Rīta Panorāma

Intervija ar Jāni Siliņu

Rīta Panorāma

Aleksandra Vampilova "Provinces anekdotes" Jaunajā Rīgas Teātrī

Mazai lauku skoliņai izdodas piesaistīt pilsētu skolēnus

Mazai lauku skoliņai Makašānos izdodas piesaistīt pilsētu skolēnus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Latgalē ir kāda maza lauku skoliņa, kurai izdodas piesaistīt ne vien vietējās pašvaldības bērnus, bet arī cilvēkus no lielākām pilsētām un pat no Rīgas rajona. Šīs skolas panākumu atslēga ir draudzīga un interesanta vide, ko rada paši tās audzēkņi.

Kamēr daudzas mazās lauku skolas Latvijas ir slēgtas, Latgalē Makašānu amatu vidusskola ir pierādījums tam, ka var mācīt arī citādāk un piesaistīt skolēnus no citām lielākām pilsētām.

Lūcijas Rancānes Makašānu amatu vidusskolā šobrīd mācās 110 skolēni. Tā atrodas aptuveni 10 kilometru attālumā no Rēzeknes, taču tas nav traucējies tai pievilināt bērnus gan no blakus esošās pilsētas, gan no krietni tālākās Gulbenes un pat no Rīgas  rajona.

Lauma no Lubānas novada stāsta, ka viņa ir gatava katru nedēļu mērot tik tālu ceļu tieši uz Makašāniem, jo „šeit visi ir draudzīgāki”.

Manā pusē visi ir vairāk par sevi, vairāk pa bariem, bet šeit visi ir draudzīgi, uzreiz iepazinos pirmajā dienā, un te arī rokdarbi ir pastiprināti, mācības notiek,” stāsta Lauma.

Tikmēr Anžela katru dienu uz skolu dodas no blakus esošās Rēzeknes, kurā mācību iestāžu netrūkst.

„Man ieteica viena skolotāja, atveda un parādīja, man iepatikās, likās interesanti,” atklāj Anžela.

Mazā lauku skoliņa, kas izvietota 10 dažādās ēkās, ir uzturēta ļoti labā kārtībā, bērni tajā uzvedas ļoti saticīgi. Mācību iestādei izdevies piesaistīt arī Eiropas fondu finansējumu. Paralēli vispārizglītojošai programmai jau no pirmās klases puišiem jāsāk nodarboties ar kokapstrādi, bet meitenēm ar tekstildarbiem.

Mēs esam citādāki ar to, ka skola atrodas gandrīz meža vidū, ar to, ka neskatoties uz to, ka dzīvojam, strādājam un mācāmies dziļos laukos, mēs darām to modernos un labos apstākļos, cenšamies turēties līdzi laikam,” atklāj skolas direktore Gundega Rancāne.

Skolēni jau ir pieraduši, ka no klases logiem ikdienā var redzēt, kā pa pļavu skrien stirnas un lapsas. Tas, ka šāda skola var pastāvēt un būt pieprasīta, ir gan mācību iestādes aktīvās vadības, gan pedagogu, gan pašvaldības nopelns. Arī paši audzēkņi labprāt savai skolai izgatavo mēbeles, lai tās nebūtu jāpērk veikalos. Skolas moto ir – dzīvosim vidē, kādu paši esam radījuši. Un Makašānos tas tiešām ir izdevies ļoti labi.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti