Dienas ziņas

Arī Lietuvā atzīmē NATO dalības divdesmitgadi

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Turpinās Kuldīgas Svētās Annas baznīcas torņa atjaunošana

Kuldīgas Svētās Annas baznīcas torņa atjaunošanu cer pabeigt šovasar

"Tā būs laba dāvana dievnama 120 gadu jubilejā," par Kuldīgas Svētās Annas baznīcas torņa atjaunošanu saka tās draudze. Tornis ir viens no augstākajiem, kas lepni slejas pār pilsētas dakstiņu jumtiem, bet bija laikapstākļu nesaudzēts un karā ložu sacaurumots. Atjaunošana sākta jau pirms desmit gadiem, taču, piesaistot līdzekļus no dažādām programmām, beidzot izdosies tornim atdot seno godību.

Aplikts ar sastatnēm un ietērpts – tāds Kuldīgas Svētās Annas baznīcas tornis redzams jau iztālēm. Tajā atkal sākusies atjaunošana un restaurācija, turpinot iepriekšējos gados paveikto. Šobrīd pakāpeniski tiek noņemts jumta skārds. Zem tā esošajam klājam labie dēļi atstāti, satrupējušie – nomainīti. Jau tagad redzams, ka vairākas vietas nesošajās konstrukcijās jāprotezē. Uzmanības centrā ir arī spāres, uzspāres un lodziņi. 

"Šī vieta ir visproblemātiskākā, jo nepareizi ir uztaisīta palodze. Viss skārds lielā vējā buktējas, skan, ir vēja kaukšana un gaudošana, šādi būkšķi ik pa laikam," stāsta arhitekts Aldis Orniņš.

To, ka torņa nesošās konstrukcijas laika gaitā ir bīstami bojātas, draudze pamanīja jau pirms desmit gadiem, tad arī sākusies atjaunošana. Tomēr izdarīt visus darbus vienā piegājienā nevarēja līdzekļu trūkuma dēļ. Tā pamazām gadu no gada tos piesaistīja atsevišķiem darbiem gan no draudzes, gan no pašvaldības, gan valsts programmām.

Kuldīgas Svētās Annas baznīcas tornis
Kuldīgas Svētās Annas baznīcas tornis

Pērnā gada beigās no Sakrālā mantojuma saglabāšanas programmas tika piešķirti nepilni 342 000 eiro. Ar tiem beidzot izdosies pabeigt zvanu torņa atjaunošanu.  

"Mani pašu iedvesmoja Leonīda Breikša vārdi, kas šeit bija viesojies mūsu baznīcā 1930. gadu vidū, – paskatoties uz Kuldīgas Annas baznīcu, liekas, ka ir tā kā tilts starp zemi un debesīm. Man gribējās šo tiltu saglabāt, lai tas arī būtu nākamajām paaudzēm, sacīja Kuldīgas Sv. Annas draudzes priekšnieks Aigars Ostrovskis.

Baznīca ir  valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Tā tiek saukta arī par Latviešu baznīcu, jo celta par ziedojumiem, lai latviešu draudzei būtu pašiem savs dievnams. Un jāteic, ka valstiskuma apzināšanās un mīlestība pret Latviju te bijusi visos laikos. Un to sargā arī zvanu tornis – te glabājas daudzu cilvēku paraksti. 

"Tādos likteņu krustpunktos, kur cilvēki sevi piedzīvojuši un kāpuši tornī. Arvīds Krišjānis, jau pusaudzis būdams, ieraksta ārkārtīgi spēcīgus, cēlus vārdus par zemi, par apkārt esošo situāciju, un kurš arī beigās kā pusaudzis nonāk nacionālo partizānu rindās un cīnās par savu zemi, atdod to, kas ir viņam ir visdārgākais, – tā ir viņa dzīvība," stāsta Kuldīgas Sv. Annas draudzes mācītājs Mārtiņš Burke-Burkevics.

Kopumā pērnā gada nogalē no minētās programmas piešķirti aptuveni divi miljoni eiro četriem Latvijas dievnamiem. Plānots, ka Kuldīgā darbi noslēgsies vasarā, un tā būs lieliska dāvana dievnama 120 gadu jubilejā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti