De Facto

Aizklāto balsojumu izmanto vēlētāju mānīšanai

De Facto

Kā Latvija mēģina nojaukt dārgās viesabonēšanas robežas

Valsts budžeta naudu atdod atkritumu apsaimniekotāja reklamēšanai

«De facto»: Valsts apmaksās atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma reklamēšanos televīzijā

Saeimas deputāti šonedēļ nolēma, ka par valsts budžeta līdzekļiem ,,Vidzemes televīzija” veidos raidījumus par ,,ZAAO”, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums “De facto”. Vairāk nekā 20 000 eiro došot Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM).

Uzņēmuma vajadzības nonāk «Vienotības» aprūpē

Ziemeļvidzemes atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums "ZAAO” vairākkārt nonācis mediju redzeslokā. Gada sākumā Valsts kontrole atklāja, ka Ziemeļvidzemes iedzīvotāji par faktiski neesošu atkritumu apglabāšanu poligonos divu gadu laikā pārmaksājuši 1,58 miljonus eiro. Vēl pirms tam žurnālisti bija atklājuši, ka "ZAAO” pretēji līguma noteikumiem atkritumus nešķiro. Tāpat ne reizi vien uzsvērts "ZAAO” monopolstāvoklis reģionā. Tā izveidē noteicošā loma bijusi pašvaldībām, kas ir šī uzņēmuma īpašnieces.

Šim uzskaitījumam šonedēļ pievienojās vēl viena politiķu labvēlība. "Tas jāprasa lēmējiem, Saeimas deputātiem. Bet, protams, mēs veicam arī no saviem resursiem, no vides aizsardzības fonda ļoti daudz izglītojošas kampaņas tieši par vides lietām,” norāda vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK).

Šo ideju Saeimā virzīja "Vienotība". Tās rindās ir Valmieras bijušais mērs un iepriekš arī viens no "ZAAO” kapitāldaļu turētāja pārstāvjiem Inesis Boķis. Viņš savulaik pieņēma lēmumu, pasludināt atkritumu savākšanu pašvaldībā par stratēģiski svarīgu nozari. Tas ļāva nerīkot iepirkuma procedūru šāda pakalpojuma iegādei. Līdz ar to "ZAAO” monopolstāvoklis Valmierā tika saglabāts.

"Mans priekšlikums bija rotaļlaukums, un tas jau top Pārgaujā. Šis bija cita deputāta priekšlikums, bet es neatceros, kura,” Saeimas deputāts, bijušais Valmieras mērs Inesis Boķis (“Vienotība”) noliedz, ka tā bijusi viņa iniciatīva. Tajā pašā laikā Boķis norāda, ka "es esmu rūpējies par "ZAAO” un turpinu rūpēties”. Oficiāli tiek pausts, ka Vidzemes televīzijas raidījums sadarbībā ar "ZAAO” bijis kopīgs "Vienotības" frakcijas priekšlikums, tā dēvēto, “partiju kvotu” ietvaros.

Pērn dažādas organizācijas, biedrības un skolas jau laikus lūdza zināmu naudas summu šā gada budžeta ietvaros piešķirt remontiem, tērpu iegādei un citu vajadzību nodrošināšanai. Savukārt deputāti šo iespēju izmantoja, lai, piemēram, rotaļlaukuma izbūvi pēc tam atrādītu kā “labo darbu” saviem vēlētājiem.

“ZAAO” sabiedrisko attiecību speciāliste Zane Leimane stāsta, ka "vērsāmies pie Saeimas, redzot, ka ir šīs te naudas, un cerot, ka kāda frakcija sadzirdēs mūs ar mūsu priekšlikumu. Mums nebija konkrēts deputāts. Pēc projekta virzības mēs redzējām, ka “Vienotība” mūs paņem, atbalsta".

Taču šajā brīdī nav skaidrs, ko īsti "Vienotības” politiķi atbalstījuši: vai izglītojošu raidījumu ciklu par atkritumu apsaimniekošanu Vidzemes televīzijā, vai arī "ZAAO” mārketinga kampaņu? "Šos raidījumus, kas ir paredzēti Vidzemes televīzijā sponsorēs no valsts budžeta un no ZAAO”. Tas ir sadarbībā ar ZAAO". Tie ir vides raidījumi, vides mācība. Deputāta prāt, svarīgas lietas, bet šeit ir sajaukts līdzfinansētājs ar labuma guvēju,” skaidro Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Kārlis Šadurskis (“Vienotība”).

«Vidzemes televīzija» un uzņēmums «ZAAO» pinas pretrunās

Tomēr realitātē atklājas pretējais. Atbildīgā ministrija pilnībā apmaksās šī raidījuma tapšanu un "ZAAO” nebūs jāmaksā ne centa. "Mūs uzrunāja pagājušā gada nogalē "ZAAO” ar aicinājumu, iesniegt projektu, respektīvi, tādā formā uzrakstīt projekta ideju un aptuvenās izmaksas, kas varētu tapt, acīmredzot, šajā gadā. Summa ir ar PVN 20 tūkstoši eiro," atklāj Vidzemes televīzijas valdes priekšsēdētājs Ingemārs Vekteris. Tas ir tieši tikpat daudz, cik atbildīgā ministrija piešķirs raidījuma veidošanai.

Turklāt, sadzirdot pretrunas Vektera un Leimanes sacītajā, nerodas pārliecība, ka topošais raidījums nelīdzināsies “televeikala skatlogam” par "ZAAO”.

Vekteris noliedz, ka raidījumā piedalīsies "ZAAO” pārstāvji: "Šajā gadījumā, nē, jo šeit ir gan juristi, gan skolu pārstāvji, gan attiecīgi šo te dabas resursu apsaimniekotāji u.tml. "ZAAO" šajos te, principā, nepiedalās raidījumos kā tādos."

Tikmēr Leimane pauž pretējo: "Mūsu vēlme bija, ja ir par atkritumiem, tad mēs noteikti piedāvātu savus ekspertus, jo reģionā mēs esam tas atkritumu apsaimniekotājs, kas gadiem strādā. Mēs nevarētu ieteikt nevienu citu, kurš varētu viņiem palīdzēt šīs atkritumu apsaimniekošanas tēmas izskaidrot".

NEPLP nepiekrīt politiķiem

To, ka iesaistīto vidū ir "ZAAO” pārstāvji, var izlasīt arī Vidzemes televīzijas pieteikumā. Tieši tas šķita nepieņemami Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomei (NEPLP), kurai sākotnēji deputāti noteica piešķirt nepieciešamo finansējumu tieši šiem raidījumiem. Padome piedāvāja rīkot iepirkumu konkursu. "Mūsuprāt, ļoti elegants risinājums, kas ļautu gan šos televīzijai domātos līdzekļus nezaudēt, gan arī vides aizsardzības tematiku tieši Vidzemē attiecīgi atainot. Konkursa nolikumā nebūtu, ka šiem raidījumiem ir jābūt par vienu atkritumu vākšanas firmu vai sadarbībā ar to. Tas ir absolūti nepieņemami!” uzskata Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes priekšsēdētājs Ainārs Dimants.

Savukārt šāds piedāvājums nepieņemams bija politiķiem. Pastāvētu risks, ka Vidzemes televīzija šo naudu nesaņemtu un "ZAAO” raidlaiks nebūtu nodrošināts. Šadurskis pauž: "Es kā Budžeta komisijas vadītājs šobrīd nevaru noskatīties, ka vienkārši viena institūcija nepilda likumu un valsts amatpersona nedara to, kas viņai ir pēc likuma jādara.”

"Šadurska kungs mums nav likums. Mūsu likums ir Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likums un Satversme,” uzskata Dimants.

Tomēr savādi šķiet, ka "ZAAO”, kam pērn bijis vairāk nekā 5,35 miljonu eiro liels apgrozījums, nespēj atrast 20 000 eiro, lai pats apmaksātu savu reklamēšanos. Tā vietā to darīs valsts.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Ziņu analīze
Ziņas
Jaunākie
Interesanti