Cilvēks ziņu virsrakstos: No KNAB aizgājusī Kurpniece neizprot Streļčenoka prioritātes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ziņu virsrakstos šogad biežāk parādījās nevis saistībā ar skaļām izmeklēšanām, bet gan ar dažādiem KNAB iekšējiem konfliktiem un politiķu pārdomām par biroja nākotni. Darbu KNAB šogad atstājuši vairāki pieredzējuši tā darbinieki, starp tiem arī birojā visus vienpadsmit tā pastāvēšanas gadus nostrādājusī Diāna Kurpniece.

Šobrīd bijusī Korupcijas novēršanas nodaļas vadītāja ar biroju tiesājas, jo no darba aizgājusi tāpēc, ka pēc KNAB priekšnieka Jaroslava Streļčenoka īstenotās reorganizācijas viņai piedāvāts zemāks amats. Kurpniece intervijas laikā gan mazāk runā par sevi, bet vairāk pauž bažas par KNAB nākotni.

KNAB Diāna Kurpniece ir nostrādājusi vairāk nekā 11 gadus, bet arī pirms tam nodarbojusies ar dažādiem pretkorupcijas politikas jautājumiem. Kā piemērus viņa min to, ka informācija par publiskajiem iepirkumiem ir kļuvusi atklāta, savukārt pārkāpumi politisko partiju finansēšanā tikuši kriminalizēti.

Taču rudenī KNAB piedzīvoja reorganizāciju, kurā vairāk nekā 30 darbinieki saņēma uzteikumu un viņiem tika piedāvāti līdzvērtīgi amati jaunveidojamās nodaļās. Kurpniece gan bija izņēmums: viņai piedāvāja ieņemt galvenā speciālista izglītošanas jautājumos amatu - zemāku vietu ar mazāku algu. Šobrīd viņa ar biroju tiesājas, un tā ir viena no astoņām tiesvedībām, kurā esošie vai bijušie darbinieki pārsūdz Streļčenoka lēmumus, dažās no tām pirmajā instancē tie jau ir atcelti. Tas esot kārtējais pierādījums tam, ka KNAB priekšnieka izvēle bijusi kļūdaina, uzskata Kurpniece.

"Vienmēr ir bijusi tāda situācija, ka tie, kurus mēs nosacīti varētu saukt par blēžiem, ir vairāk interesējušies par to, kas būs KNAB vadītājs, nevis tie cilvēki, kuriem būtu jāstāv tiesību sardzē. Ja valsts amatpersonas, kuras ir atbildīgas par tiesiskuma stiprināšanu mūsu valstī, neinteresējas par to, kādas kvalitātes persona, ar cik labām zināšanām nonāk KNAB priekšnieka amatā, tad sekas ir acīmredzamas. Turklāt - kļūdīties var jebkurš, personāla atlase patiešām ir ļoti sarežģīta procedūra. Tika pieļauta kļūda, labojiet kļūdu," pauž Kurpniece.

Kurpniecei šķiet, ka gan politiķiem, gan Saeimas deputātiem, gan premjerministrei Laimdotai Straujumai gluži vienkārši neesot intereses par KNAB notiekošo.

"Kāpēc situācija netiek mainīta? Kāpēc tiek piedāvāti kaut kādi dīvaini risinājumi? Problēma ir KNAB funkciju daudzveidībā. Politiski tiek rosināts tās sadalīt.

Bet es atvainojos, kura tad ir tā funkcija, kuru Jaroslavs Streļčenoka kungs pildītu ideāli?

Mana personiskā pieredze diemžēl liecina par to, ka šis cilvēks ne par korupcijas novēršanas, ne apkarošanas jautājumiem tā īsti neinteresējas," norāda Kurpniece.

Kurpniece uzskata, ka KNAB darbības laikā biroja kapacitāte ir augusi, arī likumi ir mainīt, tāpēc izmeklētāji spēj atklāt arvien sarežģītākas lietas, piemēram, iepirkumu jomā. Izmeklētāji spēj pieķert gan kukuļdevēju, gan kukuļņēmēju, pierādīt arī juridisko personu atbildību. Taču darbu būtiski apgrūtinot biroja vadības atbalsta trūkums.

"Profesionālie izmeklētāji, operatīvie darbinieki strādā uz tādas robežas: visu laiku viņi uzdod jautājumu - re, pret Strīķi vērsās, un mēs zinām, kāda līmeņa profesionāle ir Strīķe, bet pret Strīķi var izrīkoties tā, kā izrīkojās, tad man arī ir bail, es neriskēšu, kāpēc man uzņemties atbildību, pēc tam Streļčenoks pret mani ierosinās disciplinārlietu, ka es neesmu kaut kādu iekšējo ziņojumu par komandējumu uzrakstījusi nedēļu iepriekš tā, kā tas ir noteikts noteikumos, bet es to esmu uzrakstījusi tikai divas dienas pirms man bija jādodas. Tā visa piesardzība, pildot funkcijas, birojā palielinās, jo nav aizmugures, kas pasaka - rīkojies, dari, es par tevi iestāšos. Svarīgāks ir tas, ko tu izdari, nevis par minūti neievērotas visas tās birokrātiskās prasības, ko priekšnieks izvirza," uzsver Kurpniece.

Pirms dažām nedēļām tika paziņoti Korupcijas uztveres indeksa rezultāti. Latvija tajā ir pakāpusies, un Streļčenoks to skaidroja ar KNAB 12 gadu pieredzes un mērķtiecīgā darba rezultātu. „Sabiedrības uzticība ir pieaugusi KNAB kā neatkarīgai un politiski neitrālai korupcijas izskaušanas iestādei,” toreiz relīzē pauda KNAB.

Kurpniece gan domā, ka Streļčenokam šoreiz neesot ar ko lepoties: "Korupcijas uztveres indekss - tas ir tāds kumulatīvs rādītājs, faktiski tas ir diezgan vecs. Tas atspoguļo situāciju, kas ir notikusi pirms diviem gadiem, jo tur ir ļoti lēns adaptāciajs process. Ja mēs skatāmies uz Latviju pasaules kartē pretkorupcijas jomā, es personiski uzskatu, ka Latvijas pretkorupcijas ietvars vai tiesiskums, labas pārvaldības līmenis dažādās institūcijās ir zemu novērtēts. Faktiski vienmēr to indeksu uz leju ir nospiedusi problemātiskā situācija, konflikti KNAB - vai tas bija Loskutova laiks, Vilnītis. Šobrīd Korupcijas uztveres indeksā parādās situācija pirms diviem gadiem - likās, ka situācija sakārtojas," skaidro Kurpniece.

Viņa noliedz to, ka KNAB iekšējo domstarpību pamatā būtu personiski konflikti. Galvenais nesaprašanās cēlonis ir tas, ka neesot skaidrs, kādas ir Streļčenoka kā biroja vadītāja prioritātes tieši pretkorupcijas jomā, jo vairāk redzama viņa interese par tehniskajiem procesiem. KNAB vienmēr bijusi ļoti interesanta iestāde, lai uzzinātu, kā destruktīva vadība ietekmē pamatfunkciju īstenošanu, ironizē Kurpniece, un tagad notiekošais neesot izņēmums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti