«Sporta studijas» podkāsts. Epizode #75 Mārtiņš Blūms par latviešiem nepateicīgo riteņbraukšanas krosu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 2 mēnešiem.

Mārtiņš Blūms pērn tika atzīts par Latvijas labāko riteņbraucēju, kas nebija pārsteigums, jo Eiropas čempionātā viņš ieņēma 4. vietu. Šosezon Blūmam pa spēkam bija Latvijai visu laiku labākais sasniegums – 11. vieta pasaules čempionātā kalnu riteņbraukšanā (MTB) olimpiskajā krosā (XCO). Viņš ir vienīgais latvietis šajā riteņbraukšanas disciplīnā.

Blūms sportista gaitas sāka BMX riteņbraukšanā. 15 gadu vecumā, pārplēšot aizmugurējo krustenisko saiti, BMX braukšanai nācās likt punktu. Lai labāk atlabtu pēc traumas, Blūms sāka braukt ar kalnu velosipēdu. Tas palīdzēja izveseļoties, un viņš sāka piedalīties sacensībās. Konkurence bija iespaidīga, jo mačos piedalījās arī "Rietumu Delfin" komandas braucēji, bet, neskatoties uz to, Mārtiņš bija starp labākajiem Latvijā.

Sasniedzot labu līmeni, Mārtiņš kopā ar Arni Pētersonu, kuš nu jau ir beidzis karjeru, sāka piedalīties MTB XCO Pasaules kausa (PK) sacensībās. Izrāviens notika 2017. gadā, kad Blūms uzvarēja PK kopvērtējumā U-23 vecuma grupā. Panākums ļāva viņam noslēgt līgumu ar vienu no nedaudzajām elites kalnu riteņbraukšanas komandām "CST PostNL Bafang". Tā ir Nīderlandes komanda, kuru izveidojis Bārts Brentjens – viņš 1996. gadā Atlantā kļuva par pirmo olimpisko čempionu MTB riteņbraukšanā.

Mārtiņš gan norāda, ka nokļūšana tik augsta līmeņa komandā ir saistīta ar uzvaru U-23 PK kopvērtējumā. Citā gadījumā šādām komandām latvietis neinteresētu.

"Lielajām komandām vairāk interesē lielo nāciju riteņbraucēji, jo tad darbojas mārketings," paskaidroja Blūms. "Latvietis īsti pat komandām nav interesants. Es domāju, ja es 2017. gadā nebūtu izcīnījis Pasaules kausu, arī man būtu diezgan smagi nokļūt kaut kur tālāk."

To, ka viņš šobrīd ir vienīgais latvietis XCO Pasaules kausa apritē, Mārtiņš izskaidro ar augsta līmeņa braucēju trūkumu. Skaitliski viņu ir gana daudz, bet trūkst kvalitātes.

"Nav vienkārši tāda līmeņa braucēju, jo es atceros, kā es sāku braukt starptautiskā līmenī – Latvijā bija jāuzvar katras sacensības nepārprotami," teica Blūms. "Jā, kādreiz tas konkurences ziņā bija grūtāk izdarāms. Kādu laiku atpakaļ vēl bija "Rietumu Delfin" komanda, kas vienmēr startēja maratonos, un tad mums bija tādas labas cīņas. Katras sacensības bija ļoti smagas un ātras. Protams, ka tas arī lielā mērā mūsu līmeni pacēla."

Tātad viena no pamatproblēmām ir tā, ka Latvijā šobrīd nav profesionālas komandas, kura būtu vismaz kontinentālā līmeņa statusā. Līdz ar to pašmāju sacensību līmenis nav pietiekami augsts, lai attīstītu riteņbraucējus ne tikai šosejas disciplīnai, bet arī MTB XCO.

Mārtiņš Latvijā attīstījās, kad vēl sacensībās startēja kontinentālā līmeņa komanda "Rietumi Delfin". No 2017. gada viņš Nīderlandes komandas paspārnē ir pastāvīgs Pasaules kausa līmeņa dalībnieks. Rezultāti aug ar katru sezonu – šogad PK posmos Mārtiņš bijis stabils otrā, trešā desmita braucējs ieņemot no 13. līdz 26. vietai. Šāda stabilitāte ļauj startēt no pirmajām rindām, kas XCO disciplīnā ir vitāli svarīgi, jo brīžiem trase ir tik šaura, ka pa taciņu var braukt tikai viens sportists.

Šosezon labākais starts Mārtiņam izdevās tieši svarīgākajās sacīkstēs.

Pasaules čempionātā MTB XCO viņš izcīnīja 11. vietu, kas ir visu laiku labākais Latvijas sportista sasniegums šajā disciplīnā.

Tā kā XCO ir olimpiskā disciplīna,

Mārtiņa lielais mērķis ir kvalificēties olimpiskajām spēlēm.

Tām kvalificējas 23 labākās valstis nāciju rangā, bet, tā kā Mārtiņš ir vienīgais Latvijas pārstāvis elitē, vienam savākt pietiekami daudz punktu nāciju rangā īsti nav iespējams, jo citām valstīm to dara trīs braucēji.

"Kvalifikācija sākās šī gada maijā, rangam punktus vākšu, bet nebraukšu vēl uz desmit papildus sacensībām ranga dēļ," paskaidroja Blūms. "Bet lielākie punkti tiek savākti, gatavojoties galvenajiem startiem. PK var savākt daudz punktu, pasaules čempionātā daudz, Eiropas čempionātā daudz. Tā viņi salasās, tāpēc mans mērķis ir tieši pasaules čempionāts, kas ar labu rezultātu tiešām var garantēt to [olimpisko starta] vietu, nevis es cīnīšos par katrām sacensībām ar cerību – varbūt."

Pasaules čempionātā tiks sadalītas divas olimpiskās ceļazīmes – tās pienāksies diviem labākajiem, neskaitot braucējus, kuri olimpiskajām spēlēm kvalificēsies pēc nāciju ranga.

Šogad pasaules čempionātā, kur īsajā distancē Mārtiņš bija piektais, bet pamata distancē sasniedza 11. vietu, viņam viss gāja no rokas un tās bija viņa dienas.

Lai sacensību dienas būtu viņa dienas, svarīgākais aspekts ir, lai netraucētu stress.

"Visam jābūt sagatavotam, nevar būt tā, ka pēdējā brīdī kaut kas jādara," uzsvēra Blūms. "Ja viss ir izdarīts līdz tam, tad ir tikai jākāpj uz riteņa un jābrauc. Ja kāds no komponentiem izkrīt, tad situācija var palikt stresaināka. Tas tāds nevajadzīgais stresiņš. Protams, kaut kādam stresiņam, adrenalīnam, ir jābūt. Izejot uz starta, nevari būt pilnībā atslābis. Pasaules kausā es to kaut kā tomēr dabūju, un tas bija tieši tik, cik vajag."

Brīvajā laikā, kad Mārtiņš velosipēdu noliek malā, viņu aizrauj citas fiziskas aktivitātes. Ziemā tā ir distanču slēpošana, galda teniss un citas nodarbes. Sacensību periodā Blūma ikdienā svarīgu lomu ieņem lasīšana. 

"Pagaidām visinteresantākā grāmata likusies "Kāpēc mēs guļam". Tā ir par miegu, tajā miegs ir ļoti sīki aprakstīts. Sportā tā ir viena no pamata lietām," pastāstīja riteņbraucējs. "Lai būtu labs miegs, pirms miega laicīgi malā jānoliek viedierīces. Jāpalasa grāmata, tas arī nedaudz nomierina. Jānoliek malā visas spožās gaismas. Tā veidojas labs miegs. Varbūt arī vakariņas ieturēt ne pārāk vēlu, lai ir kāds brīdis starp vakariņām un gulētiešanas laiku."

Mārtiņš ir pilnīgi profesionāls riteņbraucējs. Nīderlandes komanda nodrošina viņam lieliskus apstākļus PK sacensībās, sākot ar fizioterapeitiem, beidzot ar mehāniķiem. Latvijas Olimpiskā komiteja nosedz augstkalnu treniņnometņu izmaksas, un bez šādām nometnēm augstvērtīgus rezultātus nebūtu iespējams sasniegt. Bet uz pasaules čempionātu Mārtiņš devās, pateicoties Cēsu pašvaldības atbalstam. Saliekot visus puzles gabaliņus, viņš ikdienā var domāt tikai par to,  kā kļūt labākam MTB XCO riteņbraukšanā.

Olimpiskajā krosā trases garums ir 4–10 kilometri. Elites sportistu sacensību ilgums ir no stundas 20 minūtēm līdz stundai 40 minūtēm. Ļoti svarīgi ir iegūt maksimāli augstu starta vietu, jo apdzīt bieži vien ir ļoti sarežģīti trases šaurības dēļ.

Sacensības ir populāras, jo skatītāji var pārredzēt visu trasi, tajā ir nobraucieni un ekstrēmi šķēršļi, klātienē tās mēdz apmeklēt pat 20 tūkstoši fanu.

Starta kārtību nosaka pēc īsās sacīkstes rezultātiem, bet, ja īsajā sacīkstē neiekļūsti starp 24 labākajiem, tad starta secību nosaka pēc ieņemtās vietas individuālajā rangā. Punktus PK posmos piešķir 38 labākajiem.

Svarīgākais Mārtiņa Blūma starts 2023. gadā būs pasaules čempionāts, kas augustā risināsies Skotijā. Vēl oktobra vidū Blūms dosies uz vairākām sacensībām Grieķijā, bet starpsezonā bez ārzemju nometnēm gana daudz laika pavadīs, arī trenējoties dzimtajos Priekuļos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti