Panorāma

Nopirktās biļetes tik ātri apmainīt nevarēs

Panorāma

Piesārņojošu darbību veicējiem jānodrošina tiešsaistes video

A. Endziņš: šodien viss notiktu tāpat kā pirms 30 gadiem

AP deputāts Aivars Endziņš: Šodien viss notiktu tāpat kā pirms 30 gadiem

Augstākās Padomes (AP) 1990. gada 4. maija balsojums par Latvijas neatkarību bija balsojums no sirds, un neviens nedomāja par sekām, ko tobrīd mazliet pārdrošais solis varētu nest, ja neatkarības centieni neīstenotos. Jurists, bijušais Satversmes tiesas priekšsēdētājs, tagad augstskolas profesors Aivars Endziņš ir pārliecināts – arī šodien viss notiktu tāpat kā pirms 30 gadiem. Deputāti nobalsotu, un pie Saeimas ēkas stāvētu tūkstošiem cilvēku.

Pavasaris Aivaram Endziņam vienmēr ļoti paticis. Kādreiz vairāk bijuši aktuāli dārza darbi un tulpju stādīšana, tagad vienkārši ieraudzīt krāsas sev apkārt. Viņš atcerējās, ka 1990. gada 4. maijs bija saulaina un silta diena.

"Kad nācām ārā no sēdes un uz pulcēšanas krastmalā, uzvalkos visi bija, var teikt - pietiekami karsts bija," stāstīja kādreizējās AP deputāts.

Jurists Endziņš AP bija ievēlēts no Tautas frontes saraksta un piedalījās arī 4. maija deklarācijas izstrādāšanā. No 201 deputātu vietas parlamentā 131 piederēja Tautas frontei. Lai deklarāciju pieņemtu, bija nepieciešamas 134 deputātu balsis.

"Es personīgi biju pārliecināts, ka pietiks, jo tas masu pacēlums un arī tā Vislatvijas deputātu sanāksme Daugavas stadionā, kur viennozīmīgi visu līmeņu deputāti atbalstīja šo ideju par deklarācijas pieņemšanu, - es domāju, ka tas deva papildus šos spēkus," sacīja Endziņš.

Par neatkarības deklarācijas pieņemšanu galu galā nobalsoja 138 deputāti. Endziņš atcerējās, ka parlamenta zālē baiļu nav bijis, satraukums gan.

"Vai mēs varējām būt pārliecināti, vai viss izdosies, cik ātri – ja izdosies, vai būs pārmērīga reakcija no Maskavas puses, to neviens nevarēja pateikt. Būtībā tas bija zināmā mērā arī risks pieņemt šo deklarāciju.

Zālē pacilāta gaisotne, bet visvairāk [sajūsmināja] tomēr tā tauta, kas stāvēja ārpusē un skaitīja līdzi balsojumam,"  klāstīja AP deputāts.

Šogad 4. maijs koronavīrusa izplatības dēļ gan būs citāds.

"Ir jābūt reālistiem, ir tāda situācija izveidojusies. Bet ne to vien mēs esam pārdzīvojuši, pārdzīvojām arī [1991. gada] janvāra notikumus saistībā ar "Interfrontes" izgājieniem, "omoniešu" izgājieniem, tad es domāju, ka šodien mēs esam daudz, daudz optimistiskāki un arī daudz daudz spēcīgāki. Un arī tas, ka cilvēki tomēr klausa un rūpējas par to, lai mazinātu šo izplatību, un palīdz viens otram. Es domāju, ka tas liecina par to, ka mēs esam stipri un esam pietiekami optimistiski," sprieda Endziņš.

Šobrīd Endziņš atpūšas un krāj spēkus, lai, beidzoties ārkārtējai situācijai valstī, atkal varētu satikties ar mazdēliem un spēlēties ar mazmeitu un mazmazmeitiņu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt