Labrīt

Ārste: Bērniem sekas Covid-19 atveseļošanās periodā var būt smagas

Labrīt

Latvijā filmu projektu ražošanas atbalstam šogad pieejami 3, 8 miljoni eiro

Barikāžu stāsti: milicis Ervīns Zaļais un lode brāļa apģērbā

Saspiesta automāta lode – brāļu Zaļo baisais barikāžu suvenīrs

Plakaniski saspiesta kaparkrāsas automāta lode ir baiss suvenīrs, kas 30 gadu glabājies bijušā Bauskas miliča Renāra Zaļā mājās. Šī lode 1991. gada 20. janvāra vakarā tika šauta viņa virzienā. Bet, kur tā pēc tam atradusies, Renārs ilgus gadus nemaz neatcerējās, jo pēc apšaudes bija šoka stāvoklī. Šo stāstu glabāja viņa jaunākais brālis Ervīns Zaļais.

Arī Ervīns Zaļais bija milicis, bet strādāja Rīgā un barikāžu laikā nodrošināja kārtību. To, ka liktenīgajā apšaudes brīdī astoņu Iekšlietu ministriju sargājošo miliču vidū ir arī viņa brālis, Ervīns nenojauta.

Ervīns Zaļais un Renārs Zaļais
"20. janvārī, svētdienas vakarā, visus milicijas darbiniekus ar Latvijas Radio un Latvijas Televīzijas palīdzību izsauca uz darbu. Protams, devos uz savu darbavietu Skolas ielā. Apbruņojāmies, sēdējām un gaidījām tālākos notikumus. Klausījāmies radio, televīziju, skatījāmies, kas notiek pie ministrijas ēkas," viņš atceras.

Ap trijiem, četriem naktī pa radio sāka ziņot, ka šaušana ir beigusies. Un ziņoja arī to, ka viens no miličiem – Renārs Zaļais – ir pazudis bez vēsts.

"Priekšnieks atļāva doties uz ministriju noskaidrot, kas ir ar manu brāli. Man bija personīgais automobilis, aizbraucu tur un satiku brāļa kolēģus, kas atradās ārpusē. Un nekādi nevarējām viņu sameklēt," stāsta Ervīns.

Vēlāk Renāru atrada ēkas pagrabā. Viņš pats pieļauj, ka bija zaudējis samaņu. Ervīns atminas, ka brālis bijis pamatīgā šoka stāvoklī. To, ka ir ievainots, viņš atklāja tikai vēlāk.

"Aizbraucām mājās, atslēdzu viņam durvis, viņš gāja mazgāties. Novilka svīteri, formas kreklu, un pēkšņi skatāmies: opā, viņam uz punča asiņaina strīpa!

Skatos, kas vēl: opā, maikā caurums, kreklā caurums, paņemu džemperi un – hlabis! – kaut kas izkrīt ārā.

Skatos: ojojoj, tur ir lode. Tā nu es to lodi atradu," emocionāli stāsta Ervīns.

Viņš pieļauj, ka lode brālim trāpījusi ar atsitienu. Pats Renārs atceras, ka tovakar pieļāvuši kļūdu – astoņi miliči bija sadalījušies divās grupās un, kamēr vieni ārā sargāja, otri iekšā atvilka elpu. Nenojauzdami par tuvojošos apšaudi, iekšā esošie kolēģi bija novilkuši bruņuvestes.

"Ar atsitienu tā lode zaudēja spēku un vienkārši tur palika. Ja būtu vasara, drēbes nebūtu palīdzējušas. Tā nu tā lode tika nēsāta līdzi līdz brīdim, kad noģērbās un izkrita. Labi, ka ne no viņa, bet no apģērba," piebilst Renāra brālis Ervīns.

Iekšlietu ministrijas ēka pēc uzbrukuma

Vairāk barikāžu dalībnieku atmiņu stāstu lasiet LSM.lv vizuāli dokumentālā stāstā "No lodes līdz amerikāņu cimdiem – 10 unikālas barikāžu liecības"!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt