Labrīt

"Istabā" skatāmas mākslinieku impresijas par pandēmijas vizuālo zīmogu - aizsargmasku

Labrīt

Pēc reģionālo pasažieru pārvadājumu iepirkuma galvenais ieguvējs būs pasažieris

Re:Check pēta: Ušakovs par Staļina režīmu, Reirs par bezdarbu un JKP anonīmie aizstāvji

Faktu pārbaude: Vai Nils Ušakovs nezina vēsturi?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Vai "Saskaņas" līderis, Eiropas Parlamenta deputāts Nils Ušakovs nezina vēsturi, rakstīdams, ka Staļina režīms Latvijā iznīcināja mazāk cilvēku nekā pašreizējā vara?

 Ušakovs ikdienā aktīvi komunicē sociālajā tīklā "Facebook", kur viņam ir ap 200 tūkstošiem sekotāju. Viens no "Saskaņas" līdera nesenajiem ierakstiem vēsta: "Pat Staļina režīms nav iznīcinājis tik daudz Latvijas tautas, cik mūsu gādīgie, gudrie un drosmīgie varas pārstāvji."  

Kā izteikuma autors norādīts bijušais Rīgas domes deputāts Imants Keišs. Keišs pēc izslēgšanas no Jaunās konservatīvās partijas rindām kļuva par "Saskaņas" atbalstītāju un tika iekļauts arī tās sarakstā gaidāmajām Rīgas domes vēlēšanām. 

Keišs skaidroja, ka par to liecinot statistika - dzimstības samazināšanās, daudzie uz ārzemēm "izraidītie" cilvēki, mazie bērnu pabalsti. 

Ušakovam jautāts, vai viņš tiešām domā, ka cilvēku nogalināšanu un masveida deportācijas var salīdzināt ar labākas dzīves meklējumiem.

Viņš savu viedokli paust nevēlējās: "Pirmkārt, lasot "Facebook", jūs droši vien esat pamanījusi, ka tas ir citāts, tas ir ielikts pēdiņās. Citātu esmu pārpublicējis. Paldies par jautājumu, visu labu jums."

Salīdzinājums ir tik absurds, ka nav pat atspēkojams, saka vēsturniece un totalitārisma pētniece Daina Bleiere. 

"Tā viena lieta ir ekonomikas politikas sekas, kuras nekādā ziņā vispār nav salīdzināmas ar Staļina režīma represijām," norāda Daina Bleiere.

Vēsturnieks un Vidzemes augstskolas rektors Gatis Krūmiņš atgādina, ka Otrajā pasaules karā Latvija zaudēja aptuveni ceturto daļu iedzīvotāju. 

Saskaņā ar Latvijas Nacionālā vēstures muzeja datiem pirmās padomju okupācijas laikā 1940. un 1941. gadā, kā arī  otrās okupācijas laikā līdz 1953. gadam padomju represijās Latvijā cietuši vai gājuši bojā 140 – 190 tūkstoši cilvēku. Vēl aptuveni tikpat daudzi  no padomju režīma un represijām bēga uz Rietumvalstīm. 

"Nožēlojami, ka tāda līmeņa politiķis, kā viņš sevi pozicionē, ilgstoši vienas lielas partijas vadītājs un Eiropas Parlamenta deputāts var tādā līmenī runāt, manipulēt ar datiem un šādus salīdzinājumus veikt. Kas, manuprāt, ir jebkura populista necienīgi," pauda Krūmiņš.

Krūmiņš norādīja, ka cilvēki, kas tagad no Latvijas ir emigrējuši, darīja to brīvprātīgi, lai mainītu savu dzīvi.

"Ja mums nebūtu šie 50 okupācijas gadi, tad jau cilvēki mums nebūtu braukuši prom. Un cik būtu cilvēki palikuši Latvijā, ja no Padomju Savienības varētu brīvi izbraukt?" sacīja vēsturnieks Gatis Krūmiņš.

Totalitārisma pētniece Daina Bleiere Ušakova apgalvojumā saskata arī vēlmi parādīt, ka neatkarīgajā Latvijā dzīve kļūst arvien sliktāka, lai gan patiesībā ekonomiskie rādītāji visu laiku uzlabojas. 

"Mēs zinām, ka Krievijā daudzās aprindās ir ļoti populārs viedoklis, ka Staļins ir efektīvs menedžeris, ka padarīja Padomju Savienību par lielvaru un uzvarēja Otrajā pasaules karā. Ka Staļina laikos viss bija labi, nebija korupcijas un viss zēla un plauka. Pretēji faktiem šādi uzskati ir ļoti populāri, un es domāju, ka tā auditorija, ar ko viņš rēķinās, arī par šiem uzskatiem zina," sacīja Bleiere.

Šī nav pirmā reize, kad Ušakovs sociālo tīklu ierakstos sagroza vēsturi. Piemēram, 4.maijā viņš savus "Facebook" sekotājus sveica  "Latvijas dzimšanas dienā". Tādējādi "Saskaņas" līderis ignorē faktu, ka neatkarīgā Latvijas valsts tika pasludināta 1918.gada 18.novembrī, bet 1990. gada 4.maijā pēc 50 gadu okupācijas tika pieņemta deklarācija par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti