Panorāma

Policija novērš tiesu izpildītāja nolaupīšanu

Panorāma

Panorāma

Zolitūdes krimināllietā veiks papildu ekspertīzi

Zolitūdes traģēdijas lietā tiesa piekrīt atkārtotām ekspertīzēm

Skatot Zolitūdes traģēdijas krimināllietu, Rīgas pilsētas Pārdaugavas tiesa apmierinājusi vairāku apsūdzēto lūgumu veikt atkārtotas ekspertīzes.

Iepriekš vairāki vairāki apsūdzētie lūdza sabrukušā veikala virsbetona plākšņu atkārtotu ekspertīzi, norādot, ka pirmstiesas izmeklēšanā veiktie aprēķini neesot korekti un neatspoguļo reālo betona izmēru. Turklāt betona plākšņu neatbilstība īpaši uzsvērta nesen grozītajās apsūdzībās, nevis izmeklēšanas pašā sākumā.

Atkārtotu analīzi kategoriski neatbalstīja valsts apsūdzības uzturētāji un arī cietušie, kas uzskata, ka tas paildzinātu jau tā garo un smago tiesvedību.

Gaidāms, ka ekspertīze ilgs vairākas nedēļas.

Papildu ekspertīzi tiesa uzdevusi veikt ekspertiem Kasparam Kurtišam un Gatim Vilkam. Viņi jau iepriekš bijuši iesaistīti ekspertīzēs šajā lietā, vēsta ziņu aģentūra LETA.

Pēc ekspertīzes rezultātu saņemšanas tiesa varētu lemt par tiesas izmeklēšanas pabeigšanu un pāriešanu pie tiesu debatēm.

Tiesa norādīja, ka ekspertīzes prognozējamais laiks ir no divām līdz trīs nedēļām. Turklāt otrdien uz tiesas sēdi slimības dēļ nebija ieradusies apsūdzētā Marika Treija, un tiesa lietas izskatīšanu atlikta līdz 12.martam plkst.10.

Apsūdzību uzturošās prokuroru grupas pārstāvis Agris Skradailis Latvijas Radio teica, ka parasti šādas kategorijas ekspertīzi veic viena mēneša laikā, viņš pauda cerību, ka šis termiņš netiks pārsniegts.

Viņš arī atturējās prognozēt, vai pēc ekspertu atzinuma sniegšanas būs nepieciešama viņu ierašanās uz tiesas sēdi, jo tas būs atkarīgs no tā, kāds būs ekspertu atzinums un vai kāda no pusēm vēlēsies no ekspertiem papildu skaidrojumus.  

Trim apsūdzētajiem – būvinženierim Ivaram Sergetam, būvuzraugam Mārtiņam Draudiņam un būvdarbu vadītājam Staņislavam Kumpiņam janvārī apsūdzības tika paplašinātas. Bez iepriekš inkriminētajiem noziegumiem, viņiem tagad papildu pārmests, ka, nolaidīgi pildot savus pienākumus, viņi nav konstatējuši, ka uz veikala jumta esošais virsbetona slānis radījis papildu slodzi, veicinot tā sagrūšanu.

Apsūdzēto advokāti īsi pirms lietas iztiesāšanas beigām lūdza veikt papildu ekspertīzes, jo uzskata, ka iepriekš veiktie aprēķini bijuši nepilnīgi un neatspoguļo reālo situāciju.

Iepriekš veiktajā ekspertīzē, kas pievienota lietas materiāliem, teikts, ka betonējums uz jumta bijis sabiezināts, jo betona ieklājēji neesot ņēmuši vērā deformācijas, kopņu izliekšanos. Tā rezultātā betons bijis biezāks, nekā projektā plānots.  

Staņislava Kumpiņa advokāts Raivis Grīnbergs gan saka, ka iepriekšējos aprēķinos, kuros konstatēts aptuveni 2,5 centimetru sabiezinājums, bet vietām betona slānis esot bijis pat 9 un 10 centimetrus liels, eksperti vērā neņēma reālos betona izmērus dabā, bet gan teorētiskus pieņēmumus.

“Ņemot to vērā, vajadzētu samazināties šai starpībai, kas tika konstatēta sākotnējā ekspertīzē un vajadzētu faktiski samazināties šai slodzei, kas tika radīta uz nesošajām konstrukcijām,” norādīja advokāts.

Prokuratūra šādam viedoklim nepiekrīt, jo visas ekspertīzes, tai skaitā aprēķini par virsbetonu, esot veikti un tie lasāmi lietas materiālos.

KONTEKSTS:

Zolitūdes traģēdijas krimināllietā tiesa pērn 31. oktobrī beidza uzklausīt pēdējo divu apsūdzēto liecības. Kopumā deviņu apsūdzēto nopratināšana aizņēma divarpus nedēļas. Visi apsūdzētie turpina noliegt savu vainu.

Lai skatītu apjomīgo lietu par Zolitūdes traģēdiju, kurā zem veikala "Maxima" iegruvušā jumta dzīvību zaudēja 54 cilvēki un vēl desmitiem tika ievainoti, tiesa uz pirmo sēdi sanāca 2015. gada 8. decembrī. Sākotnēji tiesā skatīti procesuāli jautājumi, bet pēc vairākiem mēnešiem sākta cietušo un liecinieku nopratināšana.

Prokuratūra uzrādījusi apsūdzības par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, valsts amatpersonu pienākumu nepildīšanu, nonāvēšanu aiz neuzmanības un darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu kopumā deviņiem cilvēkiem. Pieciem no viņiem prokuratūra izvirzījusi apsūdzības par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, kā rezultātā sabruka ēkas daļa, kas izraisīja smagas sekas. Šīs apsūdzības uzrādītas būvinženierim Ivaram Sergetam, ēkas projekta būvekspertīzes veicējam Andrim Gulbim, būvuzraugam Mārtiņam Draudiņam, lielveikala projekta autoram arhitektam Andrim Kalinkam un uzņēmuma "Re&Re" būvdarbu vadītājam Staņislavam Kumpiņam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti