Dienas ziņas

409 212 mēģinājumi piekļūt bērnu pornogrāfijai

Dienas ziņas

Cēsu baznīcas jumta kupolā atrasts vēstījums

Izcelts zem Subates baznīcas paslēptais zvans

Zem Subates baznīcas atrod kara laikā paslēptu zvanu

Ilūkstes novada Subates katoļu baznīcā atrasts 19. gadsimta sākumā izliets bronzas zvans, kurš bija paslēpts zem baznīcas grīdas Otrā pasaules kara laikā. Zvanu noslēpa vietējie iedzīvotāji ar mērķi paglābt no iznīcināšanas.

Militārās arheoloģijas biedrības “Leģenda” dalībnieki jau vairākus gadus mēģināja pārbaudīt šo nostāstu. Nu tas ir izdevies un zvans pēc teju 80 gadiem atgriezīsies savā vēsturiskajā vietā.    

Leģenda par Subates zvanu vēstī, ka Otrā pasaules kara laikā vācieši armijas vajadzībām bija paņēmuši divus no baznīcas zvaniem. Mēģinot glābt pēdējo, vietējie iedzīvotāji apraka to zem baznīcas grīdas. Šajā vēsturiskajā notikumā, būdams vēl zēns, piedalījās subatietis Staņislavs Martinovs, kuram tagad ir apritējuši jau 87 gadi.

“Atbrauca uz šejieni mācītājas no Dunavas, Rukmanis, un viņš no Dunavas atveda šito zvanu. Vēlāk tad salasījās padzīvojuši tādi vīri, mani palūdza palīdzēt, viņi to bedri izraka baznīcā un to zvanu apglabāja,” atcerējās Staņislavs Martinovs.

“Palīdzēju es to zvanu iecelt bedrē, es aizgāju, šie abi divi palika - Babrovskis ar Šapalu, viņi viņu apraka”.

Nupat 1821. gadā no bronzas izlieto zvanu no slēptuves izcēluši meklēšanas vienības “Leģenda” dalībnieki.

Viens no tiem, Andris Grabčiks, stāstīja, ka leģendu ir dzirdējis no savas vecāsmātes, kura savulaik dzīvoja Subatē un bija Staņislava Martinova kaimiņiene.

 “Tā leģenda man gāja jau no deviņdesmitajiem gadiem, arī vecmamma apstiprināja, ka Subates baznīcas zvans tika norakts baznīcā, tāpat kā baznīcas ērģeļu stabu, ko noraka mans vectēvs pirms došanās karā, lai nepārkausētu vācieši. Tā kā mēs nodarbojamies ar militāro arheoloģiju, meklējam karavīrus, šefam teicu - ir tāda versija, ka vajadzētu viņu pārbaudīt,” stāstīja Grabčiks.

Vairākas reizes biedrības pārstāvji sazinājās ar Subates baznīcas prāvestu un runājuši par iespēju pārbaudīt leģendas patiesumu, pēdējā no sarunām notika šī gada vasarā.

Šoreiz, braucot pārbaudīt iespējamos vācu karavīru apbedījumus Kalupē, “Leģendas” dalībnieki lēmuši iegriezties Subatē un mēģināt sameklēt zvanu.

“Tikai viens ir darbojošais zvans Virsenģeļa Mikeļa godam veltītais vidējais zvans, kas palicis pāri. [..]Atrastajam ir jāatgriežas [savā vietā]. Vietiņa ir astatā. Drusciņ vajag restaurēt zvana to paliktni, lai zvaniņš skanētu, lai būtu vismaz divi zvani,” stāstīja Jelgavas diecēzes Subates Sv.Miķeļa Romas katoļu baznīcas prāvests Andrejs Skadiņš.

Pagaidām zvans paliks baznīcā un tuvākajā laikā tiek plānots uzsākt tā atjaunošanas darbus. Prāvests cer, ka ar laiku baznīcas tornī skanēs visi trīs zvani, kā tas ir pieņemts katoļticīgajiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt