Ziņu analīze
«Iesprūduši tiesās»: Garākā tiesvedība Latvijā ilgst 30 gadus
Kamēr vidējie kriminālprocesu izskatīšanas termiņi Latvijas tiesās ar katru gadu uzlabojas un šobrīd pirmajā instancē pie tiesas sprieduma iespējams tikt pat pusgada laikā, atsevišķu kategoriju lietas iesprūst tiesās uz gadiem. Ir lieta, kas pirmās instances tiesā atrodas 30 gadus. Lai uzzinātu ko vairāk, Latvijas Radio devās uz Alūksni.
«Aizliegtais paņēmiens» šķetina «būvnieku karteli»: kā neredzēja iespējamo krāpšanos Mežaparka estrādes iepirkumos?
Mežaparka Lielā estrāde, kas Rīgai izmaksāja aptuveni 100 miljonus eiro, ir viens no redzamākajiem “būvnieku karteļa” lietas objektiem, par kuru, iespējams, bija uzņēmēju vienošanās. LTV raidījums “Aizliegtais paņēmiens” ielūkojās kontroltāmju un faktisko izmaksu nesakritībās, kā arī uzklausīja būvniecības tāmju eksperta secinājumus par iespējamiem sadārdzinājumiem attiecībā uz darba samaksu, betona un griestu izmaksām Mežaparka Lielajā estrādē.
«Esam spiesti!» – «Latvenergo» lūdz klientus maksāt vairāk, nekā paredz līgums
Rekordlielā cenu kāpuma dēļ elektrības tirgotāji, kuri agrāk noslēguši ilgtermiņa līgumus ar klientiem, bieži vien ir spiesti pārdot elektroenerģiju, ciešot zaudējumus. Tuvākajos mēnešos redzēsim bankrotus, prognozē “Latvenergo”. Starp citu, bijušais monopols jau pats vēršas pie dažiem klientiem ar lūgumu izprast situāciju un maksāt vairāk, nekā teikts līgumā, ziņo RUS.LSM.lv.
«Latvija atbalsta ārzemju aģentus» – Saeimas deputātu tikšanās ierakstu ar viltus Volkovu izmanto Krievijas televīzijā
Dienasgaismu ieraudzījis sarunas ieraksts starp Saeimas Ārlietu komisijas deputātiem un viltvārdi, kurš izlikās par Kremļa opozicionāra Alekseja Navaļnija kolēģi Leonīdu Volkovu. Saruna notika pavasarī, bet tās fragmentu publicēja dažas nedēļas pirms nākamnedēļ gaidāmajām Krievijas valsts domes vēlēšanām. To steigšus popularizēja Krievijas televīzijas kanāli, lai dramatiskā ziņu sižetā Latviju apvainotu “ārzemju aģentu” atbalstīšanā un apgalvotu, ka Latvijā “Sputņik V” vakcīnas uzskata par glābiņu pret Covid-19.
«Šašliki Mangaļos» (ne)tiek pārdoti, un nevajag par to rakstīt
Šašliku ēstuve Mangaļos, kuru daudzi dēvē par leģendāru un vecāko Rīgā, kā jau rakstījuši plašsaziņas līdzekļi, tiek pārdota. Vai arī netiek pārdota. Rus.lsm.lv devās uz Mežaparka nomali un aprunājās ar šašliku ēstuves vadītāju Edgaru, kurš aiz letes stāv jau gandrīz 30 gadu.
Vai taisnība, ka robežsargi nav ielaiduši Latvijā 1005 cilvēkus
Vairāk nekā tūkstotis cilvēku mēģinājuši nelegāli pāriet Latvijas robežu gandrīz mēneša laikā, no 10. augusta līdz 6. septembrim, taču viņiem likts doties atpakaļ, trešdien ziņoja aģentūra LETA, atsaucoties uz robežsardzi. Patiesībā robežas Latvijas pusē neviens nezina, cik cilvēkiem likts atgriezties Baltkrievijā. Viens pārkāpējs, kas divreiz mēģinājis pāriet robežu dažādās dienās un kuram divreiz likts doties atpakaļ, robežsardzes statistikā tiek fiksēts kā divi cilvēki.
Naudas slēpšanas «laundromāti»: Kādus klientus no Arzerbaidžānas, Uzbekistānas un Krievijas apkalpojušas Latvijas bankas?
Raidījums "Atvērtie faili" turpina pētīt, kāda nauda ir plūdusi caur Latvijas bankām un kādēļ Latvijai draudēja iekļūšana finanšu nozares "pelēkajā sarakstā". Latvijas Radio rīcībā ir nonākusi informācija par vairāk nekā simt augsta riska klientu pārskaitījumiem no 2013. līdz 2018. gadam. To kopējā summa ir nepilni divi miljardi eiro, kas plūduši caur "ABLV" un citām bankām. Kādus klientus no Azerbaidžānas, Uzbekistānas un Krievijas apkalpojušas Latvijas bankas? To šķetināja "Atvērtie faili".
Čaulu kompāniju skaits Latvijā mazinājies, taču rūpals nav izskausts (precizēts) (papildināts)
Lielās naudas atmazgāšanas lietās, kurās savulaik bija iesaistījušās arī atsevišķas Latvijas bankas, nozīmīga loma ir profesionālo pakalpojumu sniedzējiem, kuri noziedzniekiem izveido simtiem čaulu kompāniju. Tādējādi viņi palīdz legalizēt noziedzīgi iegūtus līdzekļus, izvairīties no nodokļu nomaksas, kā arī slēpt patiesā labuma guvējus. Šādu kompāniju veidotāji jeb "čaulotāji" savus pakalpojumus piedāvājuši arī Latvijā. Eksperti stāsta, ka līdz ar finanšu sektora "kapitālo remontu" šādu pakalpojumu skaits gan ir mazinājies, taču tas nenozīmē, ka šī profesija Latvijā nu ir zudusi. Diemžēl – nē.
Sarūgtināti, jo neuzklausīti. Kāpēc vēlētāju aktivitāte pašvaldībās krītas?
Daļa Latvijas iedzīvotāju nedevās uz pašvaldību vēlēšanām, jo bija vīlušies deputātos. Ļaudis uzskata, ka vietvaras neieklausās viņos, to Latvijas Radio uzzināja novados, kuros iedzīvotāji aktīvi vākuši parakstus par vai pret kādas ieceres realizēšanu. Vai iedzīvotāju vēlmju ignorēšana ir iemesls zemajai balsotāju aktivitātei šovasar notikušajās pašvaldību vēlēšanās?
«Re:Check» pēta: Kā bērnu saslimstību ar Covid-19 ietekmē vīrusa delta variants?
Sociālo mediju lietotāji dalās ar aizdomām pret valdības stāstīto par Covid-19 saslimstības pieaugumu bērniem. Apgalvots, ka līdz šim bērni ar Covid-19 neslimoja, bet nu pēkšņi pirms mācību gada sākuma vīruss sācis uzbrukt skolēniem. Vai tas ir pamatoti? To vētīja pētnieciskās žurnālistikas "Re:Baltica" faktu pārbaudes projektā "Re:Check".
15 tūkstoši Covid-19 testu diennaktī vienā laboratorijā – reāli, bet ļoti grūti
Gandrīz 200 000 pret Covid-19 nevakcinēto Latvijas skolēnu tagad pārbauda katru nedēļu, un tas laboratorijām rada lielu slodzi. Kad parādījās oficiālie paziņojumi par to, ka 31. augustā apstrādāti 54 tūkstoši paraugu, sociālajos tīklos aktivizējās “kovidnoliedzēji”, kuri apgalvoja, ka tik daudz analīžu diennaktī veikt nav iespējams. Desmitiem tūkstoši testu katru diennakti – tas ir reāli, Rus.lsm.lv sacīja “E. Gulbja laboratorijas” zinātniskais direktors Dmitrijs Perminovs. Vienīgi realitāte izrādās ļoti skarba.
No «būvnieku lietas» izdalītā procesā uzņēmēju Martinsonu tiesās par izvairīšanos no nodokļiem
Tā dēvētājā būvnieku lietā, kurā tika izmeklētas aizdomas par fiktīviem darījumiem, tostarp Rīgas pašvaldības būvobjektos, ar mērķi samazināt valstij nomaksājamo nodokļu apjomu, noticis jauns pavērsiens. Latvijas Televīzijas raidījums "de facto" vēsta, ka tiesā ir nonācis no "būvnieku lietas" izdalīts process, kurā skandalozais uzņēmējs Māris Martinsons kā bijušais SIA "Moduls-Rīga" valdes loceklis sēdēs uz apsūdzēto sola aizdomās par 102 000 eiro nesamaksāšanu nodokļos un krāpšanu.
Rietumi var aiziet no Afganistānas, bet Afganistāna neaizies no Rietumiem
Talibu uzvara kļuvusi par katastrofu Rietumu politiķiem, bet tās vēl nav šī stāsta beigas. Tagad Rietumu līderiem labi jāpastrādā, lai mazinātu aiziešanas no Afganistānas sekas, uzskata domnīcas “Eiropas Reformu centrs” (Centre for European Reform, CER) eksperti un ierosina galvenos šī darba virzienus.
Latvijas «laundromāti» naudas slēpšanai. Kāda nauda plūda caur Latvijas banku kontiem?
Pirms pusotra gada Latvija par mata tiesu izspruka no finanšu nozares „pelēkā saraksta”. Latvijas Radio rīcībā tagad nonākuši dokumenti, kas paver skatu uz naudas plūsmām, kuru dēļ valstij draudēja nepatikšanas. Latvijas bankas apkalpoja gan Kremlim tuvas aprindas, gan Ukrainas, Azerbaidžānas un Uzbekistānas prezidentu sabiedrotos, kuri, visticamāk, slēpa pašu autoritāro vadoņu īpašumus. Klientu sarakstos ir arī starptautiskos naudas atmazgāšanas skandālos iesaistītas firmas. Latvijas Radio ir zināmi viņu vārdi un konkrēti naudas pārskaitījumi.
«Re:Check» pēta Covid-19 testa kociņu kaitīgumu un trešās vakcīnas devas
Izraēla sākusi piedāvāt iedzīvotājiem trešo vakcīnas pret Covid-19 devu. Kāpēc tā, un vai tas būs vajadzīgs arī Latvijā? Vai patiess ir “Facebook” populārais mīts, ka Covid-19 testa kociņi ir piesūcināti ar cilvēka veselībai kaitīgu vielu? "Re:Baltica" informē par jaunākajiem mītiem un meliem, kuri atspēkoti faktu pārbaudes projektā "Re:Check".
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt