Kārlis Streips: Nauda it kā būtu, bet, kāds būs efekts?

Ministru kabinets (MK) šonedēļ nolēma piešķirt gandrīz 700 tūkstošus eiro LTV7, Latvijas Radio 4 un arī portālam lsm.lv, lai pilnveidotu saturu krievu valodā. Te nu jāsaka, ka jautājumu par šo lietu ir pietiekami daudz.

Pirmkārt, MK minēto lēmumu pieņēma aiz slēgtām durvīm. Interesanti gan. Kas tur bija slepens?  Kolēģis Romāns Meļņiks šodien "Dienā" ne bez pamata jautā, vai tiešām kauns, ka devuši naudu nelatviešu vajadzībām?! Bail, ka tas var ietekmēt pašu vēlēšanu rezultātus?

Būtu taču jādomā, ka politiķi tieši lepotos ar to, ka beidzot ir nolemts pamēģināt veidot opozīciju tai propagandas gūzmai, kāda nepārtraukti pāri mūsu valsts robežām veļas no Krievijas puses. 

Var jau būt, ka Latvijā (un arī Ministru kabinetā) ir ļaudis, kuri uzskata, ka tā dēvētajiem krievvalodīgajiem nekas nav vajadzīgs, ja reiz te ir Latvija ar savu latviešu valodu, taču tas nav īsti pareizs secinājums, jo krievvalodīgo te tomēr ir pietiekami daudz un, kā redzējām brīdī, kad viņu vairākums kādā aptaujā pauda atbalstu Krievijas itin nelikumīgajai Krimas aneksijai, viņu vidū valda visnotaļ greizs priekšstats par lielo kaimiņvalsti un tās rīcību.

Taču tas tomēr neatbild uz otru jautājumu, proti – kā šī nauda tiks izmantota? Man nav nekādu šaubu, ka minētajās instancēs ļaudis savu darbu dara ar visaugstāko apziņas sajūtu, un lielāka summa naudas allaž ir laba lieta. Katrā gadījumā finansējums Latvijas sabiedriskajiem medijiem vienmēr ir bijis ne gluži adekvāts, vismaz ne salīdzinājumā ar to naudu, kādu attiecīgajā jomā izdod tā pati Krievija.

Bet, pirmkārt, ja doma ir šo finansējumu izmantot, lai paplašinātu štatus, tad jākonstatē, ka radio un televīzijas profesionāļi tomēr kokos neaug. Kur tos rast?

Un otrkārt, un vēl vairāk, kāda var būt pārliecība, ka arī ar lielāku naudu izdosies piesaistīt lielāku nelatviešu auditorijas daļu? Lai arī krievu valodu neprotu, zinu, ka Latvijas Radio 4 strādā augstākās raudzes profesionāļi, tajā skaitā kolēģe “Skatā no malas” Olga Dragiļeva, bet jaunākajos reitingos rādīts, ka LR4 klausīšanās laika ziņā piesaista vien 6,7 procentus kopējās auditorijas, tā esot ceturtajā vietā aiz LR2, Radio Skonto un LR1. Savukārt šī gada februārī LTV7 bija otra skatītākā televīzijas programma mūsu valstī aiz TV3 (tiesa, lielāku reitingu piesaistījis jēdziens “citi kanāli”, bet bez atšifrējuma), ar kopējo skatītāju daļu 10,6 procentu līmenī. Taču ziņu raidījums LTV7 ir tikai viens vienīgs, katru vakaru plkst.19, citādi tur ir seriāli, dokumentālas filmas u.tml.

Ja lielākas naudas kontekstā doma ir par pretošanos Krievijas propagandai, ar vienu raidījumu vien diez vai pietiek, un tāpēc atkal būs jautājums par to, kur rast papildus profesionāļus, ja cerība ir šādu raidījumu skaitu palielināt.

Otra lieta tomēr ir tāda, ka auditorijas paražas ir tādas, kādas tās ir. Salīdzinājumam varu minēt situāciju manā dzimtenē Amerikā, kur jau sen, it īpaši radio viļņos, dominē tieši konservatīva pasaules skata piekritēji. Ir neskaitāmi daudz raidījumu, kuru vadītāji skaļi, jo skaļi oponē visam tam, ko dara ASV prezidents Obama, kritizē visas liberālisma izpausmes, pauž negatīvus uzskatus par rasu un seksuālajām minoritātēm u.tml.  Pirms nu jau diezgan daudziem gadiem liberāli ļaudis centās izveidot savu radio staciju, “Air America”, lai paustu progresīvus viedokļus, taču auditorija neatradās un 2010.gadā stacija nobankrotēja. Arī televīzijā ir līdzīga situācija.  Telekanāls "Fox News" apgalvo, ka tas esot “godīgs un sabalansēts”, taču patiesībā tas nepārtraukti uzbrūk tam pašam valsts prezidentam un pietiekami bieži par lietām vienkārši melo.  Liberālajā pusē ir telekanāls MSNBC, taču "Fox News" reitings 2013.gadā bija par saviem 40 procentiem augstāks.

Jādomā, ka liberāli noskaņotiem ļaudīm Amerikā un arī Latvijā ir viena un tā pati situācija. Tiem nav īpaši vajadzīgs mediju atbalsts savam pasaules skatam. 

Tā, piemēram, ja kāds Amerikā uzskata, ka klimata pārmaiņas ir fikcija, tam ir vajadzīgs mediju atbalsts, jo tās vienkārši ir muļķības. Ja 98 procenti zinātnieku saka, ka klimats mainās, ir vajadzīgs pietiekami liels propagandas spēks, lai kādu pārliecinātu par domu, ka viņi visi vai nu kaut ko nesaprot, vai arī ir sazvērējušies vienkārši melot. Tiem, kas par klimata pārmaiņām nešaubās, šāds atbalsts nav vajadzīgs, jo klimata pārmaiņas ir fakts un viss.

Savukārt jādomā, ka Latvijā ir pietiekami daudz krievvalodīgo, kuri nedejo pēc Vladimira Putina stabules. Varbūt lielāka nauda minētajiem medijiem tiem dos plašāku balsi, jo, kā esmu rakstījis citreiz, nav dzirdēts īpaši daudz viedokļu no tiem ļaudīm, piemēram, kuri tomēr neatbalsta Krimas aneksiju.

Taču grūti paredzēt, ka paplašināta LTV7 vai LR4 programma piesaistīs lielu skaitu to, kuri savu “informāciju” smeļas no Krievijas propagandas kanāliem.

Ja arī jādomā, ka ar prātu pat visšovinistiskāk noskaņotie ļaudis saprot, ka bija prātam neaptverami muļķīgi, “dokumentālā filmā” apgalvot, ka 1991.gadā pie Lietuvas televīzijas torņa visus lietuviešus nogalināja citi lietuvieši un tur, kur uz cilvēku līķiem bija redzami tanku kāpurķēžu nospiedumi, patiesībā tos radīja paši lietuvieši savos žiguļos (!), vienalga tas nesašūpo plašāko pārliecību par to, ka Latvijā nekādas okupācijas nav bijis, krievvalodīgie mūsu valstī ir briesmīgi apspiesti u.tml. Tie nav ļaudis, kuriem ir vajadzīga objektīva informācija, un diez vai īpaši daudzi no viņiem klausījās, piemēram, šorīt izskanējušo LR4 raidījumu, kurā par 9.maija balagānu izteicās Ilga Kreituse, Georgs Andrejevs, Jānis Ikstens un Ilze Ostrovska, bet ne, piemēram, Ilarions Girss vai kāds cits no krievvalodīgo šovinistu vides.

Rezumējot, dzīvosim un redzēsim, ko ar MK piešķirto naudu izdosies paveikt. Taču lielu cerību, ka būs iespēja lielu daļu attiecīgās auditorijas novērst no Krievijas propagandas, man nav. Tā tomēr ir pietiekami iemīta taciņa, un viegli katrā gadījumā nebūs.  Lai veicas!  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt