Skolotāja Dace Vuškāne Latvijā atgriežas Dziesmu svētku karstumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Eiropas skolas Briselē latviešu valodas skolotāja Dace Vuškāne pēc deviņiem Briselē nostrādātiem gadiem atgriežas Latvijā, un tas notiek valsts simtgades kulminācijas viducī – Dziesmu un deju svētkos. Lai gan Dace nebūs dalībnieku vidū uz skatuves dēļiem un deju placī, viņa būs viena no aizrautīgākajām skatītājām, pēc tik prāva laika atgriežoties dzimtenē, kuru bērniem svešumā viņa māca neaizmirst.

Skolotāja Dace Vuškāne Latvijā atgriežas Dziesmu svētku karstumā
00:00 / 03:59
Lejuplādēt

Skolotāju Daci Vuškāni Latvijas Radio satiek Latvijas pārstāvniecībā Eiropas Savienībā Briselē brīdī, kad viņa saņem Ministru kabineta atzinības rakstu par izcilu pedagoģisko darbu un ieguldījumu, stiprinot latviešu diasporas bērnu saikni ar Latviju. Pirms deviņiem gadiem Izglītības un zinātnes ministrijas uzdevumā viņa ieradās Beļģijas galvaspilsētā Briselē, lai latviešu bērniem, kuri izglītojas Eiropas skolā, mācītu dzimto valodu. Tagad viņa atgriežas Latvijā tieši Dziesmu svētku laikā.

„Tūlīt pat beigsim darbu. 6.jūlijs ir pēdējā mācību diena, un tad nu vakarā es plānoju būt deju svētku koncertā,” stāsta Dace.

Briseles latviešu diasporas bērnu pulciņš ir krietni audzis. Eiropas skolā, kur izglītojas Briselē dzīvojošie ārzemnieki, mācās pavisam 154 latviešu bērni. Dace Vuškāne ir redzējusi, kā svešumā no pavisam maziem ķipariem izaug lieli prātīgi jaunieši, bet,

lai saglabātu un slīpētu latviešu valodu, kuru bērni dzird ģimenēs, bet ne ikdienā uz ielas, tomēr jānopūlas, arī meklējot grāmatas un mācību materiālus.

„Esmu mēģinājusi savākt kopā un nopirkt visu, kas ir, jo pati arī atbildu par to, ko un no kā mācu. Bet, protams, diezgan daudz arī kopēju, meklēju un lieku kopā dažādas darba lapas, skatos, kas šiem bērniem der, viņu valodas zināšanām, viņu valodas līmenim. Šeit pirmajā klasē mācības uzsāk sešgadnieki, kas Latvijā ir nākotnes jautājums, bet šeit tā ir ikdiena, un tad ir jāizdomā, kā sešgadniekam iemācīt rakstīt un lasīt, lai tas viņam nebūtu pārāk grūti, lai tas būtu interesanti,” stāsta skolotāja.

Briseles latviešu bērniem Eiropas skolā dzimtās valodas stundas ir tikai reizi dienā, jo pārējās notiek angļu vai franču valodā, tādēļ tajās ir jāspēj apgūt visu iespējamo, ko Latvijā mācoties dzird katru stundu, saka Dace Vuškāne. Tādēļ ir gandarījums, ka svešumā bērni savās zināšanās arī neatpaliek.

„Esmu mēģinājusi, cik nu var… dažādos projektos, Latviešu valodas aģentūras rīkotajos radošo darbu konkursos katru gadu piedalāmies un labi piedalāmies. Bērniem ir liels prieks braukt uz Latviešu biedrības namu un Zelta zālē saņemt atzinības rakstus. Esam piedalījušies Pasaules Brīvo latviešu apvienības organizētajā Latvijas simtgadei veltītajā pasākumā „Man dziesmiņu nepietrūka” un ierakstījuši video ar savu mīļāko dziesmu „Bēdu manu lielu bēdu”, un tiešām visi, visi simt bērni gatavojāmies. Skolā organizējam kopīgus pasākumus.

Vienmēr Latvijas dzimšanas dienā ar lielo kūku un koncertu Latvijai par godu, protams, arī sev un vecākiem par prieku,” stāsta skolotāja Dace Vuškāne.

Eiropas skolā Briselē strādā četras latviešu skolotājas – divas sākumskolā un divas vidusskolā. Dace Vuškāne saka, ka tomēr uz Latviju dodas ar prieku un turpinās savu darbu un dzīvi šeit: “Es gribu atgriezties, un lai mani bērni pamācās Latvijas skolā un izjūt, kā tas ir. Mēs esam latvieši, un Latvija tomēr ir mūsu mājas.

Lai arī cik komfortabli un labi es te jūtos un daudz ko arī zinu, tomēr ir brīži, kad saproti, ka neesi šeit mājās, esi svešā zemē. Tiešām kā Sprīdītis gribu teikt: gulbīti, gulbīti, kustini kājiņas…”

Un vēl skolotāja Dace Vuškāne saka – tas, kas ļoti raksturo bērnus, kuri, vecākiem pārceļoties darbā uz Briseli, sāk savas skolas gaitas šeit, ir pieradums pie darba un disciplīnas. „Bērni no Latvijas nebaidās mācīties,” saka Dace Vuškāne.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti