Sadaļas Sadaļas
Ziņu analīze
Viesnīca pašizolācijai. Kā tas notiek Latvijā
“Viņi mūs ne reizi neredzēs, un mēs viņus arī ne,” par “karantīnas” viesiem saka Vecrīgas četrzvaigžņu viesnīcas “Wellton Riverside Spa Hotel” darbiniece. Īpašajiem klientiem – tiem, kas ar Covid-19 slimo vieglā formā, kā arī kontaktpersonām (kuras arī var izrādīties slimas), te paredzēti 90 numuri. Dienā, kad viesnīcu apmeklēja Rus.lsm.lv, bija aizņemti divi no tiem, lai gan lielu daļu uzturēšanās izdevumu tādiem viesiem “kovidviesnīcās” sedz valsts.
Stukāns izveido amatpersonu noziegumu izmeklēšanas prokuratūru un sola izskolot šīs jomas profesionāļus
Labāk organizēts prokuratūras darbs uzlabotu apsūdzību kvalitāti un vairotu tiesiskumu, turklāt prokuratūrai būtu ciešāk jāsadarbojas ar  izmeklēšanas iestādēm. To pēc revīzijas par problēmām ekonomisko un finanšu noziegumu izmeklēšanā secināja Valsts kontrole. Ģenerālprokurors Juris Stukāns secinājumiem piekrīt un jau ir uzsācis reformas. Ir apvienotas vairākas prokuratūras Rīgā un izveidota jauna prokuratūra, kas izmeklēs tieši amatpersonu noziegumus. Latvijas Televīzijas raidījums “De facto” vēsta, ka pieredzējuši prokurori strādāt šai struktūrā gan neraujas, tomēr Stukāns ir pārliecināts, ka pēc apmācībām jaunie kadri ar korupciju varēs cīnīties veiksmīgāk, nekā tas darīts līdz šim.
Bankrotējušās investīciju platformas «Envestio» nauda gājusi pie Tenberga, Mierkalna un Slobina firmām
No Igaunijā pērn bankrotējušās pūļa finansēšanas platformas “Envestio” aptuveni 14 miljoni eiro nonākuši līdz Latvijas uzņēmumiem. No tiem tagad tos mēģina atgūt naudu zaudējušie investori. Vairums kredītu saņēmēju ir maz zināmi. Starp pazīstamākajiem minamas personas, kas saistītas ar apsardzes biznesā reiz ietekmīgo uzņēmēju Mārtiņu Tenbergu, kokrūpnieku Uldi Mierkalnu un loģistikas jomā strādājošo Eduardu Slobinu, izpētījis LTV raidījums “De facto”.
Labklājības ministrija novēloti reaģē uz aicinājumu sargāt pansionātus no Covid-19 izplatības
Oktobrī tikai 1,6 procenti no visiem Covid-19 saslimšanas gadījumiem bija saistīti ar sociālo aprūpi, novembrī tie bija jau 7,4 procenti no visiem, bet mēnesi vēlāk to īpatsvars dubultojās un bija jau 13,4 procenti no visiem. Lai arī decembra vidū premjers izdeva rezolūciju nekavējoties rīkoties, lai ierobežotu Covid-19 izplatību pansionātos, tomēr Latvijas Televīzijas raidījuma “de facto” izpētītais liecina, ka Labklājības ministrija (LM), kas valstī atbild par sociālās aprūpes pakalpojumu sniegšanu, ar konkrētu rīcību reaģējusi vien trīs nedēļas vēlāk.
Pāris mēnešos vairāk nekā 4000 saslimušo; pansionātos nespēj apturēt Covid-19
“Neviens nebija plānojis pie sliktākā scenārija, ka tas notiks tā,” Covid-19 ielaušanos sociālās aprūpes centros raksturo Valsts sociālās aprūpes centra “Zemgale” direktors Kristaps Keišs. Jau no pērnā gada novembra beigām Covid-19 sāka lielā ātrumā izplatīties, neraugoties uz to, ka  drošības noteikumi sociālās aprūpes centriem ir ļoti stingri. 
«Hroniskais» Covid-19. Sekas jūtamas pat pēc pusgada
Arī sešus mēnešus pēc inficēšanās ar jauno koronavīrusu divām trešdaļām izveseļojušos Covid-19 pacientu, kam bija nepieciešama ārstēšanās slimnīcā, joprojām ir vismaz viens no šīs slimības simptomiem. Īpašu satraukumu rada nieru bojājumi tiem, kuriem iepriekš šādu problēmu nav bijis, liecina jauns Ķīnas zinātnieku pētījums.
Ko Krievijas varas mediji ziņo par Rietumos ražotajām vakcīnām?
Jau kopš pirmo Rietumvalstīs ražoto vakcīnu testiem Krievijas varai uzticīgie mediji aktīvi tiražē mītu, ka tās ir bīstamas, bet Eiropas Savienībā nesen sāktais vakcinācijas process – haotisks un dažādiem skandāliem apvīts. Vēstījumi, kas balstīti pārspīlējumos, citādi maldinošā un pat nepatiesā informācijā, viegli sasniedz auditoriju arī Latvijā.
Iespējams, Covid-19 uzvarējis sezonālo gripu
Fiziskā distancēšanās, maskas, dažādi ierobežojumi – šie pasākumi cīņai ar jauno koronavīrusu, spriežot pēc epidemioloģisko dienestu datiem, palīdz samazināt citu vīrusu infekciju izplatīšanos.
Vai Ilze Viņķele stāsta patiesību par «AstraZeneca» vakcīnu
Pēc bijušās veselības ministres Ilzes Viņķeles vārdiem, viens no iemesliem, kāpēc Latvija pasūtījusi kompānijas “AstraZeneca” vakcīnas pret Covid-19 maksimālo daudzumu, bijis tāds, ka pētījumā tā vienīgā no visām spējusi pārtraukt vīrusa transmisijas ķēdi. Kā parādīja “Melu detektora” pārbaude, uz jautājumu par to, vai ar vakcīnu pret Covid-19 sapotētie var ne tikai smagi neslimot paši, bet arī neinficēt citus, joprojām nav skaidras atbildes.
Covid-19 vakcīnās nav embriju šūnu
Sociālajos medijos ik pa laikam izskan, ka daļa cilvēku atteiksies vakcinēties pret Covid-19 tāpēc, ka vakcīnu sastāvā esot izmantotas abortētu embriju šūnas. Ar vakcīnu tapšanas procesu saistītie ētiskie apsvērumi raisījuši diskusiju arī katoļu baznīcas pārstāvju vidū – arī tāpēc, ka Romas Katoļu baznīcas pāvests Francisks aicinājis vakcinēties. Taču apgalvojumi par embriju šūnu izmantošanu ir maldinoši.
Vakcīnu nacionālisms un globālā nevienlīdzība. Eksperta komentāri
Pēc teju gada, pavadīta ar Covid-19, kura dēļ pasaulē dzīvību zaudējuši jau gandrīz divi miljoni cilvēku, ziņas par vakcinācijas aizsākšanos Eiropā un citviet pasaulē radīja cerības ne vienā vien no pasaules valstu iedzīvotājiem. Situācija mazattīstības un vidējo ienākumu valstīs izrādījusies skaudrāka. Apskatot vakcīnu nevienlīdzību pasaulē, LSM.lv sarunājas ar Malaizijā strādājošo globālās veselības speciālistu Dr. Svī Kengu Koru (Dr. Swee Kheng Khor).
Vai bērni skolās neinficējas un cilvēki bez simptomiem nav lipīgi?
Sociālajā medijā "Facebook" popularitāti guvis Krievijas "Pirmā kanāla" raidījuma fragments, kurā it kā uzskaitītas labas ziņas par koronavīrusu. Daļa no paustās informācijas atbilst faktiem, bet citiem apgalvojumiem trūkst konteksta vai arī būtiski fakti ir noklusēti. 
Nav liecību, ka veco cilvēku nāves Islandē un Norvēģijā saistītas ar vakcīnām
Sociālajā medijā "Facebook" izplatās ziņas, ka Islandē un Norvēģijā vairāki sirmgalvji miruši pēc tam, kad saņēmuši vakcīnas pret Covid-19. Vairāki cilvēki ir miruši, taču nav apstiprinājuma, ka tam būtu jebkāda saistība ar vakcīnām, turklāt attiecīgo valstu dienesti norāda – runa ir par gados veciem cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām. 
Policijas paviršības dēļ varmāka paliek bez soda, cietusī – bez taisnīguma
Kad llze piedzīvoja dzīvesbiedra agresiju, vērsās policijā ar pārliecību, ka viņas tiesības tur aizstāvēs. Taču izrādījās pretēji – pavirša policijas darba dēļ pāridarītājs izrādījās nesodāms. Tiesa uzskatīja, ka izmeklēšanā nav nodrošinātas viņa likumīgās intereses, bet par Ilzes tiesībām uz tiesiskumu piemirsa.
Austrumu slimnīcas mediķiem pēc vakcinēšanās nav gultas režīms un nejūtīgas rokas
Vairāk nekā 850 cilvēki "Facebook" dalījušies ar baumām, ka Austrumu slimnīcā mediķiem pēc vakcinēšanas pret Covid-19 esot “gultas režīms ar augstu temperatūru”, nejūtīgas rokas un problēmas ar muguru. Austrumu slimnīca to noliedz – tās rīcībā neesot ziņu, ka kādam no vakcinētajiem būtu nopietni veselības sarežģījumi. Ja problēmas būtu, slimnīcā to noteikti zinātu. 
Kā trīs nedēļās vakcinēt pret Covid-19 ceturtdaļu pieaugušo iedzīvotāju. Izraēlas pieredze
Premjerministrs naktī zvana farmācijas kompānijas bosam, cenšoties panākt piegāžu palielināšanu un paātrināšanu. Vakcīnas valsts pasūta viena no pirmajām – un maksā gandrīz divkāršu cenu. Vakcinācijas punkti strādā visu diennakti. Nekādas birokrātijas – ja kāds paredzētajā laikā uz potēšanu nav ieradies, vakcinēties var jebkurš, kas vēlas. Tiek vakcinēti 150 tūkstoši cilvēku – nevis nedēļā, bet dienā. Rezultāts – 20 dienās vakcinēta ceturtā daļa pieaugušo Izraēlas iedzīvotāju. Bet kā tas ir iespējams?!
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt