«De facto»: Latvijā darbojas Kremļa apmaksātie interneta «troļļi»

Latvijas informācijas telpā strādā tā sauktie “troļļi”, kuri rada Krievijai labvēlīgo fonu. Uz to norāda Latvijas Drošības policija.

Arvien jauni pierādījumi rodas tam, ka Krievijas varas iestādes pastarpināti vai tieši algo apmaksātos komentatorus, kuri piedalās diskusijas sociālajos tīklos, portālu komentāru sadaļās un blogos. Tā sauktie “troļļi” darbojas gan Krievijas medijos un interneta vidē, gan strādā, lai ietekmētu citu valstu informācijas telpas, tostarp Latvijas.

“Drošības policija savas kompetences ietvaros analizē procesus informācijas telpā, tai skaitā veic pasākumus ar mērķi identificēt "troļļu" aktivitātes Krievijai labvēlīgu politisko un ideoloģisko viedokļu radīšanai Latvijā. Ir identificētas gan atsevišķas "troļļu" aktivitātes, gan Krievijas politikas propagandas produktu pārpublicēšana Latvijas informācijas telpā par mūsu valstī notiekošajiem politiskajiem un sabiedriskajiem procesiem, nenorādot patiesos informācijas avotus un interpretējot informācijas patiesumu”, teikts drošības policijas paziņojumā.

NATO stratēģiskās komunikācijas centrs izpētīja Krievijas "troļļu" stratēģiju Ukrainā.

“Stāsti ir Krievijas politisko vadību slavinoši - ka Vladimirs Putins lielisks, stiprs un taisns līderis, ka Krievijas ārpolitika ir pareiza, taisnīga un leģitīma, bet Eiroatlantiskās struktūras ir kaitnieciskas un mūsu valstu dalība šajās struktūrās nāk tikai par ļaunu”, skaidro NATO izcilības centra stratēģiskās komunikācijas jautājumos vecākā eksperte Elīna Lange-Ionatamišvili.

Elīna Lange-Ionatamišvili atzīst, ka, kaut gan pētījums par to pagaidām nav veikts, "troļļu" aktivitātes Latvijā ir pamanāmas: “Kā pilsonis, kas lieto sociālus medijus, es personīgi novēroju darbības, kas var būt identificējamas kā "troļļu". Arī latviešu valodā. Interesanti ir, ka šie vēstījumi var nebūt tieši par Vladimiru Putinu vai pret Ukrainu, tie var būt pret ASV, piebilstot, ka Amerika ir tā, kas nosaka visu, kas notiek NATO. Tas rada informācijas fonu, ko cilvēks, pēc tam analizējot citus notikumus, teiksim, krīzi Ukrainā, to jau interpretē par labu Krievijas pusei.”

Cik bieži Latvijas iedzīvotāji kļūst ar šī informācijas ieroča upuri, nav zināms.

"Pētījums ļautu saprast, ja mēs identificējam IP adreses, varbūt kādā Rīgas vai citas pilsētas dzīvoklī ir arī neliela "troļļu" grupiņa, kas pēc savas iniciatīvas vai apmaksāti nodarbojas ar šāda veida darbībām," sacīja Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieks Māris Cepurītis.

Pagaidām var tikai minēt, cik daudz no sociālo tīklu kontiem ir viltus, par ko tieši raksta "troļļi" ziņu portālu komentāru sadaļās. Turklāt saprast, cik no Latvijas interneta karstgalvīgiem diskutētājiem ir Krievijas valdības apmaksātie "troļļi", būtu ļoti svarīgi. Jo viens no viņu uzdevumiem ir ar viltus komentāriem, blogu ierakstiem un diskusijām internetā mākslīgi rādīt iespaidu, ka arī citu valstu iedzīvotāji atbalsta Krievijas rīcību.

“Krievijas Federācijas informācijas kara mērķis ir šķelt mūsu sabiedrību. Mēs zinām, ka 30% laulību ir starp cittautiešiem un latviešiem, tas nozīmē, ka mūsu kopiena nemaz tik sašķelta nav. Bet ja ar "trollēšanu" var radīt priekšstatu, ka esam divas naidīgas puses, tad tam var arī sākt ticēt”, sarunā ar “De facto” secina bijušais Satversmes aizsardzības biroja (SAB) vadītājs Jānis Kažociņš.

Vajadzīgi interneta operatori. Darbs greznajā birojā. Uzdevums: interneta komentāru publicēšana, blogi, sociālie tīkli. Alga reizi nedēļā, bezmaksas pusdienas!” Šāds sludinājums bija atrodams Krievijas sociālajos tīklos.

Pirmie par "troļļu" aktivitātēm pastāstīja Krievijas žurnālisti. Vairākos pētījumos atklāts, ka "troļļus" algo firma, kuru vietējie mediji ātri vien nosauca par “troļļu māju”. Tā atrodas  Sanktpeterburgā un ir saistīts ar Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam tuvu uzņēmēju.

No hakeru grupas “Anonymous” nopludinātiem dokumentiem izriet, ka “troļļu mājā” strādā ap 600 cilvēku, viņi visu diennakti maiņās piedalās diskusijas sociālajos tīklos, portālu komentāru sadaļās un blogos.

Temati atbilst Krievijas valdošās elites uzstādījumiem – valsts prezidents un valsts nostāja ir jāslavē, opozīcija jālamā. Ir kvotas – noteikts ierakstu skaits dienā. "Troļļu" algas ir labas, vietējie žurnālisti izrēķinājuši, ka mēnesī Sankt-Petergurgas "troļļu mājas" darbs izmaksā 600 tūkstošus eiro.

Laikraksta “Novaja Gazeta” žurnālisti veica eksperimentu un pieteicās darbā.

“Mums jautāja, kādus tekstus pašiem patīk rakstīt, un noteica, kurā nodaļā jāstrādā – blogeru, komentāru vai sociālo tīklu. Katru dienu dod jaunu tematu, piemēram – šodien nomelnojam tādu un tādu opozīcijas politiķi. Kopumā tas izskatās kā parasts birojs – ir normatīvi, alga. Daudzi no darbiniekiem ir studenti, viņi to uztver kā parasto darbu un politiku vispār neapspriež. Esmu pārliecināta, ka šī māja nebūt nav vienīgais līdzīgs uzņēmums,” Latvijas Televīzijai stāsta Laikraksta “Novaja Gazeta” žurnāliste Aleksandra Garmažapova.

Interesanti, ka "troļļu mājā" Sanktpēterburgā ir reģistrēta arī ziņu aģentūra “Harkova”. Tā izliekas, ka ir bāzēta Ukrainā un ražo separātistiem un Kremlim izdevīgus rakstus.

Uz tās materiāliem atsaucās arī Latvijas mediji - laikraksta "Vesti" interneta versija un portāls "TVNET".

"Troļļu" armija karo arī ārzemēs, viņu aktivitāte Rietumos pieaug līdz ar Ukrainas krīzes attīstību. Tas ir viens no rīkiem informācijas karā, ko pašlaik īsteno Krievija.

Tieši "troļļiem" varam pateikties par zīmola “pieklājīgie cilvēciņi” popularizēšanu Krimas aneksijas laikā.

Pēc līdzīgas shēmas Kremļa "troļļi" darbojas arī vairākās Eiropas Savienības valstīs, tostarp Lielbritānijā. No labi informētiem avotiem “De facto” ir zināms, ka vienam no Krievijas specdienestiem ir nodaļa, kuras mērķis ir ietekmēt Igaunijas sabiedrisko domu, tostarp ar "troļļu" palīdzību. Lietuvas Aizsardzības ministrijas pētījums parāda, ka arī šīs kaimiņvalsts interneta portālos, visticamāk, darbojas "troļļi".

Ar to aktivitātēm saskārās arī Somijas sabiedriskā medija "YLE" žurnāliste Jesika Aro.

“Rudenī es sāku pētīt šo tēmu un palūdzu lasītājiem pastāstīt par savu pieredzi ar Krievijas "troļļiem". Jāatzīst, mani vienkārši pārpludināja ar ļoti interesantu informāciju, pašlaik to pētu. Bet vienlaikus kļuvu par upuri "trollinga" kampaņai, kura turpinās jau divus mēnešus. Man sistemātiski uzbrūk gan sociālajos tīklos, gan citur internetā un medijos. Mani aizvainoja uz tā pamata, ka esmu sieviete, aprakstīja manu personīgo dzīvi, mēģināja nomelnot, apgalvoja ka esmu CIP un Igaunijas drošības policijas aģents, kas, protams, nav taisnība. Nomelnojošo informāciju par mani nosūtīja aptuveni simts kolēģiem un priekšniekiem”, Latvijas Televīzijai stāsta žurnāliste Jesika Aro.

22 komentāri
TUAREGS
Sveiki! Vot Ameriku atklāja! :D Piebildīšu tikai ka "troļļi" nav tā lielākā bēda. Ir daudzi komentātori kuru teksti ideāli iederās pantos "Pretvalstiska darbība", "Starpnacionāla naida kurināšana" un tml. Jā, jā, arī daži TV raidījumu veidotāji latvijā darbojās to pašu pantu ietvaros, un runa neiet tikai par krievvalodīgiem raidījumiem, latvju raidījumi arī grēko tajās pašās jomās. Bet labi vien ir, ka paziņoja. Daži varbūt aizdomāsies, ka vajag tomēr filtrēt informāciju no dažādiem mēdijiem un neuztvert visu ka patiesību pēdējā instancē. Lai veicās!
vidzemnieks
madgrus 100% ir trollis!
anonims
Tu aizmirsi par mani!:-D Mwoahahaha:-D
Ako
Garijs Kasparovs jau trīs gadi iepriekš teica "Maskavā pie varas ir fašistisks režīms un Putins tas pats Hitlers vien ir. Eiropas tautas esiet uzmanīgas." Šodien propogandas ieroči ir citi.
madgrus
galīgi absurda ideja ka visiem būtu jāatbalsta latvijas valdības ģeopolitika kliķes mēdiji nojūgušies no prāta diemžēl ...
madgrus
galīgi absurda ideja ka visiem būtu jāatbalsta latvijas valdības ģeopolitika kliķes mēdiji nojūgušies no prāta diemžēl ...
inkognito
šeit arī viens tāds ir - parakstās ar niku 'anonims'. un tad vēl daži citi, kas parakstās ar personu vārdiem - Ieva, Inese utt. :)
slimests
Bet mūsu valdības bāleliņi to visu atbalsta! Krievijā viens žurnālistiņš iepīkstas ka viņu ierobežo, tad bāleliņš tūlīt metas viņu glābt un atļauj taisīt visādas lapas.
he
Ja jau TVNET(apvienojās ar Apollo),tad ari DELFI,kuri nadzīgi dzēš "latviskos naida kurinātājus"...Tad kas vairs paliek?
anonims
Skiet Latvija ieviesis patiesibas monopolu un uzskatu brivibas aizliegumu! Kauns!!!
anonims
Putina trolli vs Sorosa trolli! :-) Kads var pateikt kur maksa?! Visi runa, bet man nemaksaa!:-D
glorija
varbūt tev neviens nemaksā, bet DP uzmanības lokā gan jau esi nonācis :)
l
Nu, es nezinu vai būtu baigi jālepojas ar to, ka gribi pārdoties kā veca ielasmeita
Tavs vārds
Šis raksts un parastie pie rakstiem komentējošie (piemēram pirmie divi komentāri) troļļi ir uzmanības novēršanai/acu aizmālēšanai, tas ir vecs triks un tā efektivitāte ir apšaubāma - tos maz lasa un vēl mazāk ņem vērā. To zin gan DP, gan Krievija... Jau kādu laiku, bet it īpaši pēdējā gada laikā trollings, ja to tā var nosaukt, ir pakāpies augstākā līmenī...šķiet ir rekrutēti aģenti jeb kā dažā labā seriālā nosaukti - "assets", kuri darbojās ar nedaudz citām metodēm. Ar parastajiem troļļiem komentāros neko nevar sasniegt, labākajā gadījumā atbirdināt no laviešu partiju vēlētājiem kādu lumpenīti, kurš visticamāk tāpat neietu vēlēt. Lai sagrābtu varu ir nepieciešamams ielīst smadzenēs Hermaņa nosauktajiem 35% sakarīgo vēlētāju (100%-40%, kuriem smadzenes atrodas pastāvīgā atpūtā un - 25% saskaņas vēlētāju), savādāk pāri 50% netikt. Par aģentiem izvēlas talantīgus, bet nelaimīgus cilvēkus, kuriem dzīves nav izdevušās un dod iespēju vai nu naudas izskatā vai ar radot sajūtu, ka viņi...
Tavs vārds
...Ziņu dienest vadītāju, kuras vīrs ir labās attiecībās ar Šleseru un Saskaņu, un kura nodrošina atbilstošu sižetu arvien biežāku parādīšanos. Spilgts piemērs šodienas, svētdienas, panorāma, kurā pēkšņi no zilām debesīm parādās slavinošs sižets Putinu un, ka viņa pretinieki ir lūzeri. Bieži sižetos atspoguļotā infomācija tik ļoti atšķiras no patiesības, ka grūti neticēt savām sazvērestības teorijām..
Tavs vārds
..ka viņi kaut ko sasniedz, pilda misiju un glābj valsti. Pirmais jau vairākus gadus uztur savu portālu, kurā starp sīkiem meliņiem un šausmiņām par slikto Latvijas varu, kas tikai pastiprina efektu, ir tēmētāki uzbrukumu visām svarīgākajām valsts iestādēm - SAB, DP, Policijai, Pie varas esošajām partijām, valdībai, FKTK, un daudzām citām institūcijām. Ar no konteksta izrautām, tendenciozām, labākajā gadījumā maldinošām, bet pārsvarā melīgām ziņām apstrādātu cilvēku prātus, lai cilvēki domātu, ka visi latvieši zog, latvieši ir neizdevusies tauta, kura savu valsti nav pelnījusi. Protams to portālu vēl pagaidām nepietiekami daudz inteliģento cilvēku lasa, tāpēc tas ir tikai kā platforma startam augstāk, uz sabiedrisko mediju. Tur šobrīd šķiet jau ir nonākusi viena šī portāla uzturētāja eņģeļiem (tāda apaļīga), kura tur jau veic savu darbiņu un kopā ar LTV vadītāju, kurš, izmantojot LV naidīgā kanāla PBK veiksmīgās izplatīšanas pieredzi, nodrošina, ka LTV skatās un ziņu dienesta vadītāju
Kokle
Murgs,tas ja latvietis ir pret Nato un kaitīgo ES,tā uzreiz ienaidnieks? Cilvēki jau nav auni,redz ko dara amerikāni pasaulē un ES Latvijā. Krievi Nāk vairs neiet cauri..
orangutans
pilnigs sviests. visi kaas ir pret latvijas valdibas bezsaimniecisko politiku un valsts izzagsanu ir troli. tatad es ari
Rio
Trollis, Latvijas portālos, lielākoties ir tas, kurš aizstāv Krieviju vai arī noniecina Latviju jebkurā veidā un pie jebkuras ziņas. Paskatieties rakstus par Ukrainu iekš tvnet vai delfi, tur "populārākajos komentāros" ir viens vienīgs copy/paste. Cilvēkiem tiek reāli skalotas smadzenes, ne velti ir teiciens " If you repeat a lie often enough, people will believe it " Kaut kas steidzami ir jādara..
Fx
Raksti bez garumzīmēm un kļūdainā latviešu valodā. Jā, ar 99% varbūtību trollis. Ko, Pēterburgā nezina, kā klavieri uz LV burtiem pārslēgt?
Ceturtā Atmoda
Hallo, Maskavas troļļi, vai kāds var pateikt, kur var pieteikties, "algas" saņemšanai? :)) #edvin
Lauku vecis
Lūk , kur trollis! Piepumpēts ar krieviskumu. Solidaritātes partija!Troļļi ir arī Delfi un Apollo komenti, jo daudzas domas ar verevelēšanu noved lidz absurdam. Arī TV 3. kanāls. Kā kādu ārzemju firmu paņem pie šķirkas, tā sākās ažiotāža ,nekavējoties!
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Ziņu analīze
Ziņas
Jaunākie
Interesanti