LSM komikss: Vai stukaču likums?

Kopš 1. maija Latvijā darbojas Trauksmes celšanas likums, kura uzdevums ir pasargāt cilvēkus, kas ziņo par ko nelikumīgu, par darbību, kas vērsta pret sabiedrības interesēm, indivīda tiesībām u.t.t. Ja redzi – ziņo, bet valsts uzdevums ir rūpēties, lai tam nebūtu negatīvu seku tev, bet gan tam, par ko tu ziņo. Viss klāri un loģiski, bet sabiedrības mutē šis pasākums ieguvis nosaukumu – stukaču likums. Nav taču labi sūdzēties par kaimiņiem un paziņām, kas dara nelietības, tātad arī par darba devēju, kas pārkāpj likumu.

Tagad mūs mudina stučīt vienam par otru?  Kas mēs - kaut kādi klauvētāji?

Tiem, kas dzimuši vēlāk un nav apguvuši padomju laika žargonu, paskaidrošu, ka stučītāji jeb stukači tolaik bija cilvēki, kas ziņoja iestādēm par tiem, kas nepareizi runāja vai darīja ko tādu, kas varai nepatika. Vārda izcelsme meklējama padomju laika krievu valodā un no turienes arī šī attieksme. Padomju sistēmā bija ieprogrammēts - lai izdzīvotu, šī  valsts tā vai citādi bija jāapkrāpj. Visi to darīja, visi viens par otru zināja, bet, ja kāds gribēja izkalpoties varas acīs, kļuva par stukaču – cits kā VDK aģents, cits vienkārši sūdzējās priekšniecībai un attiecīgi kļuva par dziļi nicināmu personu citu acīs. Gluži tāpat bija ierasts pievērt acis uz citām lietām.

Kaimiņš sit sievu? Viņu darīšana. Māte bērnus slāna ar siksnu? Ģimenes lieta. Mainīt šo attieksmi ir grūti – padomju cilvēks joprojām ir dzīvs, zog no sava darba devēja un uzskata to par normu. Padomju cilvēks joprojām uzskata, ka “apčakarēt” valsti ir goda lieta, ka pievērt acis ir pareizāk, nekā novērst problēmu. Zviedrijā vai Somijā, ko daudz piemin kā paraugvalstis, cilvēks, kurš nemaksā nodokļus, ir tikpat nicināms kā stukačs padomju cilvēka acīs. Gribi dzīvot kā Zviedrijā? Domā kā zviedrs.

Saistītie raksti
4 komentāri
Janis T
Es gribu ziņot, ka mans kaimiņš vakaros virtuvē ļoti nelāgi izsakās par deputātiem, tāpēc lūdzu viņu nekavējoties arestēt un sēņu lidmašīnā izsūtīt uz Īriju.
Arkadijs Stokauskis
Atraduši salīdzinajumu.....Somija,Zviedrija...Jus vispirms izveidojiet tadus apstāklus pie mums Latvija un tad kaut ko salīdziniet!!!!!!!! Bet stukači ir bijusi un būs!
Jānis Lietavietis
Diemžēl, bet Latvijā valsts apkrāpšana ir izdzīvošanas jautājums, tos, kas visu valstij samaksājuši ir ļoti viegli atpazīt - viņi dzīvo uz ielas. Nodokļu politika šeit ir veidota pēc principa - neviens tāpat to nemaksās un tās augstās nodokļu likmes un tendence tās piemērot par to, ka esi, nevis par to, ka pelni, nereti nozīmē to, ka samaksā nodokļus un veries ciet. Ja mūsu cilvēki sāktu domāt kā Zviedrijā un par visu ziņot, mēs nedzīvotu kā Zviedrijā - mēs dzīvotu kā kādā Āfrikas kara zonā, kur visas darba vietas būtu tikai valsts aparātā un visi pārējie ciestu badu. Nav arī noslēpums, ka par spīti tam, ka valsts iekasē tikai labi ja pusi no nodokļiem, ko pēc likumiem tai būtu jāiekasē, tomēr naudu tā šķiež ar milzīgu vērienu visādās luksus precēs, prēmijās un vājprātīgi dārgos un bezjēdzīgos projektos, tādēļ nav grūti paredzēt, ka palielinot naudas daudzumu valstij, iedzīvotājiem no tā nebūtu nekāda labuma, tādēļ nevar nevienu vainot vēlmē paturēt savu naudu sev.
Aigars Mahinovs
Ja esi padumjais cilvēks, tad neplāties ar to kaunu vismaz. Zviedrijā nodokļi ir daudz lielāki. Zagļi, kas nemaksā nodokļus padara godīgu biznesu daudz grūtāku nekā tam vajadzetu būt. Bet godīgs bizness arī Latvijā pastāv un tā ir arvien vairāk un vairāk. Pārsvarā labs bizness Latvijā strādā tikai uz eksportu un vietējā tirgū vispār nav pazīstams, jo ir pārāk daudz latvietim taupīgajam. Un tādam biznesam nav nedz vēlmes, nedz intereses šmaukties nodokļos, jo ja to uzzinas ārzemju klienti, tad tas maksās līgumus, ka ir daudzi miljoni. Plus arī labako darba spēku Latvijā tagad var piesaistīt tikai un vienīgi ar tīru un godīgu algu. Par aploksni lai alkaši strādā, kas nedomā ne par bezdarbu, nedz par slimībā, nedz par dekrētu, nedz par pensiju. Padumjie cilvēki vienā vārdā.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Komiksi
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti