Dienas ziņas

Baltijas tieslietu ministri lemj par atbalstu Ukrainai

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Cēsu novads saņem Lielstraupes pili

VM vēlas valsts īpašumā esošo Lielstraupes pili bez atlīdzības nodot Cēsu novadam

Veselības ministrija (VM) vēlas pielikt punktu vairākus gadus ilgušajām sarunām un saskaņošanas procedūrām un bez atlīdzības nodot Cēsu novada domei valsts īpašumu – Lielstraupes pils vēsturisko kompleksu, kurā līdz 2018. gadam atradās Straupes narkoloģiskā slimnīca. Tas ļaus īpašumu saglabāt kā valsts nozīmes kultūras pieminekli, būtisku tūrisma objektu un Straupes vēsturisko simbolu, informēja ministrijā.

VM skaidroja, ka pils kompleksa ēkas veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanai nav piemērotas, tāpēc alkohola atkarīgo ārstēšana jau kopš 2018. gada sekmīgi pārcelta uz Strenču psihoneiroloģisko slimnīcu. Kultūras pieminekļa uzturēšana, apsaimniekošana un remontdarbi nav VM pamatdarbības joma, toties vēlmi īpašumu attīstīt izrādījusi gan iepriekš Pārgaujas, gan tagad Cēsu novada pašvaldība.

"Šobrīd līdz ar pandēmijas atkāpšanos mums ar jaunu sparu jāķeras pie iepriekš neatrisinātajiem jautājumiem, tostarp īpašumu jomā. Visi Veselības ministrijas spēki un ierobežotie līdzekļi ir vēršami uz kvalitatīvākas veselības aprūpes pieejamību Latvijas iedzīvotājiem, tādēļ esmu priecīgs, ka Cēsu novada dome ir ieinteresēta pārņemt un attīstīt Lielstraupes pili," sacīja veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!").

Cēsu novads izteicis priekšlikumu, ka valsts Lielstraupes pils vēsturisko kompleksu bez atlīdzības nodod pašvaldībai ar speciāla likuma palīdzību, par kuru turpmākas diskusijas paredzētas Saeimā.

Pagājušajā nedēļā Cēsu novada dome informējusi valdības vadītāju un ministrus par nesen izstrādāto pils kompleksa turpmāko attīstības redzējumu.

Veselības ministrs tuvākajā laikā plāno apmeklēt Straupi, lai tiktos ar Cēsu novada domes pārstāvjiem, iepazītos ar Cēsu novada sagatavoto pils attīstības redzējumu un pārrunātu tālākos soļus valsts īpašuma nodošanai.

Lielstraupes pils celta 13.gs. otrajā pusē, tā līdz 20. gadsimta trīsdesmitajiem gadiem (ar pārtraukumu no 1625. gada līdz 1857. gadam) piederēja fon Rozenu dzimtai. Pēc 1939. gada, kad Lielstraupes pils nonāca Latvijas valsts īpašumā, ēka izmantota dažādiem mērķiem, tostarp kara hospitāļa un traktoru mašīnu stacijas pārvaldes vajadzībām. Pēdējos gandrīz 55 gadus Lielstraupes pilī darbojās valstij piederoša psihoneiroloģiskā, vēlāk narkoloģiskā slimnīca, kas pārstāja ēku izmantot 2017. gada decembrī.

KONTEKSTS:

2021. gada decembrī apritēja četri gadi, kopš Lielstraupes pili atstāja Straupes narkoloģiskā slimnīca. Toreiz viens no aiziešanas iemesliem bija tas, ka atsevišķas ēkas daļas ir avārijas stāvoklī. Kaut pagājuši vairāk nekā četri gadi, īpašuma tiesības vēl arvien nav sakārtotas, un šajā laikā pils tehniskais stāvoklis ir tikai pasliktinājies. Gatavību pārņemt pili pauda Cēsu novada pašvaldība, taču tas nenotika Tieslietu ministrijas un Finanšu ministrijas iebildumu dēļ.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt