Dienas ziņas

Zelenskis dodas pie karavīriem uz Donbasu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Aicina iepazīt Latvijas pilis un muižas

Aicina iepazīt un apceļot Latvijas pilis un muižas

Latgales retro spēkratu entuziasti regulāri kopā dodas izbraucienos, lai popularizētu piļu un muižu apceļošanas akciju. Nozīmīgo kultūrvēstures mantojumu šajā reizē atklāt plašākai publikai gatavas 60 pilis un muižas, turklāt pamazām durvis vaļā ver arī jauni akcijas atbalstītāji. Pie viņiem Ludzas un Balvu pusē nupat arī viesojās seno auto un motociklu īpašnieki kopā ar savām ģimenēm.

Retro spēkratu īpašnieki dodas uz austrumu pierobežu. Tas šovasar ir viņu pirmais kopīgais brauciens, kas veltīts akcijai "Apceļo Latvijas pilis un muižas".

Retro auto entuziasts, pasākumu organizators Jāzeps Buļs par braucienu skaidroja: ""Jawa", gan "Jawa" ar blakusvāģi, bez blakusvāģa, 56. gada "Pobeda" – "Uzvara", tā ir viena no mašīnām, un, protams, Young Time mūsu mašīnas – "Žigulis", "Mercedesi", nu, un ar "Jaguāru"."

Pirmais galamērķis bija Malnava, kur muižas teritorijā darbojas skola, gan arī izveidoti dažādi tūrisma objekti.

Iniciatīvu doties kopīgā ceļā uz Latgales pierobežas muižām atzinīgi vērtēja arī pasākuma apmeklētāji. Pasākuma apmeklētāji Madara un Edvīns teica: "Pirmo reizi uz Latgali, protams, satiekam ģimeni, un atbraucām, lai redzētu šo jauko pasākumu. Ieraudzīt citu Latgales pusi, to skaistāko, ko varbūt ne visur parāda."

Retro auto entuziastu braucienu pa pilīm un muižām

Piļu un muižu apceļošanas akcija norit jau desmito reizi, un no simt biedrības "Latvijas Piļu un muižu asociācija" biedriem šogad tajā iesaistījušās 60 vēsturiskas vietas. Retro entuziasti lielu vērību pievērš arī tām pilīm un muižām, kas ir pamestas vai tikai nupat sākušas uzņemt apmeklētājus.

Retro auto entuziasts Buļs pauda: "Esam pie vienas no Latgales un Ludzas novada austrumu pērlēm – Salnavas muižas, kur saimniece Aija tiešām iegulda ļoti lielu laiku, entuziasmu un spēkus, līdzekļus, lai atjaunotu un notiktu šajā Salnavas ciematā kaut kāda dzīvība."

Dzierkaļu ģimene, Salnavas muižas saimnieki, te saimnieko otro vasaru, ir atgriezušies no Rīgas uz tēta Jāzepa dzimto pusi. Aija un Jāzeps Dzierkaļi sacīja: "Tas stimuls arī ir viņu atjaunot kaut kādā līdzīgā izskatā, kā tā ir bijusi. Kaut kādu telpu atvēlēt novada vēsturei, lai ne tikai cilvēkiem iespēja palikt pārnakšņot, bet arī iepazīties ar šo māju."

Savukārt biedrības "Latvijas piļu un muižu asociācija" valdes locekle Sanda Čingule-Vinogradova norādīja: "Šogad mēs arī ļoti pievēršam uzmanību akcijā cilvēku informēšanai par darba laikiem, par iespējām, par tādām muižām, kuras nav publiski pieejamas, bet tās ir apskatei, lai ikviens ceļotājs pirms braukt – sazinātos ar to īpašnieku un sarunātu labāko, vēlamo laiku. Īpašnieki ir ļoti kolosāli cilvēki, atvērti."

Retro entuziasti no Latgales līdz šim ir vienīgie visā Latvijā, kas ar plašākiem pasākumiem jau vairākus gadus aicina akcijai pievienoties arī citus un izzināt vēstures un kultūras mantojumu kopā.

Buļs pastāstīja: "Ar šo akciju mēs popularizējam Latgales tās vietas, ka Latgale nav tikai, pieņemsim, Červonkas, Krāslavas pils un Lūznava. Liels prieks par pagājušā gada apmeklējumu Galēnu muižā. Jau veidojas projekti, kā atjaunot to Galēnu muižu. Paies gadi pieci, desmit, mēs vēl brauksim skatīties, kāda ir atjaunotā."

Latvijas muižas, pilis un parkus akcijas gaitā iespējams apceļot līdz 30. septembrim. Savukārt īsi pirms tam, 18. septembrī, retro spēkratu entuziasti kopā ar antīko automobiļu klubu vienosies gada noslēguma pasākumā Krustpilī, Varakļānos un Rēzeknē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt