Zemgalē kuļ labību; prognozē rekordražas

Ceturtdien Zemgalē uzsākta labības kulšana un pirmie kombaini uz ziemas miežu lauka izgāja Jaunpils novadā. Lauksaimnieki prognozē, ka šobrīd izveidojušies labvēlīgi apstākļi, lai novāktu pēdējos 10 gados lielāko labības ražu. Tomēr visā valstī īstā ražas vākšanas sezona sāksies pēc nedēļas vai divām, bet šajā laikā iespējami arī dažādi riska apstākļi, kas var ietekmēt graudu birumu.

Jau kuro gadu Latvijā pirmie kult labību sāk Jaunpils novada zemnieku saimniecība “Joži”. „Laikam viss noslēpums ir šķirnē. Mums ir tāda šķirne, kas ātrāk gatavojas, bet pēc nedēļas jau visur sāks. Mēs šo šķirni sējam jau 15 gadus. Vai veldrē nekrīt? Ja pareizu tehnoloģiju ievēro, tad nekrīt,” stāsta SIA „Joži” īpašnieks Gunvaldis Sproģis.

Latvijā šogad ziemāju platības aizņem 320 000 hektāru, kas ir par trešdaļu vairāk kā pērn. Lauki ar vislielāko potenciālu ir Zemgalē un Kurzemē, kur dažos laukos kviešu ražas varētu būt virs sešām tonnām no hektāra.

„Graudu birums būs labs. Bet vai tas nenozīmē ka cenas būs zemas? Grūti spriest, kas notiks pasaules biržās – šodien mēs cenu nenosakām paši,” norāda Sproģis.

Vidzemes graudu audzētāji labības kulšanu gatavojas uzsākt pēc pāris nedēļām. Arī tur labi auguši gan mieži, gan kvieši. „Tas, ka Latvijā labas ražas, nenozīmē, ka labas ražas būs arī Vakareiropā. Mēs esam pakļauti Eiropas cenām. Cenas patreiz nav tās sliktākās, citur nav tā izaudzis,” komentē Smiltenes novada zemnieks Ivars Ādamsons.

Ir šķirnes, kurām vārpas stingri turas uz kāta, ir arī tādas, kas sagāzušās veldrē, bet zemnieki saka – neviena raža saimnieku no mājas nav izdzinusi, un arī šādi veldres lauki tiks nokulti. Kopējo ražu tas ietekmējot maz. „Šobrīd ir visi apstākļi, lai novāktu rekordražu, kas ir pēdējās desmitgades augstākā raža. Jo ne tikai raža, bet arī graudaugu platības ar katru gadu pieaug,” pauž Zemnieku saeimas" valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš.

Arī pērn bija lieliska raža, bet graudu cenas zemas. Zemnieki jau sāka domāt, vai pie tādām cenām strādāt ir izdevīgi. Šogad situācija biržās ir mainījusies.

„Cenas svārstās. Pirms divām nedēļām bija 200 eiro par tonnu, pēdējās dienās 190 eiro. Salīdzinot ar pagājušo gadu, par 30 eiro vairāk. Visi apstākļi – gan raža, gan cenas ir labas, lai mēs ar prieku sāktu graudu novākšanu,” norāda Lazdiņš.

Kamēr pieci kombaini vāc labību ''Jožu'' laukā, tikmēr tepat līdzās uz lauku dienām atbraukuši zemnieki, lai iepazītos un,'iespējams, nopirktu jaunu tehniku, kā arī tāpat vien pārrunātu aktuālos notikumus valstī. Kad kulšana sāksies visos laukos, tad vaļoties vairs laika nebūs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt