Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Prokuratūra vērtēs LTV valdes konkursa likumību

Zolitūdes krimināllietā pabeidz tiesas izmeklēšanu

Zolitūdes traģēdijas tiesā pāries pie noslēdzošā posma – tiesu debatēm

Pabeigta tiesas izmeklēšana Zolitūdes traģēdijas krimināllietā. Izmeklēšana ilga vairāk nekā trīs gadus. Tās laikā notikušas 160 tiesas sēdes, uzklausīti 280 cietušie, nopratināti vairāk nekā 150 liecinieki, eksperti un apsūdzētie. Pēc diviem mēnešiem sāksies tiesu debates, kas ir viens no tiesvedības noslēguma posmiem.

Tagad droši var teikt, ka sarežģītā un apjomīgā Zolitūdes traģēdijas krimināllieta tuvojas tās noslēgumam. Otrdien, 9. aprīlī, pabeigta vairāk nekā trīs gadus ilgusī tiesas izmeklēšana, un 11. jūnijā sāksies tiesu debates.

Tās apmeklēs arī cietusī Austrīte Žarikova. Traģēdijā viņa zaudēja mazdēlu. Tiesvedības finišs tikpat kā sagaidīts, taču sāpes nepāriet. "Glābējs, pats jaunākais… Es viņiem nekad to nepiedošu. Visu mūžu es viņus pieminēšu. Tos, kas vainīgi. Viņiem nevajag tādos amatos strādāt. Bezatbildīgi cilvēki viņi ir."

Prokurori debatēs izteiksies pirmie. Par katru apsūdzēto pēc kārtas. Debašu runā analizēs tiesas ceļā iegūtos pierādījumus, minot arī konkrētu soda mēru. Par apsūdzēto vainu esot pārliecināti un par to nešaubās, sacīja viens no prokuroriem Agris Skradailis. Tiesa, lietas sarežģītības dēļ prokurori tiesai lūdza izsludināt trīs, ne divu mēnešu pārtraukumu.

"Lietā ir deviņi apsūdzētie – fiziskās personas. Ir piecas juridiskās personas. Ir liels materiālu apjoms un tam visam ir nepieciešama analīze," sacīja Skradailis.

Jūnijā ieplānotas deviņa tiesas sēdes, tad pārtraukums līdz septembrim. Un pēc prokuroriem atbildi sniegs apsūdzētie. Katrs varētu runāt vismaz dienu vai divas, prognozēja būvinženiera Ivara Sergeta aizstāvis Artūrs Zvejsalnieks.

"Šobrīd tie būs faktiski divi monologi, bet pēc debatēm tiesas dalībniekiem ir tiesības uz repliku. Un replikā tu atbildi uz pretējās puses argumentiem. Tad ir jautājums, ja prokurora runa būs stundu, tad arī repliku var sagatavot īsu, bet varbūt prokurori runās visas deviņas dienas, ja? Es domāju, ka debašu runas arī nebūs īsas," sprieda Zvejsalnieks.

Vai lietas iztiesāšanu varētu beigt šogad? To iesaistītās puses neprognozē.

KONTEKSTS:

Lai skatītu apjomīgo krimināllietu par Zolitūdes traģēdiju, kurā zem veikala "Maxima" iegruvušā jumta dzīvību zaudēja 54 cilvēki un vēl desmitiem tika ievainoti, tiesa uz pirmo sēdi sanāca 2015. gada 8. decembrī.

Sākotnēji tiesā skatīti procesuāli jautājumi, bet pēc vairākiem mēnešiem sākta cietušo un liecinieku nopratināšana. Savukārt 2018.gada 31.oktobrī tiesa beidza uzklausīt pēdējo divu apsūdzēto liecības. Kopumā deviņu apsūdzēto nopratināšana aizņēma divarpus nedēļas. Visi apsūdzētie turpina noliegt savu vainu.

Prokuratūra uzrādījusi apsūdzības par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, valsts amatpersonu pienākumu nepildīšanu, nonāvēšanu aiz neuzmanības un darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu kopumā deviņiem cilvēkiem. Pieciem no viņiem prokuratūra izvirzījusi apsūdzības par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, kā rezultātā sabruka ēkas daļa, kas izraisīja smagas sekas. Šīs apsūdzības uzrādītas būvinženierim Ivaram Sergetam, ēkas projekta būvekspertīzes veicējam Andrim Gulbim, būvuzraugam Mārtiņam Draudiņam, lielveikala projekta autoram arhitektam Andrim Kalinkam un uzņēmuma "Re&Re" būvdarbu vadītājam Staņislavam Kumpiņam.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti