakstiskā atbildē norādīja, ka jautājumus par novada atdalīšanu vecajās administratīvajās robežās izskata Saeima:

"Visticamāk, arī uz domes sēdi tiks gatavots lēmums, kur deputāti būs aicināti pieņemt zināšanai iedzīvotāju vēlmi mainīt Tukuma novada teritorijas administratīvo robežu."

Tikmēr VARAM stāstīja, ka sākumā vajadzētu izprast iemeslus, kāpēc iedzīvotāji nav apmierināti. 

"Pirmais darbs, kas būtu jāizdara, ir jāapskatās, kāpēc cilvēki ir neapmierināti ar to, kāda dzīve viņiem ir šobrīd. Un varbūt, ka tas nav rezultējams ar atdalīšanos vai nodalīšanos, bet varbūt, ka tur ir citi instrumenti, ar kuriem to var atrisināt," sacīja VARAM valsts sekretāra vietniece reģionālās attīstības jautājumos Ilze Oša.

Ministrija varētu rosināt izmaiņas likumā Saeimā, taču sākumā tā vēlas izprast situāciju Tukuma novadā, tāpat tā atsaucas uz 2026. gadu, kad VARAM uzdevums būs izvērtēt reģionālās reformas rezultātus. Tikmēr šobrīd zināmās tuvākās izmaiņas reģionālājā reformā gaidāmas 2029. gadā, kad piecas valstspilsētas apvienos ar novadiem. Tiesa, arī šī norma no vietvaru puses tiek apstrīdēta, un, iespējams, politiķi lems par šīs ieceres neīstenošanu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti