Merkeles un Erdogana sarunās nepanāk pārmaiņas ES un Turcijas attiecībās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Pirmdien, 23.maijā, Stambulā notikušajās Vācijas kancleres Angelas Merkeles un Turcijas prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana sarunās nav panāktas vienošanās, kas mainītu Eiropas Savienības (ES) un Turcijas attiecības.

Sarunu laikā pārrunāts iespējamais bezvīzu režīms starp ES un Turciju, ko Ankara vēl līdz 1.jūlijam vēlas apmaiņā pret bēgļu un migrantu plūsmas apturēšanu uz Eiropu. Tomēr diplomāti norāda, ka tas nav reāli, jo Turcija nav izpildījusi visas prasības, kas jāizpilda katrai valstij, kas vēlas bezvīzu režīmu ar ES.

Turcijas mediji vēsta, ka politiķi pirmdien vienojušies turpināt sarunas par bezvīzu režīma ieviešanu ar Turciju. Tāpat ir bijušas sarunas par Turcijā aktuālajiem pretterorisma likumiem, kurus Brisele, īpaši Eiropas Parlaments un arī vairākas dalībvalstis, uzskata par nepietiekami stingriem. Taču Erdogans atbildēja, ka ES nav tiesību iejaukties Turcijas iekšējās lietās.

Rietumu mediji Merkeles sacīto ataino skarbāk: Merkele esot ļoti tieši Erdoganam norādījusi, ka bez izpildītām prasībām un mainīta pretterorisma likuma bezvīzu režīma nebūs.

Merkele paudusi skepsi par ieceri līdz 1. jūlijam piedāvāt  Turcijai bezvīzu režīmu ar Eiropas Savienības valstīm. Šāds solījums Ankarai tika dots apmaiņā pret tās iesaistīšanos bēgļu krīzes risināšanā.  

Viesojoties Turcijas pilsētā Stambulā, Merkele paziņoja, ka Ankara nespēs savlaicīgi izpildīt visus 72 vienošanās nosacījumus. Tajos ietverta arī prasība grozīt pretterorisma likumu un nodrošināt valstī preses brīvību. Vācijas kanclere norādīja, ka jautājumi, kas viņai ir šajā saistībā, nav pilnībā atbildēti.

Tikšanā laikā ar Turcijas prezidentu Redžepu Tajipu Erdoganu viņa arī likusi saprast, ka bažījas par Ankaras lēmumu atņemt tiesisko imunitāti ceturtajai daļai Turcijas parlamenta deputātiem. Starp viņiem ir daudzi kurdu minoritātes pārstāvji. 

Iepriekš ES un Turcijas noslēgtais līgums paredz, ka Turcija apturēs bēgļu un migrantu plūsmu. Savukārt ES piešķirs trīs miljardus eiro un pēcāk vēl trīs, ja tas būs nepieciešams. Tāpat par katru Turcijā atpakaļ nogādāto no Grieķijas salām bēgli, ES apņemas uzņemt vienu sīriešu bēgli no Turcijas nomentēm.

Merkele Stambulā ir kopš svētdienas, kur tikās arī ar žurnālistiem, vietējiem aktīvistiem. Viņu vidū nav bijis neviena no opozīcijas partijas.

Rietumu, arī pašas Vācijas, prese pārmet Merkelei par to, ka viņa ES un Turcijas līguma dēļ ir kļuvusi atkarīga no Turcijas prezidenta Erdogana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti