Dienas notikumu apskats

"KPV LV" premjera kandidāts Aldis Gobzems rīt neies uz tikšanos ar JKP

Dienas notikumu apskats

JKP nāk klajā ar savu valdības redzējumu

Krievijas raķetei «Sojuz» ar diviem astronautiem pēc starta atslēdzas dzinēji

Pēc «Sojuz» raķetes avārijas Krievija aptur pilotējamo kosmosa kuģu palaišanu

Ceturtdien, 11.oktobrī, Krievijas raķetei “Sojuz” ar diviem astronautiem uz klāja pēc starta uz Starptautisko Kosmosa staciju atslēdzās dzinēji. Pēc avārijas kapsula ar diviem astronautiem atdalījās no raķetes un veiksmīgi nolaidās Kazahstānas stepē. Krievija sāka kriminālizmeklēšanu un paziņoja, ka aptur pilotējamo kosmosa kuģu palaišanu.

ĪSUMĀ:

  • Divas minūtes pēc pacelšanās atslēdzās raķetes “Sojuz” otrā posma dzinēji.
  • Kapsula ar astronautiem atdalījās un piezemējās Kazahstanā.
  • Abu astronautu veselības stāvoklis novērtēts kā labs.
  • Krievija sāka izmeklēšanu un apturēja pilotējamo kosmosa kuģu palaišanu.
  • Tiek pieļauts, ka avāriju izraisīja slikts stiprinājums.
  • Tā bija pirmā pilotējamo kosmosa raķešu “Sojuz” avārija kopš 1975.gada.

Krievijas raķete “Sojuz” ceturtdien pacēlās no Baikonuras kosmodroma Kazahstānā ar krievu kosmonautu Alekseju Ovčiņinu un amerikāņu astronautu Niku Heigu, lai dotos uz Starptautisko Kosmosa staciju.

Sākotnēji viss noritēja pēc plāna, taču drīz pēc pacelšanās sākās problēmas. Aptuveni divas minūtes pēc pacelšanās videoattēlā ar abiem astronautiem kapsulā redzams, ka tā pēkšņi sāk kratīties. Pēc neilga laika astronauti paziņo par problēmu ar „nesējraķeti”.


Vēlāk tika paziņots, ka lidojuma laikā atslēgušies nesējraķetes otrā posma dzinēji.

Šajā avārijas situācijā kapsula ar astronautiem atdalījās no raķetes un vēlāk palaida izpletņus, lai samazinātu piezemēšanās ātrumu. Kapsula piezemējās aptuveni 500 kilometrus uz ziemeļiem no Baikonuras kosmodroma Kazahstānas stepē, kur drīz vien ieradās glābēju komandas.

Pēc astronautu apskates glābēji viņu veselības stāvokli novērtēja kā labu, un abi ar helikopteri tika nogādāti pie mediķiem detalizētākai medicīniskajai apskatei.

Ovčiņinam un Heigam Starptautiskajā Kosmosa stacijā bija paredzēts atrasties sešus mēnešus ilgā misijā.

Vēl pirms lidojuma Ovčiņins uzsvēra, ka pirms lidojuma abi astronauti veikuši ļoti ilgu sagatavošanos.

“Mazliet nervozēju, jo katrs lidojums ir citādāks. Es un Niks esam gatavojušies šim brīdim ilgāk nekā pusotru gadu, mēs esam izpildījuši treniņu programmu. Esmu pārliecināts, ka viss izdosies, jo esam labi sagatavojusies komanda,” iepriekš sacīja Ovčiņins.

Krievija paziņoja, ka aptur pilotējamo kosmosa kuģu palaišanu.

Krievijas kosmosa aģentūra “Roskosmos” izveidojusi komisiju notikušā izmeklēšanai. Savukārt Krievijas Izmeklēšanas komiteja vēlāk paziņoja, ka ir sākusi kriminālizmeklēšanu, lai noskaidrotu, vai nav pieļauti drošības noteikumu pārkāpumi raķetes būves laikā. Izmeklēšanas komitejas izplatītajā paziņojumā teikts, ka jau tiek pārbaudīts kosmodroms, tiek izņemti dokumenti.

Pagaidām nav zināmi avārijas iemesli, taču tiek pieļauts, ka avāriju izraisīja slikts stiprinājums, kā dēļ otrās pakāpes bloku atdalīšanās brīdī viens no tiem varētu būt aizķēris centrālo bloku.

Tā bija pirmā pilotējamo kosmosa raķešu "Sojuz" avārija kopš 1975.gada, taču negadījumi ar bojāgājušiem kopumā ir salīdzinoši reti.

Globāli pēdējais šāds incidents notika 2003.gadā – toreiz pēc pacelšanās ASV uzsprāgstot kosmosa kuģim “Columbia”, dzīvību zaudēja septiņi astronauti.

Krievijas kosmosa programma pēdējos gados gan piedzīvojusi virkni tehnisku kļūmju, piemēram, uz Zemes orbītu nogādājot satelītus. Bet vēl augustā kļuva zināms, ka kosmosa kuģī "Sojuz", kas pieslēdzies Starptautiskajai kosmosa stacijai, ir radies neliels caurums, kura dēļ radās gaisa noplūde. Caurumu aiztaisīja, taču sākta izmeklēšana – Krievijai ir aizdomas, ka kāds caurumu varētu būt izurbis tīšām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt