Melu detektors: Vai premjere Laimdota Straujuma saka patiesību?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

 

"Viena bruņutransportiera cena ir mazāka kā puse no viena tramvaja cenas [Rīgā]," tā 3.oktobra priekšvēlēšanu debatēs "Izvēlies nākotni!" Latvijas Televīzijā sacīja Ministru prezidente Laimdota Straujuma ("Vienotība"). Pārbaudot lsm.lv, pieci.lv un "Re:Baltica" kopprojektā "Melu detektors", secinājām, ka premjere saka patiesību. 

Viens bruņutransportieris tiešām ir lētāks par Rīgas tramvaju - bruņumašīna maksās aptuveni pusmiljonu eiro, bet tramvajs - 2,6 miljonus eiro.

Melu detektora birkas 

Patiesība - apgalvojums ir patiess, tas ir skaidri saprotams, nav pārspīlēts, apšaubāms un to var pierādīt.

Puspatiesība - apgalvojums ir gandrīz patiess, tomēr tas nav precīzs, ir pieļautas statistikas un salīdzinājuma kļūdas, tomēr būtībā doma ir skaidra un tā daļēji atbilst patiesībai.

Tukšas pļāpas - apgalvojums nav patiess, tas nav pierādāms. Tajā ir būtiskas novirzes no statistikas vai datiem, retorika ir pārspīlēta, un nav pierādījumu, ka tas būtu jebkādā veidā patiess.

Ārpus konteksta - Argumentācijā pieļautas kļūdas, salīdzinot lietas, kuras viena ar otru loģiski nav salīdzināmas. Lai gan faktiski dati var būt patiesi, konteksts nav pamatots un ir kļūdains.

Panikas celšana - Daļa no faktiem ir patiesa, bet izmantoti spēcīgi pārspīlējumi, kā rezultātā tiek sabiezinātas krāsas un maldināta auditorija, informācija  neatbilst esošajai situācijai.

Septembra sākumā Latvijas un Lielbritānijas aizsardzības ministri noslēdza līgumu par 123 kāpurķēžu kaujas mašīnu iegādi 48,1 miljona eiro vērtībā.

Tātad viena bruņumašīna maksā 391 tūkstoti eiro, bet, aprīkojot to ar modernākām iekārtām, izmaksas lēšamas ap pusmiljonu eiro.

Plānots, ka pirmās bruņumašīnas Latvijas armija varēs sākt izmantot jau 2016.gadā, bet visa tehnika tiks saņemta līdz 2020.gadam. Atšķirībā no Rīgas tramvajiem - bruņumašīnas  ir jau lietotas: to platforma izgatavota jau septiņdesmitajos gados, bet Aizsardzības ministrija uzsver, ka militārajai tehnikai to nevar uzskatīt par lielu nolietojumu, jo, piemēram, arī NATO iznīcinātāju F16 platforma ražota 1980.gadā, bet tie joprojām ir vieni no galvenajiem lidaparātiem daudzās NATO valstīs. Turklāt iepērkamās bruņumašīnas tiks modernizētas un aprīkotas ar moderniem ieročiem un kaujas sistēmām.

Bruņojuma un tehnikas eksperti vairāk nekā gadu pētīja, ko Latvija ar saviem ierobežotajiem līdzekļiem var atļauties, un šis tika atzīts par pašu piemērotāko variantu. Ja Latvija gribētu iegādāties jaunas bruņumašīnas, vienas cena svārstās no viena līdz pieciem miljoniem eiro.

Bet valsts nav tik bagāta kā Rīga, jo tieši tāda cena ir zemās grīdas tramvajiem, kurus izgatavojusi Čehijas rūpnīca "Škoda".

Rīgā kursējošo 20 tramvaju cena ir 52 miljoni eiro, tātad viens tramvajs maksā 2,6 miljonus eiro.

Turklāt bez šīm izmaksām daudz vairāk naudas būs nepieciešams, lai izbūvētu atbilstošu infrastruktūru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti