Dienas ziņas

Pilī pārrunā ārlietu ministra meklējumus

Dienas ziņas

Turpinās izmeklēšana par Kandavas pansiju

Rīgā sākta kampaņa skolotāju piesaistei

Rīga trūkstošos skolotājus centīsies pievilināt ar «pedagogu labumu grozu»

"Esi skolotājs Rīgā!" Tā aicina galvaspilsētas domes uzsāktā kampaņa, mēģinot atrast interesentus 86 vakantajām pedagogu amata vietām skolās, bet pirmsskolas izglītības iestādēs – 80. Rīgas dome iecerējusi vairākas aktivitātes, lai veicinātu pedagogu interesi tieši par Rīgas skolām. 

Ar līdzšinējiem centieniem nav izdevies piesaistīt pietiekami daudz pedagogu

Pašvaldība, domājot par pedagogu piesaistes jautājumiem, ir izstrādājusi "pedagogu labumu grozu", sniedzot dažāda veida atbalstu pedagogiem: braukšanas maksas atlaide "Rīgas satiksmes" sabiedriskajā transportā, veselības apdrošināšana, prioritāte bērnu uzņemšanai skolās un bērnudārzos, mācību izdevumu kompensācija, izcilības balva labākajiem skolotājiem. No 1. janvāra ir paaugstināts pedagogu atalgojums, un šim mērķim ir novirzīti papildu 16,8 miljoni eiro no pašvaldības budžeta.

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētāja Laima Geikina ("Kustība "Par!"") norādīja: "Stratēģiskais mērķis ir panākt, ka visās Rīgas skolās un pirmsskolas izglītības iestādēs ir skolotāji. To panāksim ar plašu aktivitāšu programmu: labumu groza popularizēšanu, kas motivē strādāt par skolotāju, un tā papildināšana, sarunu un diskusiju organizēšana par skolotāja profesijas prestižu un lomu 21. gadsimtā, esošo skolotāju pieredzes stāstu publicēšana un plaša atbalsta sniegšana mācību jomā tiem, kas vēlas kļūt par skolotājiem vai vēlas pārkvalificēties."

Kopumā Rīgā nav aizpildītas 166 pedagogu amata vietas – 80 pirmsskolas izglītības iestādēs un 86 pārējās skolās. Visvairāk trūkst latviešu valodas, matemātikas un arī mūzikas skolotāju. 

Galvaspilsēta jau vairākus gadus piedāvājusi pašvaldības skolotājiem "labumu grozu". No 1. janvāra arī ir paaugstināts pedagogu atalgojums, un šim mērķim ir novirzīti papildu 16,8 miljoni eiro no pašvaldības budžeta, algas vidēji ceļot par 12%. Taču ar to nav pieticis, lai līdz šim piesaistītu pietiekami daudz pedagogu.

Izglītības vadītāju asociācijā Rīgas iniciatīvu vērtē atzinīgi

Arī citas pilsētas un novadi Latvijā skolotājiem dod bonusus, lai viņi izvēlētos tieši to skolas. 

Latvijas izglītības vadītāju asociācijas prezidents Rūdolfs Kalvāns (Nacionālā apvienība), taujāts, vai Rīgai šis labumu grozs ir pietiekami pedagogu piesaistošs, sacīja: "Protams, atkarībā no apdzīvotās vietas specifikas tādas lietas kā dienesta dzīvokļi, prioritārā rinda pirmsskolās, veselības apdrošināšana, stipendijas vai daļēja vai pilnīga studiju maksas segšana – šīs ir tās atbalsta lietas, kas ir vairākos novados, arī tai skaitā valstspilsētās."

Primāri pedagogs savu darbu izvēlas dzīvesvietas tuvumā, uzsvēra Kalvāns. Vienlaikus galvaspilsētas iniciatīvu viņš vērtēja atzinīgi: "Izsakām tikai labus vārdus par to, ka pašvaldība ir proaktīva. Negaida vasaru, negaida augustu. Gatavo pozitīvu augsni un lobē mūsu sektoru, skolu sektoru. Apzinās problēmu nopietnību darba tirgū."

Vienlaikus Latvijas izglītības vadītāju asociācijas prezidents neslēpa, ka visas skolas konkurē par labākajiem skolotājiem arī ar Rīgu.

Darbojas dažādas iniciatīvas pedagogu pilnveidei

Sadarbībā ar Latvijas Universitāti (LU) pirms gada sākta pašvaldības iniciēta aktivitāte Rīgas pirmsskolas izglītības iestāžu pirmsskolas skolotāju palīgiem, kuri vēlas turpināt karjeru skolotāja amatā. Ar pašvaldības finansiālu atbalstu skolotāju palīgi iegūst pirmā līmeņa augstāko profesionālo izglītību studiju programmā "Pirmsskolas skolotājs". Šobrīd šajā programmā studē 86 saimnieciskie darbinieki (skolotāja palīgi), viņi mācās un vienlaikus strādā par pirmsskolas izglītības skolotājiem. Tāpat pašvaldība sniedz atbalstu skolotājiem jebkāda veida pārkvalifikācijai.

Noslēgts sadarbības memorands ar LU un Izglītības un zinātnes ministriju, lai veicinātu kvalitatīvas izglītības pieejamību, nodrošinātu skolotāju sagatavošanu un profesionālo pilnveidi, kā arī, lai uzturētu motivāciju strādāt profesijā, norādīja Rīgas domē.

Arī skolas savā starpā sadarbojas, lai atbalstītu jaunos pedagogus, atzīmēja domē. Ir sākta iniciatīva "Jauno pedagogu skola", kuras mērķauditorija ir dažādu mācību priekšmetu skolotāji, kas skolā strādā pirmo vai otro mācību gadu. Iniciatīvā piedalās vairākas Rīgas skolas. Programma tiek pieskaņota skolotāju vajadzībām, kuri strādā otro mācību gadu, lai padziļinātu iepriekšējā gadā gūtās kompetences. Katru otro mēnesi notiek viena stundu modelēšanas nodarbība, kurās skolotāji mācās viens no otra.

Rīgas pašvaldībā vairāku gadu garumā darbojas un sniedz atbalstu jaunajiem pedagogiem Rīgas Izglītības un informatīvi metodiskais centrs (RIIMC). Centra galvenais uzdevums ir veidot un profesionāli stiprināt jauno pedagogu (1–3 gadi izglītības sistēmā) kopienu, lai viņi justos piederīgi, vajadzīgi. Organizējot dažādas mācīšanās aktivitātes, centrs palīdz pedagogiem iegūt darbam nepieciešamās zināšanas un attīstīt prasmes, profesionāli atbalstīt dažādu pedagoģisku situāciju risināšanā – mācīties darot. Ir svarīgi, lai katrs, kurš ienācis izglītības sistēmā, arī vēlas tur palikt, redzot sava darba rezultātu savos skolēnos.

RIIMC, pirmkārt, organizē plašas un daudzveidīgas mācību nodarbības un rūpējas par pirmsskolu izglītības iestāžu jauno pedagogu profesionālo izaugsmi, veido  kopienu, kas palīdz skolotājiem atrast vienam otru, dalīties pieredzē, veiksmēs un izaicinājumos, piedāvājot plašu un daudzveidīgu mācību programmu. Mācību laikā katram pedagogam ir individualizēts atbalsts. Pēdējā gada laikā RIIMC organizētajās mācībās ir piedalījušies 88 jaunie pirmsskolu pedagogi. Otrkārt, skolu atbalstam jauno pedagogu iekļaušanai un viņu profesionālajam atbalstam RIIMC ir izveidota mentoru darbības stiprināšanas programma. Ir svarīgi, ka katrā skolā ir skaidri izveidota atbalsta sistēma jaunā pedagoga iekļaušanai, palīdzības mehānismi, kas rūpējas par jaunajiem pedagogiem, radot iekļaujošu vidi. 

RIIMC prioritāte ir arī topošo izglītības iestāžu vadītāju sagatavošana. "Mums ir ļoti svarīgi sagatavot, atbalstīt un radīt jaunus, dedzīgus, darboties gribošos un uz attīstību vērstus izglītības iestāžu vadītājus kā pirmsskolās, tā skolās," atzīmēja RIIMC pārstāve Inga Draveniece. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti