12.Saeimas sapņi: «Saskaņa» jeb 2+2=5

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Siltais gaidīšanas laiks ir klāt! Mazāk kā pēc mēneša dosimies pie vēlēšanu urnām, lai tajās samestu savus mīļākos partiju sarakstus. Nekad iepriekš neesmu balsojusi tik atbildīgi, kā to darīšu šoreiz, – esmu nolēmusi izlasīt visu partiju priekšvēlēšanu programmas, kā arī sabiedrības izglītošanas nolūkos publicēt nelielu domrakstu par tām konkrētā secībā. Secība nav izvēlēta nejauši, un tās izveides princips Jums ir vai nu jāuzmin, vai arī jāizdomā, un veiksmīgākajam pienāksies ne tikai liels gods, bet arī balva.

Par sociāldemokrātisko dēvētā partija „Saskaņa” visvairāk no visām pārdzīvo par šobrīd notiekošo, tāpēc viņu programmā ir visgarākais ievads par to, cik šausmīga ir dzīve. Piemēram, atklāts, ka sabiedrības sašķeltība radījusi iespēju varas monopolam un visatļautībai. Jā, piekrītu. Sevišķi labi to var redzēt Rīgas domē.

Tālāk tiek piesaukta lejupejoša spirāle, pa kuru tagad viss aiziet grīstē. Kā piemērs minēts tas, ka pēdējo gadu laikā dramatiski samazinājies iekšzemes kopprodukts (IKP) un iedzīvotāju ienākumi. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 2010.gadā vidējā alga „uz rokas” bija 450 eiro, 2013.gadā – 516 eiro. "Eurostat" ziņo, ka 2010.gadā Latvijā IKP uz vienu iedzīvotāju bija 55% no vidējā Eiropas Savienības līmeņa, 2013.gadā tas bija sasniedzis 67%. Tiešām dramatisks samazinājums!

Nākamreiz es „Saskaņai” ieteiktu drīzāk mētāties ar tādām frāzēm kā „Viss ir slikti”, „Dzīve ir ērkšķu bedre”, jo šos apgalvojumus nebūtu tik vienkārši apgāzt.

Tiesa, es arī nebrīnītos, ja viņi tiešām domātu, ka, piemēram, 516 ir mazāk nekā 450. Datos, ko viņi paši iesnieguši Centrālajai vēlēšanu komisijā (www.cvk.lv) atrodami šādi tādi brīnumi. Piekodināts, ka jānorāda skaidrās naudas uzkrājumi, ja tie ir lielāki par 700 eiro. Sergejs Dolgopolovs pārcentīgi atklāj, ka ir uzkrājis 697 eiro un 21 centu (tas ir mazāk nekā 700 eiro). Bet parādsaistības jānorāda tādā gadījumā, ja tās pārsniedz 20 minimālo mēnešalgu apjomu. Tas tāpēc, lai izvairītos no milzīgiem un bezjēdzīgiem sarakstiem ar katru uz parāda paņemto aliņu. Jānis Ādamsons norādījis, ka ir parādā 2000 eiro. Ja 2000 eiro (parāds) izdala ar 20 (minimālo mēnešalgu skaits), sanāk 100 eiro. Latvijā minimālā alga no 2014.gada 1.janvāra ir 320 eiro.

Man jāsecina, ka „Saskaņa” vai nu nav sevišķi lielā sajūsmā par eksaktajām zinātnēm, vai arī ir pārklausījušies „Radiohead” albumu „2+2=5”.

Sociāldemokrātiskajās partijas „Saskaņa” programmā norādīti divi galvenie mērķi: valsts aktīva līdzdalība ekonomikā un taisnīgāka nodokļu sistēma.

Valsts aktīva līdzdalība nozīmē, pirmkārt, visvisādu fondu izveidi un daudzināšanu, kā arī to, ka valdībai esot jākļūst par lielāko pasūtītāju. Nu, valsts pasūtīja un dabūja Nacionālo bibliotēku. Kaut kā nemanīju, ka Nils Ušakovs būtu baigā sajūsmā par šo pasūtījumu. Protams, ja viņš sajūsmu pauž, bibliotēkas ēku salīdzinot ar "Maximu", tad ņemu savu vārdus atpakaļ.

Vispār kaut kā jocīgi šķiet par mērķi uzstādīt naudas tērēšanu. Nu, man tāds mēdz būt tikai tad, kad braucu prom no ārzemēm un saujā palikusi vietējā sīknauda, kas steidzīgi jānotriec šķiltavās un tonikā.

Kaut kā jēdzīgāk liktos izdomāt, kas Latvijai ir nepieciešams, un tad priecīgi secināt: „Pavei, mums te tieši ir nauda, ko gribējām uzsist gaisā!”

Mani nedaudz biedē solījums celt minimālās algas. Tā kā Jānis Ādamsons domā, ka minimālā alga Latvijā nav lielāka par 100 eiro, tad izklausās nenormāli viegli. Tiesa, varam attapties situācijā, kad minimālās algas „palielinātas” no 100 eiro uz, teiksim, 150 eiro. Jānis Ādamsons būtu gandarīts, bet tie ļaudis, kas tagad jau kar zobus vadzī, vispār paliktu bez zobiem.

Otrs galvenais „Saskaņas” mērķis ir ieviest taisnīgāku nodokļu sistēmu, kas sevī ietvertu t.s. Robina Huda jeb progresivitātes principu – bagātie maksā lielākus nodokļus nekā tie, kam ir mazi ienākumi. Lai tā būtu, bet tad lai to sistēmu izstrādā kāds, kurš māk rēķināt.

Ir plāns ieviest lielus nodokļus arī luksusa precēm, bet ar to jābūt uzmanīgam, lai luksusa preču sarakstā neiekļauj Ušakova balto džipu.

Visvairāk šajā programmā mani aizkustināja ierosinājums daļu iedzīvotāju ienākuma nodokli atdot pašvaldībām, lai veicinātu to ieinteresētību darba vietu radīšanā. Punkts viens – vai šāds punkts būtu programmā, ja Nils Ušakovs nebūtu Rīgas mērs? Punkts divi – vai tas nozīmē, ka līdz šīm Rīgas mēra kungs nav bijis ieinteresēts darba vietu radīšanā?

Par aizsardzību vai enerģētisko neatkarību, protams, ne vārda.

Mans ieteikums? Ja Ušakovs jau ir bijis Maskavā aizlūgt par šprotēm, tad neko neiesaku, bet, ja vēl nav bijis, tad iesaku lūgšanās procedūru sākt ar Braiena Adamsa dziesmu „Everything I do (I do it for you)”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti