Toksikologs Stašinskis: «Spaisa» lietotāju slimnīcā maz; atgriežas atkarīgie

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Būtisks pavērsiens šogad bija cīņā ar apreibinošajām vielām, ko mēdza dēvēt par „spaisu”. Šo vielu tirgotājiem policija radīja lielus šķēršļus. Viens no trauksmes cēlājiem bija toksikologs Roberts Stašinskis no Rīgas Austrumu slimnīcas.

Stašinskis atzīst, ka vismaz pagaidām tā dēvētā "spaisa" vietu kādas konkrētas, brīvi nopērkamas vielas nav ieņēmušas, taču no medijiem ārsts dzirdējis, ka popularitāti jauniešu vidū sāk gūt smieklu gāze. Taču slimnīcā šo pacientu vēl nav.

Tiekoties ar Latvijas Radio, Rīgas Austrumu slimnīcas Toksikoloģijas un sepses klīnikas toksikologs Roberts Stašinskis runā ar pacientu - kāds vecāks vīrs, kurš ir dziļi iegrimis slimnīcas gultā palagos. Sarunā ar Latvijas Radio šis vīrs atklāj - vājība ir stiprais alkohols.

„Tikai šņabi (dzeru), ne vīnu, ne ko citu,” kāds no pacientiem nosaka. Arī daudzus citus šobrīd palātās gulošos pacientus šurp atvedusi vai nu neprātīga alkohola vai nepareiza medikamentu lietošana.

„Skaidrs ir viens, šajā brīdī tiešām mums nav neviena "spaisa" slimnieka,” stāsta Stašinskis.

Viņš apliecina, ka jauno psihoaktīvo vielu smēķētāju šobrīd palātās nav. Visa novembra laikā stacionēti pieci, bet ambulatori ārstējušies deviņi. Taču vēl gada sākumā tā sauktos "spaisa" pīpētājus te varēja sastapt ik dienu.

„Gada sākums bija ļoti, ļoti slikts, bija ļoti liels pacientu pieaugums skaita ziņā, pat atsevišķos mēnešos cipars bija mērāms simtos, tad nāca šī likumdošanas maiņa, pēc kā būtiski mazinājās šo pacientu skaits,” saka Stašinskis.

„Uz rudens mēnešiem bija salīdzinoši neliels pieaugums atkal, un nu jau jāsaka, stāvoklis ir stabilizējies, tie ir atsevišķi, kā medicīnā saka – sporādiski gadījumi, tā kā tas ir labi,” viņš bilst.

Daktera pieminētās likuma izmaiņas spēkā stājās šā gada pavasarī – jauno psihoaktīvo vielu tirgošana kļuva par krimināli sodāmu. Un tirgotavas vai nu pašas slēdza durvis vai arī tās nācās aizslēgt. Par legālām iepriekš dēvētās narkotikas kļuva nelegālas un nonāca turpat, kur jau atradās marihuāna un heroīns - pagrīdē. „Ja ir sarežģīta piekļuve pie šīs vielas, arī tās lietošana ir apgrūtināta,” norāda Stašinskis.

Viņš piebilst – kā tieši tagad nelegālās vielas iegūtas, pacienti neatklāj, tikai ārstiem stāstot, ka „pērkot no rokas”. Divi šādi lietotāji pēc apreibināšanās slimnīcā pirms vairākiem mēnešiem nonāca ļoti smagā stāvoklī.

„Tie bija cilvēki, kuriem bija pēc "spaisa" lietošanas iestājusies klīniskā nāve, apstājusies sirdsdarbība, apstājusies elpošana, un, pateicoties tam, ka blakus esošie mediķi noreaģēja, šie cilvēki tika atreanimēti, un šie cilvēki palika dzīvi un veseli,” saka ārsts. „Tas pēc savas būtības ir traki. Ja palīdzība būtu divas minūtes vēlāk, iespējams, viņi būtu beigti,” atzīmē Stašinskis.

"Spaisa" ietekme uz lietotājiem ir ļoti dažāda, pamanījuši mediķi. Piemēram, kāds jauneklis visu laiku ātrās palīdzības mašīnā lēkājis, jo viņam licies, ka citādi apstāsies sirds, cits savukārt sarunājies pāris diennaktis no vietas ar dzīvo un nedzīvo dabu sev apkārt un nespējis apklust. Stašinskis par to nebrīnās:

„Ir pacienti, kuriem ir vīzijas, kuriem ir izteiktas halucinācijas, redz to, kas apkārt reāli nav, ir pacienti, kas izjūt kādus neesošus veselības traucējumus, viņam ir sajūta, ka sirds stājas vai kā reizi otrādāk - strauji sitas, šīs sajūtas, ka tūlīt mirs, ka pietrūkst gaisa, jā, šīs sajūtas arī ir,” norāda ārsts.

Daļai pacientu patiešām ir ļoti augsts asinsspiediens, ātra sirdsdarbība, kas var izraisīt sirds ritma traucējumus, daļai ir kuņģu - zarnu trakta traucējumi. Vēl daļa kļūst par psihiatrijas pacientiem, jo izprovocēti psihiski traucējumi, stāsta narkologi.

Turklāt bīstamo vielu ietekmē pacienti paši mēdz būt bīstami citiem, to pamanījis arī Stašinskis. „Mums ir, paldies dievam, apsardze, kas ne tikai sargā pacientus, lai viņiem kaut kas nenotiktu, kas sargā vienlaikus arī citus pacientus, lai blakus esošie agresīvie pacienti arī viņiem neuzbruktu, un kas vienlaikus sargā arī medicīnas personālu. Ik pa laikam nākas, lai šos agresīvos cilvēkus savadītu, aicināt apsardzes darbiniekus,” saka toksikologs.

Daļai psihoaktīvo vielu smēķētāju jau ir izveidojusies atkarība, un slimnīcā viņi atgriežas atkal un atkal, pat desmit un vairāk reižu.

Stašinskis te atceras kādu savu pacientu. „Tiešām jauns puika, kurš ir nepilngadīgs, kuram anamnēzē ir nopietna sirds pataloģija, kurš ir operēts. Neraugoties uz visu to, viņš atkārtoti lieto šīs vielas, un skaidrs ir tas, ka diemžēl būs brīdis, kad nepaspēs izsaukt ātro palīdzību, vai ātrā palīdzība nepaspēs ierasties pietiekami laicīgi un cilvēks būs beigts,” saka Stašinskis.

Vēl jānorāda, ka tagad arī var sodīt par "spaisa" lietošanu. Rudenī Saeima lēma, ka par jaunās psihoaktīvas vielas neatļautu lietošanu, būs brīdinājums vai naudas sods līdz 280 eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti