Ingvilda Strautmane: Otrdiena pēc Krodera pirmdienas

Valmieras Drāmas teātris prot atcerēties un būt kopā ar savējiem. Tā tas ir ar režisoru Oļģertu Kroderu. Viņš dzīvoja teātrī, strādāja, ēda "Rātes vārtos", modās, kad modās, un bija teātrī.

Tagad viņa istabiņā notiekot mēģinājumi, un "Krodera pirmdienas" abi vadītāji - Vilis Daudziņš un Artūrs Skrastiņš - tur bija ielaisti pārģērbties. Viņi apgalvoja, ka Krodera gars tur esot varen sprigans. Atliek ticēt.

Krodera fonds vāc ziedojumus, lai Valmierā būtu piemineklis Kroderam. Nez, ko viņš pats teiktu - vajag viņam pieminekli? Vai labāk "draugu ballīti", kā ik pa laikam tika nosaukta ceremonija ar balvas pasniegšanu. Varbūt vajag abus, bet varbūt viņam joprojām interesē, kas notiek latviešu teātrī un vai tur ir kāds tikpat "egoistisks un asprātīgs" kā viņš (citāts no Annas Heinrihsones).

Nav jau tā, ka tikai joki plēsti un pikantās Krodera asprātības citētas. Tā nav. Uz tiem pavisam nopietnajiem jautājumiem videointrevijās bija jāatbild 12 nominantiem. Tas plašākais publikai tiek slēpts, kā tad notiek tā nominantu sarakstu stādīšana un svītrošana, strīdi un balsošana, bet rezultāts šogad ir tāds, ka Krodera balvu (pašas balvas autors - Aivars Vilipsōns) šogad saņēma scenogrāfe Monika Pormale.

Viņa atzina - "ja būtu aktrise, tad apraudātos (ko gandrīz izdarījusi); ja būtu teātra zinātniece, tad, visticamāk, pateiktu ko gudru  (ko pēc tam varētu citēt); bet tagad"... Tagad viņai droši vien vēl daudzas dienas būs jādomā, ko vajadzēja pateikt, jo viņa to uzskata par savu nozīmīgāko apbalvojumu. Turēsim pie vārda - kad būs kādas daudzas pārdomu dienas pagājušas, aicināsim studijā izrunāt.

Bet tagad par tiem jautājumiem. Piemēram, "kāpēc Baibiņa ielēca Daugavā?". Varbūt tas arī nav tik tieši un nopietni domāts, bet "kam tev vajadzīgs teātris?" - gan.

Un, izrādās, teātris ir ne tikai ideālā darbavieta, ne tikai spēles un katarses vieta, ne tikai ekskluzīva iespēja, bet arī vieta, kur pašam uzdot lielos jautājumus biežāk, nekā dzīvojot ikdienas dzīvi. Arī skatītājiem droši vien lielo jautājumu dēļ ir vajadzīgs teātris. Ne tikai, protams.

Jā, vēl jānosauc tie pārējie 11 nominanti, kuri droši vien katrs būtu pelnījuši pa kroderiskai balvai: aktrises Dace Eversa, Inese Kučinska  un Guna Zariņa, aktieri Andris Keišs, Juris Žagars un Ģirts Krūmiņš, teātra zinātniece Ieva Struka, režisori Gatis Šmits un Vladislavs Nastavševs, kostīmu māksliniece Anna Heinrihsone un grimētāja Sarmīte Balode.

Otrā Krodera pirmdiena ir pagājusi. Kāda būs nākamā pēc gada? Vai kroderiskais gars piedāvās jaunas ballītes un nopietnības idejas? Un neaizmirstiet, ka Krodera piemineklim ir iespējams ziedot.

P.S. Valsis uz skatuves arī bija…

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Ārpus ētera
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti