Sadaļas Sadaļas

De Facto

Morālā kaitējuma kompensācijas pretrunā likumiem

De Facto

Uz deflācijas sliekšņa

Izbeigta mednieku apliecību izsniegšanas lieta

Izbeigta ar politiķiem saistītā mednieku apliecību dalīšanas lieta

Policija izbeigusi kriminālprocesu par masveidīgiem pārkāpumiem mednieku apliecību piešķiršanā. Valsts meža dienests (VMD) joprojām uzskata, ka simtiem apliecību pirms daudziem gadiem izsniegtas pretlikumīgi, tostarp politiķiem Andrim Amerikam ("Gods kalpot Rīgai!") un Gaidim Bērziņam (VL-TB/LNNK). Ar vairākiem iesaistītajiem VMD turpina tiesāties, šovakar ziņo LTV raidījums “De facto”.

Mednieku apliecības zaudējuši daudzi pazīstami ļaudis

VMD izmeklēšana pirms pieciem gadiem atklāja, ka jaunas mednieku apliecības izsniegtas, nomainot tās pret vecām apliecībām, kas it kā sabojātas vai nozaudētas. Taču nomainītās apliecības pirms tam žurnālos patiesībā bija reģistrētas uz citu mednieku vārdiem.

“Principā nav kārtots mednieku eksāmens un ir saņemta apliecība, imitējot neesošas apliecības mainīšanu,” pārkāpumu būtību skaidro Līga Meņģele-Stillere, VMD juridiskās daļas vadītāja.

Mednieka apliecību ir vajadzīga, lai iegādātos šaujamieroci un medītu.

Kā prettiesiski saņemtas dienests Rīgā anulēja gandrīz 400 mednieku apliecības. Tās atņēma arī pazīstamiem ļaudīm - Rīgas vicemēram Andrim Amerikam, Rīgas mēra padomniekam Ērikam Teilānam, Saeimas deputātam Gaidim Bērziņam, "Mercedes" autobusu kukuļu lietā apsūdzētajam Leonardam Tenim, apsardzes firmas “TM Security” īpašniekam Mārtiņam Tenbergam, mediju biznesmenim Aleksejam Šeiņinam, Saeimas deputāta Dzintara Zaķa ("Vienotība") draugam Andrim Kozulim.

Teilānam apliecības atņemšana radījusi smagas morālas problēmas

Vairums VMD nepretojās, bet aptuveni 30 tomēr aizgāja uz tiesu, lai atdabūtu apliecības. Ameriks pirmo instanci zaudēja, otro - vinnēja, bet šonedēļ Senāts lietu lika izskatīt vēlreiz, jo lietā nav pierādījumu par nevienu Amerikam izsniegtu apliecību līdz 2005.gadam.

Meņģele-Stillere apliecina, ka arī Ameriks ticis pie apliecības, nomainot iepriekšējās, kas bijušas uz citu personu vārdiem.

Ameriks tikties ar “De facto” nebija gatavs. Viņa jurists stāsta, ka Ameriks mednieka eksāmenu kārtojis 80.gadu beigās, kad strādājis komjaunatnes centrālkomitejā. To nevar pierādīt ne VMD, ne Ameriks.

“Šobrīd tiesa mums uzliek pierādīt faktus, ko ir apgrūtinoši pierādīt. Pats apstāklis, ka iegūta apliecība, norāda uz to, ka tā iegūta tiesiski. Tieši Meža dienestam būtu pienākums pierādīt, ka tā iegūta prettiesiskā veidā,” saka Amerika jurists Ilgvars Kvants.

Pagaidām nesekmīgi apliecības anulēšanu apstrīd Rīgas mēra Nila Ušakova ("Saskaņas centrs") padomnieks un vedējs kāzās Ēriks Teilāns. No tiesas materiāliem izriet - ieraksts žurnālā par apliecības izsniegšanu Teilānam izdarīts uz iepriekš aizkrāsotām ailēm, kurās daļēji redzams cits uzvārds.

Teilāns tāpat kā Ameriks tiesā prasījis izmaksāt morālā kaitējuma atlīdzību – vairākus tūkstošus eiro. Teilāns tiesai skaidrojis, ka izjutis “smagus morālus pārdzīvojumus”, jo draugi viņu aicina medīt, bet viņš to nedrīkst.

Bērziņš: Neesmu mednieks, VMD ir haoss

Gandrīz visas tiesas meža dienests uzvarējis. Dažas prāvas vēl turpinās, bet divās apliecību anulēšana atzīta par pretlikumīgu.

Starp tiem, kas netiesājās, ir bijušais tieslietu ministrs, tagadējais Saeimas juridiskās komisijas vadītājs Gaidis Bērziņš (Nacionālā apvienība). Viņš “De facto” noliedza pārkāpumus no savas puses un notikušajā vainoja “haosu Valsts meža dienestā”.

Lai gan Bērziņš apgalvo, ka 2010.gadā pats lūdzis anulēt apliecību, jo nemedī, VMD rīcībā nav šāda iesnieguma. Ir tikai Bērziņa paskaidrojums, kurā viņš nespēj precīzi aprakstīt apliecības maiņas apstākļus.

VMD Bērziņa lietā atklājis faktu falsifikāciju, un uzskata, ka Bērziņam prettiesisku apliecības saņemšanu vajadzēja apzināties. Arī Bērziņa it kā mainītā apliecība bijusi uz cita vārda, politiķis nav atrodams mednieku kandidātu žurnālā, bijušas pretrunas Bērziņa apliecības izsniegšanas un mednieka kvalifikācijas iegūšanas gados.

Policija par notikušo uzsāka izmeklēšanu. Pantā par dienesta viltojumu bija iestājies noilgums un citos pantos noziegums neatklājās.

“Beigās tika izdarīts secinājums – lai gan apliecības ir iegūtas nelegālā veidā, par to nav nosakāma kriminālatbildība. Policija arī konstatēja, ka darbinieku rīcībā nav ļaunprātība, drīzāk to varētu saukt par paviršu neizdarību,” saka Valsts policijas preses sekretārs Toms Sadovskis.

Nelegālu maksājumu nav bijis

Policija neieguva pierādījumus, ka kāds būtu veicis nelegālus maksājumus, lai saņemtu apliecību.

Izmeklētāji pauž, ka darbs ieguldīts apjomīgs – pieņemtas vairāk nekā 300 liecības. Politiķi Bērziņš un Ameriks gan liecības neesot snieguši.

Par prettiesisku mednieku apliecību izsniegšanu VMD sodīja trīs darbiniekus – ar piezīmi, rājienu un pazemināšanu amatā. Par ierakstu veikšanu galvenā atbildīgā darbiniece laikus pensionējās, bet divi vadoši darbinieki VMD pameta.

Daudzi no apliecību saņēmējiem pēdējos gados nokārtojuši mednieku eksāmenus un drīkst piedalīties medībās. Viņu vidū arī Ameriks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ziņu analīze
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt