Sākās kā hobijs. Latvijas galda spēļu entuziasti gūst starptautiskus panākumus

Šahs, "Monopoly", "Uno" un zolīte mūsdienās nebūt nav vienīgās spēles, kas ik dienu raisa prieku latviešu mājās. Galda spēļu hobijs pēdējos gados plaucis strauji, turklāt audzis ne tikai pieejamo spēļu skaits, bet arī to spēlētāji. Galda spēles latviešiem kļuvušas par kaut ko vairāk nekā hobiju, jo šogad vairāki mūsu spēlētāji izcīnījuši godalgotas vietas Eiropas un pasaules čempionātos.

Skaistākā uzvara

Galda spēļu hobijs Latvijā varenu lēcienu piedzīvoja divtūkstošo gadu sākumā, kad pašmāju uzņēmums "Brain Games" lokalizēja galda spēli "Catan" jeb "Katanas ieceļotājus". Šī bija viena no pirmajām moderno galda spēļu hobija spēlēm, kas vēl arvien, teju 30 gadus pēc savas izdošanas, turpina aizraut jaunus spēlētājus.

"Katana" aizrāvusi arī 16 gadus veco Kristapu Zasu, kurš šovasar kļuva par Baltijas čempionu, bet jau oktobrī Kopenhāgenā sēdās pie viena galda ar Eiropas labākajiem spēlētajiem.

Savā Eiropas čempionāta debijā Zass izcīnīja vietu pie fināla galdiņa, beigu beigās ieņemot 4. vietu.

"Savu rezultātu vērtēju ļoti labi. Turnīram ejot jau sapratu, ka varu tikt finālā. Un finālā sapratu, ka varu cīnīties par 1. vietu," viņš atzina sarunā ar LSM.lv. Finālā jaunietis izvēlējās riskantu stratēģiju, taču šoreiz veiksme nebija Kristapa sabiedrotā. Iespējams, visu veiksmi viņš iztērēja pusfinālā. "Pusfinālā viens no pretiniekiem ātri savāca daudz punktu, un šķita, ka šo spēli zaudēšu. Taču viss galds sāka spēlēt pret viņu, un mistiskā kārtā man trāpījās labas attīstības kārtis, un, visiem pilnīgi negaidot, uzvarēju," atmiņās dalījās Zass. "Tā bija mana skaistākā uzvara visā turnīrā," viņš piebilda.

Iespēju startēt Eiropas čempionātā Zass izcīnīja, triumfējot Baltijas čempionātā. Viņš bija ļoti pārsteigts par savu panākumu, taču uzreiz bija gatavs mesties pretim Eiropas čempionāta izaicinājumam. "Skatījos "Youtube" video un daudz spēlēju tiešsaistē," par gatavošanās procesu pastāstīja spēlētājs.

"Man šķiet, ka spēlēju ļoti daudz. Online esmu izspēlējis kādas 700 spēles," savu panākuma atslēgu atklāja Kristaps.

Kristaps Zass Eiropas čempionātā
Kristaps Zass Eiropas čempionātā

Pašai "Katanas" spēlei Zass pievērsās jau bērnībā, spēlējot ar savu mammu. "Atceros savu pirmo spēli – visu laiku ņēmu attīstības kārtis. Tā bija vislabākā stratēģija. Tagad man tā stratēģija nepatīk, taču tā joprojām ir vislabākā," uzskata Zass.

"Katanas" spēle Zasu aizrāvusi, jo tajā stratēģija mijas ar veiksmi. Lai uzvarētu, vajag abus.

"Ar veiksmi vien nepietiek, bet to vajag, lai uzvarētu spēli. Noteikti iesaku šo galda spēli arī citiem, tā ir ļoti forša," sacīja Zass.

Eiropas čempionātā Zass bija jaunākais pārstāvis. Čempionātā viņu atbalstīja mamma Sandra. Abi uz čempionātu devās bez īpašām ekspektācījām, uzskatot, ka iespēja spēlēt ar Eiropas labākajiem jau ir unikāla pieredze. "Izspēlējot pirmās spēles, secinājām, ka Kristaps ir konkurētspējīgs un viņam ir izredzes nospēlēt gana labi. "Gana labi" beigās izrādījās izcili," teica Sandra.

Ar dēla spēli Sandra lepojas, jo, lai gan Kristaps bija ievērojami jaunāks, viņš nelēca ārā no pūļa. "Gan spēlēšanas taktikas, gan komunikācijas ziņā viņš ne ar ko neatšķīrās no pieaugušajiem," sacīja Zasa mamma.

Azartisks jau no bērna kājas

Viņa sarunā ar LSM.lv atklāja, ka pirmo reizi "Katanas" spēli Kristaps spēlēja vien 5 gadu vecumā: "Šī spēle prasa zināmu briedumu, taču Kristaps jau bērnībā bija ļoti pacietīgs un viņam patika dažādi domāšanas uzdevumi. Viņam ātri "Katana" iepatikās, tādēļ spēlējām to bieži." Zīmīgi, ka Zass šajā vecumā apmeklēja arī šaha nodarbības, kur mazais censonis guva panākumus gan Latvijā, gan pārstāvot Latviju Eiropas čempionātā.

Sacensību gars Zasam vienmēr ir bijis augstā cieņā, un jau janvārī varēsim turēt īkšķus par viņu jauniešu ziemas olimpiskajās spēlēs Dienvidkorejā, kur viņš startēs kērlinga sacensībās.

Zass iepriekš mēģinājis arī futbolu, tenisu un basketbolu, taču šis nodarbes nav aizrāvušas. "Neesam Kristapu virzījuši trenēties. Viņam tika dota iespēja izmēģināt dažādus sporta veidus, ar šahu un kērlingu bija klikšķis. Ar "Katanu" arī ir. Nekad neesmu domājusi, ka no bērna jāprasa kaut kādi panākumi. Svarīgākais, lai viņam patīk!" pauda Sandra.

"Katana" nav vienīgā galda spēle, kas tiek spēlēta ģimenē. "Galda spēles ir viena no mūsu ģimenes svarīgākajām kopā būšanas aktivitātēm, un mājas galda spēļu bibliotēka tiek regulāri papildināta. Pirms vairākiem gadiem Kristapa dzimšanas dienā devāmies uz "Brain Games" veikaliņu, kur viņš varēja izvēlēties sev dāvanu – vairākas galda spēles. Nu jau šis gājiens ir kļuvis par tradīciju, bez kura dzimšanas diena nav iedomājama," teica Kristapa mamma. Viņa arī neslēpa, ka "Katana" ir viena no spēlētākajām spēlēm, taču cieņā ir arī "Scrabble", "Saboteur", "Codenames", "Dixit" un citas.

"Draugi zina, ka, pie mums ciemojoties, bez kādas galda spēles uzspēlēšanas neiztiks," sacīja Sandra.

Kristaps Zass (pa labi) kopā ar Eiropas "Catan" čempionāta finālistiem
Kristaps Zass (pa labi) kopā ar Eiropas "Catan" čempionāta finālistiem

Sīva konkurence

Eiropas "Katanas" čempionātā vairumu valstu pārstāv viens pārstāvis – tās čempions. Taču tā kā Latvijā ik gadu vietējā čempionātā startē vairāk nekā 100 dalībnieki, "Brain Games" bija iespējas uz čempionātu sūtīt divus pašmāju spēlētājus. Čempionātā startēja arī pašreizējais Latvijas čempions Dainis Reinholds.

Gluži kā Zass, arī Reinholds sacensību pirmo dienu noslēdza ar diviem panākumiem četrās spēlēs, kvalificējoties pusfināliem. Pusfinālos 16 spēlētāji ir sadalīti pie četriem galdiņiem, bet finālā iekļūst tikai galdiņa uzvarētājs. Dainim uzvaru pie sava galdiņa izcīnīt neizdevās, rezultātā tika ieņemta godpilnā 14. vieta.

Lai gan Reinholds bija otrs labākais Latvijas pārstāvis, tieši viņš pēdējos gados rādījis stabilāko sniegumu, nokļūstot pie finālgaldiņam jeb TOP4 pēdējos divos Latvijas čempionātos un Baltijas čempionātā. Tomēr pašreizējais Latvijas čempions ar savu sniegumu līdz galam nav apmierināts. "Eiropas čempionāts nedaudz pārsteidza ar augstu vidējo līmeni. Tik sīvā konkurencē liela loma ir veiksmei, un šoreiz tā nebija manā pusē," teica Reinholds.

Dainis Reinholds pēc uzvaras Latvijas "Catan" čempionātā
Dainis Reinholds pēc uzvaras Latvijas "Catan" čempionātā

Eiropas čempionātā Reinholds guva vērtīgu pieredzi un izbaudīja iespaidīgu pasākumu. Viņam atmiņā ļoti iespiedusies Kopenhāgenas galda spēļu kafejnīca, kurā norisinājās čempionāts.

"Negaidīju, ka galda spēļu bārā brīvdienu vakaros nebūs brīvu galdiņu un vairāki simti dažādu vecumu apmeklētāji izbauda brīvdienas tādā veidā," pārsteigts bija Reinholds.

Pretstatā Kristapam savā gatavošanās procesā Dainis bija pieticīgs. "Manuprāt, šī nav spēle, kur tu vari būt vai nebūt "formā", kā, piemēram, tenisā vai kādā citā sporta spēlē. Labs miegs pirms turnīra pirmās dienas bija mana vienīgā sagatavošanās," atzina spēlētājs.

Dainis Reinholds (pa kreisi) un Kristaps Zass
Dainis Reinholds (pa kreisi) un Kristaps Zass

Reinholds neslēpa, ka viņš ir apguvis vairākas nianses, kas palīdz uzrādīt augstvērtīgus rezultātus. Galda spēļu turnīri nereti aizņem visu dienu, spēlētājiem aizvadot vairākas spēles. "Esmu ievērojis, ka retais dienas trešajā vai ceturtajā spēlē spēlē tikpat koncentrēti kā pirmajā. Tas ir moments, ko cenšos izmantot," teica Reinholds. "Iespējams, man arī palīdz tas, ka ātri spēju saprast savu pretinieku spēles manieri, ieradumus, stratēģiju un zinu, kā to izmantot savā labā," turpināja spēlētājs.

""Katana" tomēr ir spēle pret cilvēkiem, un katram ir savas īpatnības gan gājienos, gan diskutējot par maiņām. Sekošana līdzi cilvēkiem, to ķermeņu valodai un runas manierei noteikti palīdz pieņemt labākos lēmumus spēles laikā," skaidroja Latvijas čempions.

Turnīru līmenī Reinholds spēlē vien divus gadus. Arī viņa pieredze ar pašu spēli nav ievērojami ilgāka. "Sākām spēlēt kovida laikā, protams, arī online versiju spēlējām draugu lokā, taču pārsvarā spēlējam klātienē," ar savu ceļu spēļu pasaulē dalījās Dainis. Draugu kompāniju šī spēle tik ļoti aizrāvusi, ka viņi ne tikai aizvada regulārus spēļu vakarus, bet arī rīko turnīrus, kuros iespēja iegūt īpašus, tematiskus medaljonus.

"Galda spēles noteikti iesaku visiem, to ir tik daudz un dažādas, ka jebkurš cilvēks, jebkura kompānija atradīs sev kaut ko piemērotu, kas kalpos kaut vai kā iemesls satikt draugus un nepavadīt tik daudz laika virtuālajā pasaulē," sacīja Reinholds.

Reinholds atzina, ka ir dažādu spēļu, ne tikai galda, cienītājs, taču "Katana" viennozīmīgi ir viņa spēle. "Varbūt jāpapēta, kādās vēl spēlēs ir Latvijas, Eiropas, pasaules čempionāti, un jāapgūst tās," prātoja spēlētājs.

Koka medaļas ar "Catan" spēles tematiku
Koka medaļas ar "Catan" spēles tematiku

Satikt planētas labākos spēlētājus

Viens no variantiem ir populārā "Carcassonne" spēle, taču tajā Latvijā viņam būtu jāsacenšas ar ļoti spēcīgiem pretiniekiem. Primāri jāpiemin Kauķu ģimenes brāļi, kuri pēdējos gados uz maiņām bijuši Latvijas čempioni un ar dažādām sekmēm startējuši pasaules čempionātos. Pašreizējais Latvijas "Carcassonne" čempions Krišs Kauķis sarunā ar LSM.lv norādīja, ka viņam ar brāli Pauli katram ir pa diviem tituliem, savukārt Edžum ir viens.

Krišs Kauķis oktobrī Vācijā bija viens no Latvijas pārstāvjiem pasaules čempionātā, kurā 42 dalībnieku konkurencē ierindojās 15. vietā.

Pasaules čempionātam tiešsaistes sacensībās izdevās kvalificēties arī Aleksejam Peguševam, kurš nepārspēts aizcīnījās līdz pat finālam, taču tajā atzina brita Meta Trakera pārākumu.

Peguševa sudraba godalga ir līdz šim augstākais sasniegums Latvijai pasaules "Carcassonne" čempionātā.

Priecīgs par viņa panākumu bija arī Kauķis, kurš ir pateicīgs Peguševam par viņa pienesumu Latvijas "Carcassone" komūnā. "Jau pāris gadus mums ir čata grupiņa, kurā katru gadu ir arvien vairāk dalībnieku. Un tad pirms online čempionātiem Aleksejs vada arī treniņu un analīzes," sacīja Kauķis.

Kopumā Kauķis nav līdz galam apmierināts ar savu sniegumu Eiropas čempionātā, jo ir tāda kā nepadarīta darba sajūta. Viņš arī apzinās, ka šogad turnīrā bija ļoti sīva konkurence. "Šogad piedalījās seši spēlētāji, kuri uz kādu brīdi online bijuši pirmajā vietā, mans labākais rezultāts ir 2. vieta. Bija arī pieci bijušie pasaules čempioni," sacīja Kauķis.

Krišs Kauķis (pa kreisi) kopā ar čempionu Metu Trakeru
Krišs Kauķis (pa kreisi) kopā ar čempionu Metu Trakeru

Kauķi pārsteidza ne tikai spēcīgā konkurence, bet arī cilvēku fanātisms ap šo spēli. "Viņi mainās suvenīriem, taisa "Carcassonne" kolekcijas mājās, runā par turnīriem. Man vēl ir, kur tiekties," smējās Kauķis.

Čempionāti ir ne tikai iespēja noskaidrot labākos no labākajiem, bet arī vienuviet sapulcēt visus planētas labākos spēlētājus. "Bija prieks satikt savus tiešsaistes draugus dzīvē," teica Kauķis.

"Atmosfēra bija super, visi bija ļoti draudzīgi. Pirms čempionāta tika izveidota "WhatsApp" grupa, kas deva iespēju satikt vienam otru arī pirms un pēc čempionāta," sacīja Kauķis.

Gluži kā Zass, arī Kauķis čempionātam gatavojās, cītīgi aizvadot mačus tiešsaistē, kas jau kļuvusi par viņa dzīves ikdienu. "Čempionātam gatavojos pēdējos trīs gadus, katru vakaru spēlējot online. Labi, varbūt ne katru vakaru, bet katrā ziņā pārāk daudz," smējās Kauķis, piebilstot, ka pirms čempionāta viņš centās arī uzspēlēt spēli pie galdiņa.

Sagatavoties čempionātam Krišam palīdz arī brāļi, ar kuriem var aizvadīt augsta līmeņa treniņu mačus. Tomēr starp brāļiem valda arī liela konkurence. "Tāda veselīga konkurence. Parādīt otram, ka tomēr tu esi labākais," skaidroja Kauķis.

Krišs gan norādīja, ka pašlaik tieši viņš no brāļiem visaktīvāk spēlē "Carcassonne" spēli.

Krišs Kauķis (pa kreisi) kopā ar "Carcassone" spēles autoru Klausu Jirgenu Vredi
Krišs Kauķis (pa kreisi) kopā ar "Carcassone" spēles autoru Klausu Jirgenu Vredi

Galda spēļu hobijam Kauķi pievērsās jau bērnībā. "Sākās viss tik agrā vecumā, ka neatceros. Sākām ar "Monopolu", tad bija vēl kaut kas, tad bija "Katanas ieceļotāji" ar visiem paplašinājumiem, un tad nāca "Carcassonne". Mūsdienās gan vairs tik bieži kopā uzspēlēt spēles nesanāk, jo tomēr visi dzīvojam atsevišķi, bet šad un tad jau atrodas laiks," stāstīja Kauķis.

"Noteikti iesaku spēles arī citiem. Ir tik daudz un dažādas galda spēles, katrs var atrast kaut ko savai gaumei, lai interesanti pavadītu laiku," teica Kauķis.

Augstā vieta Prāgā

Pasaules galda spēļu čempionātā šogad startēja arī Marta Rubule, kura pēc uzvaras Latvijas "Saboteur" čempionātā, ieguva tiesības doties uz planētas meistarsacīkstēm Prāgā.

Rubule "Saboteur" pasaules čempionātā izcīnīja ļoti augsto 2. vietu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Brain Games LV (@braingames_lv)

"Līdz pēdējam brīdim necerēju uz tik augstu rezultātu. Paldies mana vecākajai māsai un viņas vīram par to, ka ievilka galda spēļu pasaulē," Rubuli citēja "Brain Games". 

Tieši "Brain Games" Latvijā regulāri rīko galda spēļu pasākumus un čempionātus, kuros var izcīnīt tiesības startēt Eiropas un pasaules čempionātos. Populārākais no turnīriem viennozīmīgi ir "Katanas" čempionāts, kurā otro gadu pēc kārtas startēja vairāk nekā 120 dalībnieki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti