Sadaļas Sadaļas

Austrālietis piepilda sapni – atrod un iepazīst savu senču dzīves ceļus Stendē (precizēts)

Talsu novada tūrisma informācijas centrā (TIC) vairākas reizes gadā ierodas kāds ārzemnieks, kurš meklē informāciju par savas dzimtas senčiem. Šogad šāda interese izrādīta divas reizes. Bieži liecību par senču gaitām ir maz vai arī to nav vispār. Taču pirmo reizi kāda austrālieša dzimtas pēdu meklējumi vainagojušies panākumiem.

Jau teju nedēļu Oto Johansons no Austrālijas piedzīvo ilgi gaidītus un emocionālus brīžus. Jau kopš bērnības viņš klausījies sava vectēva Zigfrīda fon Johansona stāstus par Latviju, Dižstendi, Stendes mācītājmuižu, tās apkārtni, viņa ģimenes draugiem.

Daudz stāstu saistās arī par laiku, kad Oto vecvectēvs Augusts fon Johansons bijis Stendes luterāņu draudzes mācītājs un viņa sieva Elizabete vadīja patversmi, kura atradās viņu mājā, Stendes mācītājmājā. Neilgi pirms Otrā pasaules kara vectēvs Zigfrīds un viņa brālis Herberts ar draugiem izbrauca no Latvijas, un dzīves laikā vairs nebija iespēju atgriezties dzimtenē.

"Ja līdz šim es dzirdēju tikai stāstus un prātā iztēlojos, izsapņoju, kā tas ir, tad tagad varu pats savām acīm redzēt to, cik skaista ir šī vieta.

Mans vectēvs ļoti mīlēja šo pilsētu, viņš mīlēja apkārtni, vietējos cilvēkus. Šobrīd, redzot šo visu, daļa no manis jūtas kā mājās," atzina Johansonu dzimtas pētnieks Oto Johansons no Austrālijas.

Oto kopā ar Talsu novada tūrisma un informācijas centru un Talsu novada pētniekiem aizrautīgi pēta dažādus vēstures materiālus. Daudz informācijas tiek iegūta arī no vietējiem  iedzīvotājiem. Sekojot senču pēdām, viņš ik dienu pabijis vietās, kur dzīvojusi ģimene, izstaigājis un iepazinis tās vietas, par kurām viņš ir dzirdējis stāstos.

"Un viņš jau šobrīd ir braucis, vienkārši palīdzējis tiem cilvēkiem, kas tur dzīvo. Viņi nevar īsti labi komunicēt, protams, neņemot vērā zīmju valodu, bet viņš vienkārši brauc viņiem palīdz vākt zāli, sakopt apkārtni," stāstīja Talsu novada TIC konsultante Līva Dāvidsone.

Gan austrālieša personīgajā arhīvā, gan arī Talsu novada vēsturnieka arhīvā tik atrasta fotogrāfija, kura uzņemta ap 1927.gadu. Fotogrāfijā redzamā sieviete ir Oto vectēva mamma, taču nav informācijas par to, kas ir viņai blakus redzamais bērns.  

Talsu novada TIC aicina atsaukties ikvienu, kuram būtu zināma kāda informācija par šajos attēlos redzamajiem cilvēkiem vai arī ir jebkāda informācija par Johansonu dzimtu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Cilvēkstāsti
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt