Kultūra / Tautas māksla
No tautas dančiem līdz trimdas rokmūzikai – ārzemēs dzīvojošie latvieši muzicē priekam
Latviešiem muzicēšana netiek atstāta novārtā, arī dzīvojot ārpus Latvijas. To raidījumā "Globālais latvietis" apliecina Zigurds Šusters no Birmingemas un Anna Wohl no Edinburgas Skotijā, Mārtiņš Īstais no Birmingemas, Stokholmas spēlmaņu runas sieva Signe Rirdance, Eslingenas orķestra pārstāve Liene Barons un Rinalds Maksimovs no "2x2" nometnē tapušās grupas "Dzelonis". Viņi ir tikai daži no aktīvajiem diasporas muzikantiem.
Iznācis apjomīgs pētījums par suitu cimdiem
Spilgti, krāšņi, rakstu rakstiem izrakstīti – tādi ir suitiem raksturīgie cimdi, kas atšķiras no citviet Latvijā tapušajiem. Lai apzinātu šo bagāto kultūrvēsturisko mantojumu, līdz šim apzinātais izdots apjomīgā pētījumā, kas ir noderīgs ne tikai pētniekiem, bet arī tiem, kuri vēlas adīt.
Krāslavas novada Šķaunē veido maskas «čigānos» iešanai
Ziemassvētku gaidīšanas laikā Latvijas–Baltkrievijas pierobežā – Šķaunes ciemā – vietējie iedzīvotāji kopā ar folkloras speciālisti mācījās veidot tradicionālās sejas maskas. Latviešu folklorā maskas un to visdažādākie tēli simbolizē senču garus, nes pārticību un attīra no visa ļaunā. Turklāt došanos pie kaimiņiem tēlu veidolā ar dziesmām un ticējumiem Latgalē lielākoties dēvē par "čigānos" iešanu, nevis budēļiem.
«Dulli uz deju». Tautas deju ansamblim «Teiksma» – 75
Ar vērienīgu deju uzvedumu "Trejdeviņas spēles" nedēļas nogalē Ķīpsalas hallē 75. jubileju atzīmēja tautas deju ansamblis "Teiksma". Horeogrāfa Jāņa Ērgļa, režisora Reiņa Suhanova un komponista Jura Vaivoda veidotā stāstā par skatuves dejas rašanos piedalījās visu paaudžu "Teiksmas" dejotāji.
Diasporas amatierteātri pulcējas Birmingemā
Otrajā lielākajā Lielbritānijas pilsētā – Birmingemā – nupat kā norisinājās diasporas amatierteātru festivāls "Starp 5 salām", kur piedalījās 10 amatierteātru pārstāvji no piecām valstīm. Festivālā gan ne tikai spēlēja teātri, bet arī pietika dažādu citu māksliniecisku un sportisku aktivitāšu.
Tautas deju ansamblis «Teiksma» 75. jubilejā radījis uzvedumu «Trejdeviņas spēles»
Kā rodas deja? Uz šo jautājumu ar spēlēšanos, ālēšanos, prieku, dzīvo mūziku un meistarīgu dejotprasmi 75 gadu jubilejas uzvedumā "Trejdeviņas spēles" atbildēs tautas deju ansamblis "Teiksma". Uzvedums skatītājus priecēs 10. decembrī pulksten 18.00 Ķīpsalas hallē. Radošā komanda – horeogrāfs Jānis Ērglis, režisors ­Reinis Suhanovs un komponists Juris Vaivods, informēja Tautas deju ansambļa (TDA) "Teiksma" pārstāvji.
FOTO: Festivāls «Jūras bize» liedagā pulcē 600 tautas deju dejotāju
Sestdien, 27. augustā, Jaundubultu–Pumpuru pludmalē norisinājās festivāls dejotājiem "Jūras bize", kas liedagā pulcēja 35 tautas deju kolektīvus no Latvijas pilsētām un novadiem. "Jūras krastā tika izdejota garākā tautas deja, tuvojoties saulrietam, norisinājās "Baltā pelde"," informēja organizatori.
Vai zini, cik aizraujoša ir steļļu vēsture?
Miniens, švirkstiens, pievilciens vai sitiens! Atminējums – aužamie stāvi, kangas, strelles jeb stelles, kas ir biežāk lietotais nosaukums mūsdienās. Tātad – tas ir rīks auduma veidošanai. Latvijā ar rokām aužamo steļļu attīstība gadsimtu laika plūdumā ir ievērojama gan to izskatā, gan arī aušanas iespēju ziņā.
Mežaparka estrādē koncertuzvedums «Dziesma dejo, deja skan» pulcēs vairāk nekā 6000 dalībnieku
Kora mūzikas izpildījumu papildina deja, bet dejotāju uzburto stāstu bagātina koris. 5. un 6. augustā Mežaparka Lielajā estrādē norisināsies vērienīgs notikums, kurā nebijušā formā savienosies divas tradīcijas – dziesma un deja. Koncertuzvedumā "Dziesma dejo, deja skan" pulcēsies vairāk nekā 6000 dalībnieku no Latvijas un ārvalstīm. Dalībnieki demonstrēs gan labi pazīstamu repertuāru, gan speciāli šim notikumam veidotu jaunradi.
Ar izstādi Vecpiebalgā rosina darināt tradīcijām atbilstošus latviešu tautas tērpus
Nodomā veicināt tradīcijām atbilstošu latviešu tautas tērpu darināšanu pasniegta Voldemāra Cīruļa piemiņas balva. Latviešu tautas tērpu izstādē–konkursā laurus guva Limbažu tautas lietišķās mākslas studijas "Dzilna" dalībnieces, kuras prasmīgi darinājušas darba ģērbus. Ar godalgu un atzinību izcelts arī citu autoru veikums.  
Divu tradīciju apvienojums – top koncertuzvedums «Dziesma dejo. Deja skan»
5. un 6. augustā Mežaparka Lielajā estrādē norisināsies vērienīgs notikums "Dziesma dejo. Deja skan", kurā nebijušā formā savienosies divas tradīcijas – dziesma un deja. Doma par koncertuzvedumu gaisā virmojusi jau sen, saka horeogrāfs Agris Daņiļevičs Latvijas Radio raidījumā "Kultūras rondo" un atklāj, ka abi ar diriģentu Mārtiņu Klišānu uzveduma veidošanai piekrituši uzreiz.
Katrs sēlis ir tradīcijas nesējs. Sēlpils pagastā notiek dziesmu un deju svētki «Sēlija rotā»
Jēkabpils novada Sēlpils pagasta Zvejnieklīcī 23. jūlijā notiek VIII Dziesmu un deju svētki "Sēlija rotā", turpinot kopt par tradīciju kļuvušo kopā sanākšanas, sadziedāšanās un mākslas radīšanas procesu Sēlijā. Dziesmu un deju svētki "Sēlija rotā" vienkopus pulcēs ap 1000 tautas mākslas un nemateriālā kultūras mantojuma kopējus – koru dziedātājus, dejotājus, folkloras kopu, vokālo ansambļu un pūtēju orķestru dalībniekus no Augšdaugavas, Aizkraukles un Jēkabpils novada.
Valmieras novadā sesto reizi notiks Pasaules koklētāju nometne
Šovasar jau sesto reizi Valmieras novadā tiks organizēta Pasaules koklētāju nometne sadarbībā ar virtuozo latviešu etnogrāfiskās kokles spēlētāju Laimu Jansoni. Piedāvājot bagātīgu vienas dienas programmu ar sadziedāšanos un dančiem noslēgumā, koklētāji šogad tiksies Kocēnos.
Glabājot stāstus un tradīcijas, Kuldīgā tapusi teiku taka
Kuldīgā ir takas, vietas un leģendas, kuras vecmāmiņas ierādīja mazbērniem, stāstot par notikumiem un teiku varoņiem. Lai stāsti neizzustu un saglabātos stāstīšanas tradīcijas, kuldīdznieki nolēmuši izveidot Kuldīgas teiku taku, kur stāstnieku valodā atdzīvojas romantiski un traģiski mīlas stāsti, arī ģimeņu likteņi un mītiski nostāsti. Pirmā iepazīšanās ar to notika festivālā “Baltica”. 
FOTO: Folkloras festivāls «Baltica» pieskandina Siguldas novadu
Starptautiskais folkloras festivāls "Baltica" norit pilnā sparā. 8. jūlijā tika pieskandināta, piedziedāta un piespēlēta Rīga, savukārt 7. jūlijā viss Siguldas novads un leģendārā festivāla "Baltica" atklāšanas svētku norises vieta – Turaidas muzejrezervāta Dziesmu dārzs un Dainu kalns.
Spēlēšanās un tradicionālās kultūras smalkums. Sācies folkloras festivāls «Baltica 2022»
Piecu dienu garumā folkloras svētkus svin starptautiskais festivāls "Baltica 2022". 6. jūlijā Rīgas Latviešu biedrības namā atklāta izstāde "Saimes galds", ievadot turpmākās norises. 7. jūlija vakarā Siguldas novadā notiks festivāla svinīgā atklāšana, līdz svētdienas vakarā fināldziesmas izskanēs Talsos. Ar moto "Nāc ar mani spēlēties" vairāk nekā 250 folkloras kopas un etnogrāfiskie ansambļi tiksies dažādos koncertos, notikumos un aktivitātēs.
Dialogā ar tradīciju. Latvijā skanēs folkloras festivāls «Baltica»
Priekšplānā ceļot tēmu "Spēle", no 6. līdz 10. jūlijam notiks starptautiskais folkloras festivāls "Baltica". Atklāšanas koncerts skanēs 7. jūlijā Turaidas muzejrezervātā, un, kā sola šī notikuma režisore Anda Skuja, tas būs krāšņs un daudzveidīgs. Festivāla rīkotāji pieļauj, ka pēc diviem pandēmijas gadiem, kas nereti pavadīti nošķirtībā, sabiedrībai atkal būs interese un vajadzība apzināt mūsu tradīcijas, valodu un dziesmas.
Deju lieluzvedumā Minesotā izdejo Latvijas novadus
Ar milzu saviļņojumu un emocionālu pacēlumu sestdien vakarā Sentpolā, Minesotas štatā ASV, izdejots viens no svarīgākajiem Amerikas latviešu dziesmu un deju svētku pasākumiem – deju lieluzvedums.
Kokļu dienā Brīvdabas muzejā saspēlējas lieli un mazi koklētāji
Noguruši no ilgajiem mēģinājumiem vienatnē vai tiešsaistē kovida dēļ, šodien viņi kopā būšanu un spēlēšanas prieku izbaudīja kā nekad iepriekš. Pēc vairāku gadu pārtraukuma Latvijas etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā šodien atkal bija Kokļu diena. Un lieli un mazi koklētāji no Pierīgas reģiona spēlēja tautas dziesmas un mūsdienu skaņdarbus.
Svarīgākais šobrīd