Arturs Vaiders: Arī aptauja ir spēle

Katra gada beigās pār sporta fanu galvām gāžas dažādu aptauju un nomināciju lavīna. Ir taču patīkamāk, ja zem eglītes līdzās dāvanu maisam "guļ" arī populārais sportists, labākais vieglatlēts, jaunā zvaigzne... Atšķirībā no skrejceliņa vai laukuma, te visu izšķir nevis sekundes vai punkti, bet žūrijas, ekspertu vai fanu subjektīvais balsojums, kas beigu beigās rezultējas arī kaut cik objektīvā iznākumā.

Nesen savus laureātus paziņoja basketbolisti, un publiskajā telpā tas jau radījis zināmu viļņošanos. Par labāko basketbolistu ir nosaukts Jānis Strēlnieks. Kā tā? Kāpēc Strēlnieks? Kas viņš tāds? Kurš viņu zina Amerikā? Patiešām, Amerikā viņu visdrīzāk zina tikai tur mītošie latvieši un arī ne visi. Atšķirībā no Kristapa Porziņģa, par kuru tagad runā ne tikai Amerikā. Runā tādi vīri kā Dirks Novickis, Karmelo Entonijs, Kobe Baients,  Huans Kalderons...

Taču šoreiz būšu LBS pusē un uzskatu, ka Strēlnieks par sniegumu visa 2015.gada garumā, par ieguldījumu Latvijas basketbolā tieši 2015.gadā patiešām ir godam nopelnījis šo titulu.

Viņš rādīja un turpina rādīt labu sniegumu Bambergas klubā gan Bundeslīgā, gan Eirolīgā un bija viens no Latvijas izlases stabilajiem balstiem Eiropas čempionāta finālturnīrā, kur, kā zināms, mūsējie ieguva astoto vietu. Tādējādi saglabājot teorētiskas izredzes spēlēt olimpiskajā kvalifikācijā.

Savukārt Porziņģis līdz aptaujai bija lieliski nospēlējis vien kādas 15 spēles NBA. Jā, tā ir pasaules spēcīgākā basketbola līga, viens no pasaules sporta ietekmīgākajiem brendiem, taču par dažām lieliskām spēlēm pieminekli vēl neceļ.

Basketbols atšķirībā, teiksim, no šķēpa mešanas, kur ar vienu raidījumu vari tikt iecelts saulītē, ir komandas spēle un visupirms vērtē kopā ar cīņubiedriem sasniegto. Un visas sezonas garumā. Kristapam pirms došanās pāri okeānam Seviļas klubā bija gani labi individuālie rādītāji, taču komandai ar to bija par maz, lai kaut vai Spānijā spēlētu vadošās lomas. Savukārt, gatavojoties debijai NBA, Latvijas izlasei šoreiz viņš nepalīdzēja, un vērtēšanā tas tomēr bija mīnuss. Pat atzīstot, kas nākotnes griezumā šāds solis bija pareizs, ko parāda arī spožais sniegums pirmajās spēlēs.

Atliek cerēt, ka Latvija spēlēs olimpiskajā kvalifikācijā, ka tad klāt būs ne vien Strēlnieks, bet arī Porziņģis, abi brāļi Bertāni, Siliņš, Šmits. Un tad Latvijas visiem parādīs, kas esam par spēku. Tad arī Rio nebūs nereāls sapnis. Taču šobrīd ir tā, kā ir.

Bez balvām nepaliks arī Porziņģis un viņa ģimene. Ļoti iespējams, ka Gada balvā sportā viņš nopelnīs uzlecošās zvaigznes titulu, bet labākā sportista balva visdrīzāk tomēr izpaliks. Bet visa karjera un uzvaras dažādās nominācijās vēl priekšā!

21.decembrī tiks paziņots arī 2015.gada Latvijas labākais futbolists. Ekspertu balsošana gan jau ir beigusies. Bija četri kandidāti - vārtsargs Andris Vaņins, aizsargi Kaspars Gorkšs un Kaspars Dubra un pussargs Deniss Rakels.

Uzreiz pateikšu, ka es nobalsoju par Andri Vaņinu. Turpmāk nopamatošu arī kāpēc.

Jā, jēkabpilietis Deniss Rakels pēdējā laikā itin spoži un rezultatīvi spēlē Polijas ''Ektraklassa'' klubā "Cracovia". Vinam šis ir labākais gads karjerā. Taču tā ir tikai ''Ekstraklassa'', kur ne tik sen rezultatīvi bija gan Artjoms Rudņevs, gan Eduards Višņakovs, kuriem šobrīd spēle nebūt nesokas. Cerams, ka, nokļūstot spēcīgākā čempionātā, Deniss būs mācījies no viņu kļūdām, tās neatkārtos un nepazudīs uz rezervistu soliņa. Arī Latvijas izlasē sniegums nav bijis stabils. Labi stabils.

Kaspars Dubra kļuvis par Baltkrievijas čempionu un ar BATE itin sekmīgi spēlē Čempionu līgā. Labākā spēle bija pret AS "Roma", taču tālāko patraucēja trauma. Arī Dubram aizvadītais gads ir viens no sekmīgākajiem karjerā. Varbūt pat sekmīgākais, jo tika pie spēlēšanas Čempionu līgā.

Kaspars Gorkšs atradis darbu Čehijā, Latvijas izlasē kā allaž bijis kā serde, taču sezonas gaitā sniegums nav bijis pārliecinošs un šobrīd valstsvienības aizsardzībai ir patālu no vēlamā. Var droši teikt, ka Kasparam aizvadītais gads nebija tas labākais. Uzņemtā filma par viņu noskaņojumu daudz neuzlaboja.

Jā, reizēm arī Andris Vaņins izlasē pieļāvis pa kļūdai, tomēr biežāk ir labojis laukuma spēlētāju kļūdas. Viņš ir stabils "Sion" pamatvārtsargs un Eiropas līgā ir aizvadījis vairākas ļoti labas spēles. Īpaši pret "Liverpool".

Lielā mērā pateicoties Latvijas izlases vārtsarga meistarībai, "Sion" pārvarēja grupu turnīra barjeru un spēlēs sešpadsmitdaļfinālā. Tieši pārliecinošais sniegums Eiropas līgā un stabilitāte visa gada garumā nosver svaru kausus par labu ilūkstietim  Andrim Vaņinam. Viņam aizvadītais gads, ņemot vērā debiju Eiropas līgas grupu turnīra fāzē, ir viens no labākajiem karjerā.

Taču aptaujas ir subjektīvas un citiem var būt arī atšķirīgs viedoklis. Beigās virsroku ņems vairākums. Respektēsim. Tas jāpatur prātā ikvienam, kura viedoklis nesakrīt ar aptaujas iznākumu. Jārespektē LBS izvēle. Tāpat kā žūrijas izvēle Gada balvā sportā. Jo katra aptauja ir arī sava veida spēle, kurā trīspunktnieki ne vienmēr krīt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ārpus ētera

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti