Deputāta Askolda Kļaviņa firmā «Gandrs» māca apiet nodokļu nomaksu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Zaļo un Zemnieku savienības Saeimas deputātam Askoldam Kļaviņam piederošajā veikalā “Gandrs” potenciālajam darbiniekam piedāvāta dubultā samaksas sistēma, kas liek domāt par aplokšņu algu esamību. Turklāt uzņēmumā ir veids, kā darbinieks var iegādāties dažādas preces ārpus veikala savām vajadzībām, apejot pievienotās vērtības nodokļa (PVN) nomaksu, liecina LTV raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” vasaras sākumā veiktais eksperiments.    

“Aizliegtais paņēmiens” publisko potenciālā darbinieka sarunas fragmentu ar veikala “Gandrs” valdes locekli Lauru Klūgu, kad viņš jautā par darba samaksu. Oficiālais līgums ir ar likmi 2,60 eiro stundā, bet neoficiāli uz rokas sanāks 2,70 eiro stundā.

Laura Klūga: Vēl viena lieta - mēs līgumā formējam citu līgumu. 2,60 bruto. Ir atšķirība.
Darbinieks: Bet cik reāli?
Laura Klūga: 2,70, ja nemaldos, bet uz rokas.
Darbinieks: Aaa, tas ir neto. Mhm.
Laura Klūga: Līgumā būs 2,60 bruto. Šī atšķirība ir dēļ tā, ka mums ir īpašas attiecības ar valsti. Kā pareizi izstāstīt… Ja skolā mācās, ekonomiku iemācījies, tad droši vien stāstīja, ka nodokļi jāmaksā tāpēc, lai tajā valstī tu justos labi, ērti, komfortabli.
Darbinieks: Mhm.
Laura Klūga: Lai nodrošina visu infrastruktūru utt. Ar mūsu valsti mēs vēl mācāmies. Un ar tiem nodokļiem mums ir tā, kā ir, kaut kā nav tie izdomāti pareizi, un mēs šobrīd esam pirmajā vietā arī starp Baltijas valstīm ar vislielākajiem nodokļiem. Savukārt pretī mēs paši zinām, cik mēs daudz saņemam pretim.
(..)
Laura Klūga: Un meklējam citus veidus, kā šos darbiniekus sev piesaistīt, kā viņiem justies labi un ērti. Maksāt nodokļus ir pats dārgākais, pats neefektīvākais veids, ko es jau izstāstīju.
(..)
Laura Klūga: Es saprotu tādas telekomunikācijas, finanšu institūcijas - viņas normāli pelna, tie var atļauties maksāt nodokļus pilnā apmērā.

Izrādās - uzņēmumā ir kāds bonuss darbiniekiem.

Laura Klūga: Caur uzņēmumu ir iespējams iegādāties lētāk visādas preces - tos pašus telefonus, būvniecības materiālus utt. Ja ir kaut kādas vajadzības, tad vienkārši ir jāsaka, sakoordinēsim, izdomāsim pareizo to risinājumu. "Gandrā" strādā labākie juristi, ekonomisti, IT speciālisti utt. Jebkurā dzīves sfērā, ja ir kaut kas vajadzīgs…
Darbinieks: Kā to var dabūt lētāk? Es nesaprotu. Kā uz uzņēmumu?
Laura Klūga: Jā.
Darbinieks: Aaa, sapratu.
Laura Klūga: Ja mēs formējam uz uzņēmumu, pirmkārt, ir tā, ka vairākām lietām ir šis te reversais PVN, kas nozīmē, ka ir bez PVN var iegādāties preces, telefoni un būvmateriāli, piemēram.

Zīmīgi, ka šī uzņēmuma īpašnieka Askolda Kļaviņa partijas biedri ir finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola un premjers Māris Kučinskis, kuri no šī gada sākuma panāca vērienīgas nodokļu izmaiņas, lai uzņēmēji kļūtu godīgi. Turklāt politiķi lepojas, ka nodokļu slogs tagad ir pat ļoti konkurētspējīgs ar citām valstīm.     

“Gandrs” nebūt  mazs Latvijas uzņēmums - 2017.gadā tam bijis gandrīz četru miljonu eiro liels apgrozījums

Pats Askolds Kļaviņš šo sarunas fragmentu plaši nekomentē un noliedz, ka būtu zinājis par šādu praksi. "Stipri šaubos, es domāju, ka tā nevarētu būt. (..) Nē, es neko nezinu." 

KONTEKSTS:

Askolds Kļaviņš 13.Saeimas vēlēšanās nekandidē.

Jūnijā Saeimas deputāti deva atļauju Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) veikt kratīšanu viņa īpašumos. Izmeklētājiem ir aizdomas, ka viņš krāpies ar kompensācijām  par degvielu un, iespējams, Saeimas apmaksāto degvielu lējis savas veikalu firmas “Gandrs” automašīnās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti