Sadaļas Sadaļas

Prognoze: Līdz gadsimta beigām Latvijas iedzīvotāju skaits saruks četrkārt

2064. gadā pasaules iedzīvotāju skaits būs 9,7 miljardi, taču jau līdz 2100. gadam tas samazināsies līdz 8,8 miljardiem. Savukārt Latvijā tad dzīvos nepilni 500 tūkstoši cilvēku – par 77% mazāk nekā pašlaik. Tik būtiska iedzīvotāju skaita samazinājuma nebūs nevienā citā valstī, prognozē jauna pētījuma autori. Viņi norāda, ka migrācija kļūs par nepieciešamību pilnīgi visām valstīm.

МЕТОDOLOĢIJA

Līdztekus bāzes scenārijam pētījuma autori piedāvā vēl vienu, kas ņem vērā ANO noteikto ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanu: 2030. gadā – vidējā izglītība visiem, kā arī brīva piekļuve kontracepcijas līdzekļiem.

Pētījumā, kas publicēts vienā no vecākajiem un autoritatīvākajiem medicīnas žurnāliem “The Lancet”, konstatēts, ka mūsdienu kontracepcijas metožu izplatība, kā arī tas, ka aizvien vairāk sieviešu iegūst izglītību, izraisīs dzimstības kritumu visā pasaulē.

Tomēr nedrīkstētu pieļaut, ka šī tendence negatīvi ietekmē cīņu par sieviešu tiesībām un reproduktīvās veselības attīstību, uzsver zinātnieki.

Iedzīvotāju skaits 23 valstīs, tostarp Japānā, Spānijā un Itālijā, samazināsies vairāk nekā par pusi, vēl 34 valstīs, tostarp Ķīnā, - vairāk nekā par ceturtdaļu.

Visbūtiskākais iedzīvotāju skaita samazinājums gaidāms Latvijā – tās iedzīvotāju skaits saruks par 77%.

Pēc pētījuma datiem, 2100. gadā Latvijas iedzīvotāju skaits būs divreiz mazāks nekā Igaunijas iedzīvotāju skaits, lai gan tur dzimstības līmenis tikai nedaudz pārsniegs to, kāds būs Latvijā. Prognozes liecina, ka Latvijā dzīvos apmēram 430 tūkstoši cilvēku. Savukārt Lietuva būs zaudējusi vairāk nekā miljonu iedzīvotāju.

Publikācijā valstīm aprēķināts skaitļu “koridors” - minimālais un maksimālais iedzīvotāju skaits, starp kuriem ar 95% varbūtību būs arī prognozējamais skaits. Tabulā tie apzīmēti ar min un max, bet bāzes skaitlis izcelts treknrakstā. Aprēķinu rezultāti ir diviem scenārijiem – bāzes (tabulā – aile “2100”), un alternatīvajam, ar nosacījumu, ka tiek izpildīti visi ANO ilgtspējīgas attīstības mērķi (“2100++”).

2100. gadā pasaulē būs divreiz vairāk cilvēku vecumā virs 80 gadiem nekā bērnu, kas jaunāki par pieciem gadiem, un tas negatīvi ietekmēs arī darbspējīgo iedzīvotāju skaitu.

Tādās valstīs kā Ķīna, Spānija, Lielbritānija un Vācija darbaspēka kļūs būtiski mazāk, tāpēc ekonomikas izaugsme palēnināsies. Tas dos iespēju Āfrikai un arābu valstīm kļūt par ekonomikas līderēm.

Līdz 2100. gadam Nigēras iedzīvotāju skaits pieaugs par 765%, Čadas – par 710%, Dienvidsudānas – par 594%, bet Mali – par 321%. Indija, kas pašlaik pasaulē ir otrajā vietā pēc iedzīvotāju skaita, 2100. gadā būs pirmajā vietā, lai gan zaudēs apmēram 300 miljonus cilvēku (tātad tur dzīvos apmēram miljards cilvēku), Pašreizējā līdere Ķīna noslīdēs līdz trešajai vietai.

Zinātnieki uzskata, ka šīs tendences liecina - pašreizējo iedzīvotāju skaitu neizdosies saglabāt, ja netiks liberalizēta migrācijas politika.

Londonas Universitātes koledžas profesors un “Lancet Migration” vadītājs Ibrahims Abubakars uzskata – ja šīs prognozes ir pareizas “kaut vai par pusi”, tad migrācija kļūs par nepieciešamību katrai valstij.

“Izvēle būs tāda – vai nu uzlabot veselību un labklājību, atļaujot plānotu iedzīvotāju pārvietošanos, vai arī būs ievests zemāko slāņu darbaspēks un nestabilas sabiedrības,” viņš saka.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ziņu analīze
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt