12.Saeimas sapņi: Nacionālā apvienība jeb valstsnācijas glābēji

Siltais gaidīšanas laiks ir klāt! Mazāk kā pēc mēneša dosimies pie vēlēšanu urnām, lai tajās samestu savus mīļākos partiju sarakstus. Nekad iepriekš neesmu balsojusi tik atbildīgi, kā to darīšu šoreiz, – esmu nolēmusi izlasīt visu partiju priekšvēlēšanu programmas, kā arī sabiedrības izglītošanas nolūkos publicēt nelielu domrakstu par tām konkrētā secībā. Secība nav izvēlēta nejauši, un tās izveides princips Jums ir vai nu jāuzmin, vai arī jāizdomā, un veiksmīgākajam pienāksies ne tikai liels gods, bet arī balva.

Kad sāku lasīt Nacionālās apvienības "„Visu Latvijai!” – „Tēvzemei un brīvībai"/LNNK” (NA) programmu, tā jau likās kaut kur redzēta. Tas manī neradīja nekādas aizdomas, jo revolucionāru un vēl nebijušu programmu vispār ir grūti izveidot. Bet, kad tiku līdz vietai, kur viņi apgalvo, ka jāsamazina summa, kas jāinvestē Latvijā, lai dabūtu uzturēšanās atļauju, sapratu, ka kaut kas nav labi. Tad secināju, ka tā nemaz nav NA programma, bet es vēlreiz lasu „Vienoti Latvijai” jeb Premjerlīgas programmu. Punkts viens – cik tomēr labi, ka visi politiķi nav vienādi un ir dažas lietas, pēc kā viņus var atšķirt! Punkts divi – vajadzētu ieviest tādu likumu, ka katrs vārds drīkst būt izmantots tikai vienas partijas nosaukumā, lai nesajūk.

Bet nu pie īstās NA programmas.Vēl nesākot lasīt programmu, bet tikai apskatot www.cvk.lv pieejamo informāciju, jau esmu šokēta – trīs kandidāti nav norādījuši tautību. Tas nebūtu nekas īpašs – arī citu partiju sakarstos ir ļaudis, kas nav to norādījuši. Bet tie taču ir NA! Tie paši NA, kas skubināja, ka pasē vajadzētu rakstīt tautību, bet tagad, pavei, pat kandidējot Saeimā, to nenorāda.

Viens no svarīgākajiem NA uzdevumiem būšot mazināt nevienlīdzību. To paredzēts darīt, ieviešot progresīvo ienākuma nodokli. Tā ir laba ziņa – ir vismaz viens jautājums, kurā NA varētu vienoties ar „Saskaņu”.

NA nav paslinkojuši un uzrakstījuši arī kaut ko par drošību un ārlietām. Te sākas interesantas lietas. Piemēram, paredzēts katrā pašvaldībā izveidot Zemessardzes vienību, kas būtu apmācīta un apgādāta tā, lai draudu gadījumā tā varētu rīkoties patstāvīgi. Tas ir varens mērķis.

To es gribētu redzēt, kā, piemēram, Baltinavas novadā kaut ko tādu varētu izveidot. Ticu, ka arī šie trīs zemessargi varētu rīkoties patstāvīgi (t.i. – uz savu roku), bet jāatceras, ka „patstāvīgi” un „veiksmīgi” nav sinonīmi.

Man acīs iedegas sarkanas lampiņas, kad redzu, ka arī norādīts, kādam jābūt kārtīgam Latvijas iedzīvotājam. Vai es izturēšu testu? Jāmēģina! „ Latvijas iedzīvotājus vieno cieņa pret Latvijas valsti, latviešu valoda un kultūra...” – tas tā kā būtu, jo trīs nosauktās vērtības man ir svarīgas. Īstena Latvijas iedzīvotāja apraksts turpinās: „...un kopīgs mērķis kļūt par bērniem draudzīgāko valsti”. Ko? Man nav nekas pret bērniem, un es saprotu, ka, ja  ātri netiks uzlabota demogrāfiskā situācija, tad vecumdienās es pārtikšu no skudrām un bērza tāss, un, ja bērns nav pilnīgs niķu murskulis, es pat varu būt diezgan draudzīga. Pieļauju, ka „bērniem draudzīgs” nav domāts cilvēks, kas katram bērnam uz ielas prasa: „Kā sviežas? Varu kaut kā palīdzēt?”. NA iepriekš savā programmā solījuši palielināt bērnu pabalstus, piešķirt skolā brīvpusdienas un atvieglot mājokļa iegādi – tas, cik, noprotu, ir tā draudzība pret bērniem.

Man pietiktu, ja demogrāfijas veicināšanas pasākumi novestu pie pozitīvām izmaiņām, un man vienalga, vai ar to kļūstam par bērniem visdraudzīgāko valsti pasaulē. Līdz ar to jāsecina, ka mani nevar uzskatīt par kārtīgu Latvijas iedzīvotāju.

NA ierosina, ka ir jāatņem pilsonība naturalizētajiem ļaudīm gadījumā, ja viņi pārkāpj svinīgo solījumu, kas dots, iegūstot pilsonību. Ideja varētu šķist brīnišķīga, bet pirms tam jāizlasa svinīgā solījuma teksts. Ja es būtu naturalizēta, tad man uz līdzenas vietas pilsonība būtu jāatņem, jo solījumā iekļauta arī apņemšanās godprātīgi pildīt Latvijas Republikas Satversmi un likumus. Kurš cilvēks, kas vecāks par pieciem gadiem, nekad nav pārkāpis likumu? Es perosnīgi nepazīstu nevienu tādu cilvēku. Nezinu, varbūt tas nozīmē, ka man apkārt ir vieni vienīgi traki gangsteri.

NA ir vienīgā partija, kas savā priekšvēlēšanu programmā piemin kādu konkrētu celtni. Jaunā koncertzāle? Nē. Rekonstruēts stadions!  Deju svētkiem jānotiek rekonstruētā stadionā. Tā kā „Saskaņa” gribēja, lai valdība kļūst par lielāko pasūtītāju, tad varbūt Ušakovs varētu pasūtīt to stadionu.  Ko es to „Saskaņu” sienu klāt? Man vienkārši patīk meklēt lietas, par kurām varētu vienoties šķietami nesamierināmi pretinieki un beigās varbūt kopā uzspēlēt hokeju. Tā kā NA piemin, ka stadions varētu arī uzņemt lielus sporta pasākumus, tad to hokeju varētu spēlēt tajā pašā stadionā. Un tas arī noderēs gadījumam, ja beigās Krievijai aizliegtu rīkot Pasaules čempionātu futbolā 2018. gadā, un fiksi būs jāizdomā kaut kas cits.

Būtiskākās izmaiņās, ko NA paredzējuši izglītībā - visās skolās Latgalē būs iespēja apgūt latgaliešu rakstu valodu. Tā kā es nespēju iedomāties, kur tiks atrasti skolotāji, kas šajās visās Latgales skolās arī to valodu mācīs, tad pieņemu, ka NA ir domājuši iespēju apgūt latgaliešu rakstu valodu pašmācības ceļā. Bet tad laikam tās nav nekādas izmaiņas, jo jau tagad iespēja apgūt latgaliešu valodu pašmācības ceļā ir ikvienam.

Mani personīgi aizkustina NA ieplanotā atbalsta sistēma Latvijas medijiem. Visvairāk es gribētu zināt, kāds atbalsts tiktu izrādīts hipotētiskam Latvijas medijam, ja tas tiktu apķīlāts, jo uz to būtu apvainojies kāds hipotētisks NA ziedotājs par to, ka hipotētiskais medijs uzrakstījis nesmuku rakstu par hipotētisko ziedotāju.

Kopumā NA programma ir tieši tāda kā gaidīts – demogrāfija, patriotisms un zemessardzes glorifikācija. Mans ieteikums partijai? Ievērot Satversmi un likumus un augstā godā turēt policistus pat tad, ja tie godīgi dara savu darbu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ārpus ētera
Ārpus ētera
Jaunākie
Interesanti